Lekarne
V času stavke bodo lekarne delovale po nedeljskem režimu, kar pomeni, da bo izdaja zdravil potekala izključno na dežurnem okencu, v njih pa bodo farmacevti izdajali le:
- zdravila, predpisana na recept istega dne,
- zdravila, predpisana na recept z oznako nujno,
- zdravila brez recepta proti vročini in bolečinam (pri slednjih se bo izdala le ena škatlica posameznega zdravila).
Drugi izdelki oz. pripravki ter potrdila o izpolnjevanju pogoja PCT se ne bodo izdajali, sporočajo iz sindikata farmacevtov in dodajajo, da minimum delovnega procesa določa drugi odstavek 52. člena Zakona o zdravstveni dejavnosti.
Stavka bo potekala tudi v enotah Lekarne Ljubljana, so v lekarnah sporočili v izjavi za javnost. V 11 enotah bodo zagotovili izvajanje nujnih lekarniških storitev, med njimi sta lekarni pri ljubljanski polikliniki in pri Zdravstvenemu domu Grosuplje ter lekarne Črnuče, Vič, Bežigrajski dvor, Idrija, Cerknica, Logatec, Vrhnika, Ivančna Gorica in Medvode.
Zdravstveni domovi in bolnišnice
Med stavko bodo zdravstveni delavci in zdravstveni sodelavci opravljali zdravstveno dejavnost v skladu s sprejetimi strokovnimi standardi in etičnimi kodeksi. Med stavko bodo tako zagotavljali nujno medicinsko pomoč, nego in oskrbo.
Zdravnik bo v času stavke drugih zdravstvenih delavcev izvajal tiste storitve, katerih opustitev bi v kratkem času vodila v nepopravljivo hudo okvaro zdravja ali smrt. To so zlasti zdravljenje vročinskih stanj in infekcij, zdravljenje poškodb in zastrupitev, kroničnih bolezni, če bi preložitev neposredno povzročila poslabšanje zdravstvenega stanja, invalidnost, druge trajne okvare zdravja ali smrt, druge storitve nujne medicinske pomoči, opravljanje prvih pregledov brez čakalne dobe najmanj v obsegu, ki potrjuje ali izključuje stanja v prejšnjih točkah (triažni pregledi), in storitve zdravstvene nege, katerih opustitev bi vodila v poslabšanje zdravstvenega stanja, ohranjanje življenjsko pomembnih funkcij, zagotavljanje nujne medicinske pomoči in zdravstvene nege, opravljanje nujnih reševalnih prevozov in vse storitve zdravstvene nege v zvezi s porodom.
V času stavke bodo opravljali tudi vse zdravstvene storitve za otroke do 18 let in starejše od 65 let ter vse zdravstvene storitve v zvezi z nosečnostjo in porodom. Izvesti bo moral tudi vse ukrepe, ki zagotavljajo preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni.
Zdravstveni delavci bodo v času stavke zagotavljali bolnikom nujno medicinsko pomoč, nego in oskrbo. Zaposleni v zdravstveni negi bodo v času stavke opravljali storitve zdravstvene nege, katerih opustitev bi vodila v poslabšanje zdravstvenega stanja bolnikov in varovancev.
V Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana so sicer ob napovedi stavke sindikatov zdravstva in socialnega varstva navedli, da po dveh letih epidemije covida-19 ni mogoče odlašati zdravstvenih obravnav brez škode za bolnika. Napovedanih pregledov, obravnav in posegov zato ne bodo odpovedovali.
Socialnovarstveni zavodi in posebni socialnovarstveni zavodi
Delo v vseh socialnovarstvenih in posebnih socialnovarstvenih zavodih bo potekalo kot na dan nedelje. V času stavke bodo opustili vse nenujne storitve, na primer posteljne kopeli, transferje, nadstandardne storitve, delovno terapijo, nenujna spremstva ter obnovitveno in preventivno fizioterapijo.
Zavodi, ki izvajajo storitev pomoči na domu, bodo v času stavke izvajali celoten nabor storitev, povezanih s temeljno nego in oskrbo, ter samo nujna opravila znotraj sklopa nalog, ki sodijo v gospodinjsko pomoč in podporne storitve.
Zavodi za usposabljanje in varstveno-delovni centri
V zavodih za usposabljanje in varstveno-delovnih centrih bodo v času stavke opustili vse nenujne storitve, na primer storitve izobraževanja in usposabljanja, različne delavnice, delovno terapevtske, fizioterapevtske in logopedske storitve ter nenujna spremstva.
Na voljo bodo nujne storitve, kot so pomoč respiratornega fizioterapevta, medicinske sestre in nujna nega. Za otroke in mladostnike, ki so vključeni v vzgojno-izobraževalni program, in za druge osebe, za katere v času stavke ne izvajajo terapevtskih programov, bodo zagotovili varstvo.
Centri za socialno delo (CSD)
V času stavke bodo CSD izvajali vsa nujna javna pooblastila, kot so nujne naloge po zakonu o preprečevanju nasilja v družini in družinskem zakoniku ter podobno, v celoti bodo izvajali naloge interventne službe in kriznih namestitev.
Delo na centrih za socialno delo bo obsegalo le nujno prvo socialno pomoč. Tisti CSD, ki izvajajo storitev pomoč družini na domu, bodo morali v času stavke izvajati celoten nabor storitev, povezanih s pomočjo pri temeljnih dnevnih opravilih, ter nujna opravila znotraj sklopa nalog, ki sodijo v gospodinjsko pomoč.
V dejavnosti je 50.000 zaposlenih
Konkretno bo jutri stavka zaposlenih v bolnišnicah, zdravstvenih domovih, domovih starejših občanov, varstveno-delovnih centrih, centrih za usposabljanje, delo in varstvo, lekarnah, zdraviliščih in centrih za socialno delo.
"Trajala bo od 7. do 22. ure, torej celodnevna stavka v celotni dejavnosti zdravstva in socialnega varstva. Zagotovljen bo seveda minimum delovnega procesa in opravljanje vseh nujnih storitev, nekatere nenujne storitve pa so bile oziroma še bodo odpovedane," pojasnjuje predsednica Sindikata zdravstva in socialnega varstva Slovenije Irena Ilešič Čujovič.
Ali to torej pomeni, da če je bil nekdo denimo naročen na pregled pri okulistu, da lahko ta jutri odpade? "Lahko se to zgodi tam, kjer so pač nenujni pregledi in so se tako dogovorili prej, saj je bilo teh dogovorov v zadnjem tednu kar veliko, in so bili nekateri pregledi tudi že odpovedani. Tam, kjer bodo stavkali, teh storitev ne bo," potrjuje.
Ker pa je dejavnost zdravstva in socialnega varstva zelo raznolika, bodo med dejavnostmi razlike. "Stavka zajema vse zaposlene v dejavnosti zdravstva in socialnega varstva, ni vezana zgolj na člane sindikatov, ki smo organizatorji te stavke, kar je okrog 50.000 zaposlenih. Seveda pa se vsak zaposleni lahko samostojno in prostovoljno odloči, ali bo dejansko stavkal ali ne. Lahko pa rečem, da je pripravljenost na stavko med našimi člani velika," zaključuje sogovornica, ki sicer meni, da bi morala vlada v celoti prevzeti odgovornost za posledice te stavke, saj da so sindikati storili vse, kar je bilo v njihovi moči.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.