Meteorološka zima se je začela z mrzlim vremenom. Jutranje temperature so se marsikje spustile pod minus 5 stopinj Celzija. Na Primorskem je bilo na prvi decembrski dan sončno, drugod oblačno. Marsikje so temperature ves torek vztrajale pod ničlo, na Primorskem, kjer se je popoldne krepila burja, pa so se dvignile do 10 stopinj Celzija.
V sredo se bodo mrazu pridružile še snežinke, marsikje bomo morali poprijeti za lopate. Že zgodaj zjutraj bo začelo rahlo snežiti na jugu države, le po nižinah Primorske bo večinoma deževalo. Čez dan se bo sneženje nekoliko okrepilo in razširilo nad večji del države. Najmočnejše padavine lahko pričakujemo v noči na četrtek, ko se bo nad nami zadrževala vremenska fronta.
Padavine bodo v četrtek čez dan od zahoda slabele. Sprva bo sneg suh, nato pa bo postajal vse bolj moker, v četrtek bo ponekod lahko prehajal v dež. V krajih ob alpsko-dinarski pregradi, ki obsega Notranjsko, Gorenjsko in Kočevsko, lahko skupaj zapade od 20 pa tudi do več kot 30 centimetrov snega. V osrednji Sloveniji in na Dolenjskem bo snega okoli 15 centimetrov, drugod pa manj. Marsikje v Pomurju ga bo le za vzorec.
Kot kažejo izračuni meteoroloških modelov, bo predvsem v noči na četrtek in v četrtek čez dan na prehodu med Notranjsko in Primorsko velika nevarnost poledice in žleda, poledica bo možna tudi v krajih ob vzhodni meji. Napoved količine padavin in temperatur v višinah je sicer še nekoliko negotova, a kot vse kaže, se ledenemu dežju ne bo mogoče povsem izogniti.
Ob koncu tedna bo tudi nižine dosegla otoplitev. Nadaljevalo pa se bo oblačno vreme s pogostimi in marsikje obilnimi padavinami. V večjem delu države bo deževalo, v alpskih dolinah pa večinoma snežilo. Nestanovitno vreme se bo nadaljevalo tudi v prihodnjem tednu.
Previdno na cesti
Zaradi napovedanega sneženja policisti pozivajo k previdnosti na cesti in pripravi vozil na zimske razmere. Poleg uporabe zimskih gum je pomembno tudi stanje akumulatorja, raven različnih tekočin v avtomobilu, učinkovite metlice brisalcev, brezhibno delovanje luči in ostalih delov vozila. V času od 15. novembra do 15. marca morajo biti vozila opremljena s predpisano zimsko opremo, kazni za kršitelje pa znašajo od 40 do 500 evrov.
Tudi na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS) svetujejo, naj vozniki vozilo prilagodijo vremenskim razmeram, in dodajajo, da so pnevmatike sicer najpomembnejši del ustrezne opreme avtomobila, a vozniki ne smejo pozabiti, da priprava vozila na zimo nikakor ne pomeni le njihove menjave.
Na Darsu voznikom svetujejo, da v zimskih razmerah vozijo čim bolj enakomerno, brez premočnega pospeševanja ali zmanjševanja hitrosti. Vozniki naj bodo med vožnjo zbrani, predvsem pa strpni. Kot opozarjajo, so pri vožnji po snegu in ledu visoke hitrosti izjemno nevarne, saj je pot ustavljanja zaradi nizkega trenja pnevmatike s podlago dolga.
V omenjeni družbi, ki vzdržuje 623 kilometrov avtocest in hitrih cest, 146 kilometrov priključkov nanje, 22 kilometrov razcepov in 51 kilometrov servisnih poti, zagotavljajo, da so na zimo pripravljeni. Za prevoznost in varnost slovenskih avtocest bo skrbelo 527 vzdrževalcev s 191 tovornimi in specialnimi delovnimi vozili, opremljenimi s plugi in posipalci. Za posipanje cestišč so pred zimo napolnili skladišča soli v njihovih avtocestnih vzdrževalnih bazah ter silose ob avtocestnem križu, ob tem pa imajo za letošnjo sezono zagotovljenih še 58.000 ton soli ter 1,8 milijona litrov kalcijevega klorida za preprečevanja nastanka poledice.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.