V spomin žrtvam fašizma in nacizma in v opomin vsem živečim so se pod Ljubeljem zbrali nekdanji interniranci ljubeljske podružnice taborišča Mauthausen in drugih koncentracijskih taborišč ter njihovi svojci. Na spominski slovesnosti ob 64. obletnici osvoboditve taborišča jih je nagovorila tudi ministrica za kulturo Majda Širca.
Ministrica je v nagovoru dejala, da bi "ta prostor zgodovinskega spomina, kjer sta nekoč na eni in drugi strani hriba stali dve podružnici koncentracijskega taborišča groze Mauthausen, moral opominjati, da je edini zakon našega preživetja strpnost do drugega in ne pogrom drugega".
Ob tem je poudarila, da je "edina možnost našega preživetja spoštovanje in ne zaničevanje drugega" ter dodala, da je "edina pot našega preživetja solidarnost do drugega in ne uničevanje drugega".
Župan občine Tržič in poslanec v DZ Borut Sajovic pa je dejal, da "smo danes tu, da izrazimo spoštovanje vsem mrtvih, trpečim, da obžalujemo dogodke in se poklonimo v spominu in spoštovanju do vseh mrtvih na obeh ali vseh straneh". Tu je po njegovih besedah trpelo 13 evropskih narodov in na zmagi nad fašizmom temelji današnja združena Evropa.
Takrat so na tem mestu teh 13 evropskih narodov družile trpljenje, solze, bodeča žica in nepremagljiva volja po življenju in preživetju, s katero so se "skozi trdo alpsko skalo prebili skozi tunel, ki je na koncu vojne omogočil umik več kot 20.000 nemškim vojakom in njihovim sodelavcem ter beguncem", je še dejal.
Osvoboditev jetnikov koncentracijskih taborišč so med drugim počastili tisti, ki se spominjajo krutega obdobja nacizma, interniranci iz vseh taborišč in zaporov ter njihovi svojci, člani borčevskih organizacij in delegacije iz držav, katerih sinovi so bili sužnji pri gradnji ljubeljskega predora. Predstavniki so položili tudi vence k spomeniku J'accuse, ki obtožuje storjene vojne zločine.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.