Evropski komisar za širitev Olli Rehn je po pogovorih s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem izrazil upanje, da bo Hrvaški do konca leta uspelo dokončati tehnični del pristopnih pogajanj z EU pod pogojem, da v kratkem pride do deblokade teh pogajanj in rešitve nekaterih drugih ovir.
Rehn je sicer dejal, da je hvaležen in da ceni pozitiven odgovor Hrvaške na njegov kompromisni predlog za rešitev vprašanja slovensko-hrvaške meje, ki bi pripeljal do odprave blokade. Na vprašanje, kako naprej, če bo Slovenija nadaljevala z blokado, pa je odgovoril, da je Slovenija prav tako dala pozitiven odgovor na njegov predlog, vendar z nekaterimi amandmaji.
"Pogovore nadaljujemo in poskušali bomo najti osnovo za naprej. Bistveno je, da se državi sporazumeta, Evropska komisija pa je pripravljena pomagati," je dejal Rehn in dodal, da "smo sedaj tako blizu, da ne bi smeli odnehati".
Sanader pa je med drugim napovedal, da bo znova prišlo do srečanja na ravni zunanjih ministrov. "V vsakem primeru si skupaj s slovensko stranjo in preostalimi članicami EU prizadevamo za to, kako rešiti ta problem. Hrvaška je pripravljena, da dokonča pogajanja do konca leta, in mislim, da potrebujemo v juniju dodatne napore, da rešimo problem med Slovenijo in Hrvaško, seveda pa ne na račun hrvaškega ozemlja. To želim povedati tukaj v New Yorku in to sem povedal tudi komisarju Rehnu."
'V sporu s Slovenijo ni treba popuščati'
Hrvaški predsednik Stipe Mesić je v oddaji hrvaškega radia S predsednikom na kavi dejal, da je slovenska politična elita sicer spolitizirala vprašanje reševanja meje, vendar pa je prepričan, da bo Rehnov predlog na koncu sprejet brez sprememb.
Ob tem je poudaril, da ni potrebe, da bi v sporu s Slovenijo popuščali, Bruselj pa mora zahtevati ureditev spora na podlagi mednarodnega prava. Po njegovih besedah je temeljno vprašanje odnosov med državama slovenska blokada hrvaških pogajanj z EU, ki jo je Ljubljana po Mesićevih besedah postavila, da bi prišla do izhoda na odprto morje čez hrvaško teritorialno morje. Če bi Slovenija dobila stik z odprtim morjem, bo nekdo ostal brez svojega teritorialnega morja, je še dejal.
Teritorialno morje neke države sega 12 navtičnih milj od obale, če bi Slovenija želela imeti izhod na odprto morje, pa bi potrebovala 14 navtičnih milj, je pojasnil. "To pa pomeni, da je treba spreminjati mednarodno konvencijo o pomorskem pravu. Če bo Slovenija zahtevala od ZN spremembe konvencije in če bo ZN to sprejel, potem pa bo to tudi možno," je še dejal hrvaški predsednik.
'Krivo tudi stanje hrvaškega pravosodja'
Ponovil je, da je Slovenija vstopila v EU z odprtim vprašanjem meje ter da Hrvaška takrat ni želela pisati pisma vsem članicam EU in blokirati Ljubljane, saj je zastopala stališče, da gre za dvostransko vprašanje. Med drugim je povedal, da je odprt za pogovore s slovenskim kolegom Danilom Türkom in da upa, da se ne bosta "le kulturno pozdravila", ko se bosta srečala, temveč tudi pogovarjala, "ker se imata o čem".
Mesić je še ocenil, da se bo vstop Hrvaške v EU zavlekel delno zaradi slovenske blokade hrvaških pristopnih pogajanj, delno pa tudi zaradi stanja v hrvaškem pravosodju, ki pa po Mesićevem mnenju ne bo več tako velik problem za odpiranje pogajalskega poglavja o pravosodju.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.