Družino Berisha so zgodaj zjutraj dvema civilnima policijskima kombijema odpeljali v Nemčijo. Policisti, ki so družino odpeljali, so pravnemu zastopniku družine Matevžu Krivicu zjutraj preprečili stik z Berisho. Krivic, ki je družino spremljal na poti v Nemčijo, je dejanje policije označil kot "državni gangsterizem".
Krivic pravi, da ga je njegov varovanec poklical zjutraj okoli 5.30 in mu sporočil, da je po njih prišla policija. Ko je sam prispel v azilni dom, so mu policisti preprečili stik z njegovim varovancem, zato je na številko 113 takoj prijavil kaznivo dejanje preprečitve stika pravnega zastopnika s stranko.
Krivic: Škandalozna sodba Vrhovnega sodišča
"V primerjavi z ravnanjem slovenske policije je nemška policija družino lepo sprejela," je v telefonskem pogovoru za 24ur.com povedal Krivic. "Poskrbela je za hrano in prenočišče v okolici Münchna, saj se nemške oblasti dobro zavedajo, da družine z otroci ni mogoče vlačiti več sto kilometrov po državi." Tako bo družina noč preživela v azilnem domu v Münchnu. V petek naj bi pot nadaljevali v Stuttgart, kjer bodo po besedah Krivica obiskali sorodnike, nato pa naj bi se nastanili v mestu 100 km oddaljenem od Stuttgarta, kjer se bodo morali dvakrat tedensko oglasiti azilnemu uradu. Po Krivičevih besedah naj bi Nemčija zdaj uvedla nov azilni postopek za družino Berisha. Krivic je dejal tudi, da družine ne bodo vrnili na Kosovo. Ostala naj bi v Nemčiji, dokler se ne uredijo vprašanja glede njihovega azilnega statusa.
Krivic je spomnil, da je upravno sodišče sklep o deportaciji družine v Nemčijo novembra lani po njegovi pritožbi spoznalo za nezakonitega. "Vrhovno sodišče pa je pred dvema dnevoma v škandalozni sodbi potrdilo zakonitost sklepa, izdanega oktobra lani," pravi Krivic.
Onemogočili sodno varstvo
Sodba vrhovnega sodišča je po Krivičevih besedah sicer formalno zakonita, vendar bi moralo ministrstvo za notranje zadeve izdati nov sklep o deportaciji, saj je tisti iz lanskega oktobra potekel. V tem novem sklepu bi moral biti določen datum deportacije, sklep pa bi moralo ministrstvo skladno z zakonom izdati najmanj sedem dni pred dejansko izvršitvijo deportacije, poudarja Krivic. "Prizadeti oziroma njegov pravni zastopnik ima namreč pravico, da se zoper to odločbo pritoži in šele ko je izčrpano sodno varstvo, bi se smela deportacija izvršiti," še pojasnjuje nekdanji ustavni sodnik.
Nasprotno pa so oblasti vse to ignorirale, mu vse prikrile in niti njemu niti Berishi niso izdale sklepa o deportaciji, je v telefonskem pogovoru še povedal Krivic.
MNZ: Za družino odgovorna Nemčija
Na ministrstvu za notranje zadeve so se odzvali s trditvijo, da je postopek "popolnoma zakonit", saj naj bi bila za obravnavanje prošnje za azil družine Berisha pristojna Nemčija. Ministrstvo se pri tem sklicuje na t.i. Dublinsko uredbo, ki jo je EU sprejela leta 2003 zaradi preprečitve zlorab v azilnih postopkih. Uredba posamezniku onemogoča vlaganje in obravnavanje prošenj za azil v različnih državah članicah Evropske unije hkrati. Za obravnavanje posameznikove prošnje za azil je odgovorna tista država, kjer prosilec za azil prvič zaprosi za azil.
Odisejada izbrisane družine
Ali Berisha, Rom iz kosovskega mesta Peč, je od leta 1985 živel v Sloveniji, kjer je imel v Mariboru stalno prebivališče prijavljeno od 1987 do 1992, ko je bil izbrisan iz registra stalnega prebivalstva Slovenije. Ker ni imel državljanstva, so ga slovenske oblasti izgnale v Albanijo, albanske pa so ga vrnile v Slovenijo, saj ni bil nikoli državljan Albanije. Iz Slovenije je odšel v Nemčijo, kjer je zaprosil za azil. Nemške oblasti so zavrnile njegovo prošnjo za azil in ga obvestile, da ga bodo prisilno vrnili na Kosovo. Da bi se izognil deportaciji na Kosovo, se je z družino vrnil v Slovenijo.
27. februarja lani je družina Berisha znova zaprosila za azil v Sloveniji. Novembra so družino iz ljubljanskega azilnega doma policisti odpeljali v Center za tujce v Postojni. Na ministrstvu so tedaj pojasnili, da družina skladno s uredbo ne more biti prosilec za azil v Sloveniji, ker postopke za azil že vodi Nemčija. Zato so izdali t.i. dublinski sklep, da Slovenija ni pristojna za obravnavanje prošenj za azil družine Berisha in da bodo imenovani predani Nemčiji kot odgovorni državi. Na ministrstvu so tedaj še pojasnili, da so z Nemčijo že bili dogovorjeni za vrnitev družine, vendar so jo preložili, ker družine niso našli.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.