Zgodba stanovalcev v ljubljanskih Jaršah, ki so jim inšpektorji prejšnji teden zaradi nelegalne gradnje izklopili elektriko, se razvija v veliko stanovanjsko afero.
Kot so poročali v današnji oddaji 24UR, naj bi bili vanjo vpleteni tudi državni uslužbenci, tržni inšpektor je lastniku Mirsadu Bašiću za črno gradnjo zgolj enkrat napisal kazen, in to 200 evrov.
Nepremičninski pravnik Dušan Kočar in celo nekdanja pravosodna ministrica, zdaj notarka Meta Zupančič, pa skušata pred kamero to, kar je črno na belem, zamegliti in preložiti odgovornost.
Zgodba smrdi že pri samem začetku. Kako je možno, da so banke kupcem dajale hipotekarne kredite za nelegalna stanovanja? Preprosto, razložijo viri: ''Namesto kot lastnik deleža hiše si se v zemljiško knjigo vpisal kot lastnik stanovanja v hiši in banke potem gradbenega dovoljenja niso pregledovale.'' In prav to je storil Mirsad Bašić po nasvetu nepremičninskega pravnika Dušana Kočarja.
''Jaz sem mu pomagal v toliko, da sem mu poslal geodeta, da sem mu sestavil akt, opozoril sem ga in vsi kupci, ki so šli v to, so vedeli, za kaj gre,'' pravi Kočar in dodaja, da bo ''lahko odklonil, ampak nisem sodeloval pri njegovem prodajanju, jaz sem izvedel storitev, ki jo je on meni naročil''.
Da ni sodelovala pri Bašićevih sumljivih poslih zatrjuje tudi notarka Meta Zupančič, sicer pravosodna ministrica med letoma 1994 in 1997. V zgodbo, pravi, je vskočila, potem ko so stanovalci že plačali kupnino in je inšpekcija ugotovila, da so njihova stanovanja zgrajena nelegalno ter da jih je treba podreti. Pomagala je, da so stanovalci dobili ves denar nazaj.
''Sem potrjevala posojilno pogodbo z banko, da je Bašić sploh lahko vrnil ta denar, potem se pa moja zgodba tukaj konča,'' pravi Zupančičeva. Da je to edino, kar je z njim sodelovala in da je Bašića celo zavrnila, ko ji je ponudil nadaljnje sodelovanje. Ker so vse razveljavljene pogodbe med Bašićem in kupci ostale njej, prosimo, da nam jih pokaže. Na zadnji strani je njen notarski žig.
Ob tem vztraja, da je sodelovala ''samo pri overitvi'', na vprašanje, ali je že takrat vedela, da gre za nelegalna stanovanja, pa odgovarja, da ''se tako daleč pri overitvi ne spuščaš, overiš podpis prodajalca''.
Pogodba je sestavljena lažno, za večstanovanjski objekt, v nasprotju z gradbenim dovoljenjem, ki dovoljuje le enostanovanjskega. Podpisnik pogodbe pa je Dušan Kočar. In kar je pri vsej zgodbi še najbolj šokantno, za nelegalno gradnjo so Bašiću tržni inšpektorji napisali le 200 evrov kazni.
Ker je po navedbah Andreja Žaklja ''predvidena kazen po zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno, še vedno, nespremenjena''. Višje mu, pravijo, niso mogli napisati.
Bašić je prodal najmanj 70 takšnih stanovanj. Da kupujejo nelegalna stanovanje, je večina kupcev vedela, a so bili tiho, ker so jih kupili veliko ceneje. In to še zdaleč ni vse. Bašić v okolici Ljubljane mirno gradi naprej.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.