Slovenija

V soboto se začne zbiranje podpisov

Ljubljana, 17. 09. 2009 19.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

SLS je uresničil napovedi o zbiranju podpisov podpore za referendum o sporazumu med Slovenijo in Hrvaško. Žerjav je napovedal, da bodo podporo za referendum začeli zbirati v soboto.

SLS vztraja, da mora biti arbitraža ali pa dvostranski sporazum končan pred zaključkom pogajanj Hrvaške z EU.
SLS vztraja, da mora biti arbitraža ali pa dvostranski sporazum končan pred zaključkom pogajanj Hrvaške z EU. FOTO: Damjan Žibert

Predsednik SLS Radovan Žerjav je napovedal, da bo stranka v soboto začela zbirati podporo za razpis referenduma o arbitražnem sporazumu med Slovenijo in Hrvaško, ki naj bi opredelil način določanja meje med državama. Stranka podporo že sedaj nabira preko interneta, kot pa je dejal Žerjav, je "podpora velika".

SLS vztraja, da mora biti vprašanje meje rešeno pred vstopom Hrvaške v EU, kar po Žerjavovih besedah pomeni, da mora biti arbitraža ali pa dvostranski sporazum oziroma dogovor končan pred zaključkom pogajanj Hrvaške z EU, ne le sklenjen arbitražni sporazum. SLS bo tudi vztrajala, da arbitražni sporazum "ne more in ne sme razveljaviti sklepa DZ, ki govori o zaščiti nacionalnih interesov v tem primeru". Vztrajali bodo tudi, da "se mora nemudoma začeti z umikom fizičnih prejudicev v naravi". "In na koncu, glede na to, da potekajo aktivnosti v nepravo smer in da je nevarnost, da bi Slovenija izgubila teritorialni stik z mednarodnimi vodami prevelika, bomo vsekakor nadaljevali z aktivnostmi za izvedbo naknadnega zakonodajnega referenduma," je še povedal Žerjav.

Ne želimo ničesar hrvaškega, niti milimetra, in podpiramo, da Hrvaška vstopa v EU. V kolikor pa bomo ugotovili, da so ti nacionalni interesi ogroženi, bomo storili pač vse, kar je v naši moči, da to preprečimo. Radovan Žerjav

SLS bo tako že v soboto v Ljubljani odprla prvo stojnico, na kateri bodo zbirali podporo za referendum. Zbirali bodo sicer načelne izraze podpore, da bi stranka vedela, ali lahko po morebitni ratifikaciji arbitražnega sporazuma v državnem zboru v roku formalno zbere 40.000 podpisov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma. Kot je povedal Žerjav, sedaj vse kaže, da "v tem trenutku 40.000 podpisov ne bo problem".

"Lahko rečem, da bomo izkoristili vse možnosti, da zaščitimo najvitalnejše slovenske nacionalne interese. Večkrat sem dejal, zdi se mi nerazumno in nesprejemljivo, da na takšen način govorimo in se pogovarjamo o ozemlju Slovenije, o morju Slovenije, ki je vedno bilo slovensko," je povedal Žerjav.

Žerjav sicer ocenjuje tudi, da bo do arbitražnega sporazuma prišlo relativno hitro; "še v tem letu". To je napovedal tudi predsednik vlade Borut Pahor, je še spomnil predsednik SLS.

Golobič: Arbitražni predlog bi na referendumu dobil podporo

Če se bomo dobro pogajali, lahko arbitražni sporazum dobi podporo na referendumu v Sloveniji, da bi potem šli z nekim zaupanjem v dobro rešitev, ki bo zadovoljila slovenski nacionalni interes, to je predvsem ustrezen stik z mednarodnimi vodami. Gregor Golobič

Na napoved SLS se je že odzval predsednik Zaresa in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič, ki je ocenil, da bi bil referendum dober in da bi arbitražni sporazum dobil na referendumu podporo. Kot je povedal v izjavi za medije ob robu sveta stranke Zares, "je odločitev o tem, da se gre na arbitražo in pod kakšnimi pogoji se gre na arbitražo, tako pomembna in dolgoročna, (...) da potrebuje najširšo legitimnost". "In to legitimnost je mogoče zagotoviti preko referenduma," je dejal Golobič.

Predsednik Zares tudi meni, da je sedanji, drugi Rehnov predlog iz 15. junija, "za Slovenijo dobro izhodišče". "Sam tudi mislim, da je dobro ohraniti iz Rehnovega predloga tista določila, ki so merila na časovno dimenzijo, da bi se vprašanje meje pred tem arbitražnim tribunalom razrešilo pred dokončno odločitvijo o vstopu Hrvaške v EU," je še poudaril Golobič. To bi namreč po njegovem prepričanju omogočilo, "da se cel proces pridruževanja Hrvaške EU osredotoči na vsebinske vidike, na tisto, kar mora vsaka država, ki je kandidatka za članstvo, izpolniti, na tisto, kar je bilo zdaj potisnjeno v ozadje, češ da gre samo za nagajanje Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (76)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
18. 09. 2009 19.59
A pri teh podpisih gre tudi za odločitev levo-desno? A gremo zdaj že lahko na morje, ne ba bi izdali domovino? Ker je bilo na dopustu na Hrvaškem 1.200.000 Slovencev je očitno, da imajo še vedno večino nepošteni Slovenci! Vsi pač ne morejo na drugo stran Mediterana ter v Indijski ocean ter Karibe!
Buena Vita
18. 09. 2009 19.46
Buena Vita
18. 09. 2009 19.45
dejmo,dejmo rdeči lažljivci,vaša opevana pogruntavščina,enajst krat poveš laž, tako laž rata vaša resnica ja,pa ne v svetu,ne v sloveniji vam nihče več ne verjame, no,janševe kosti so pa zelo užitne ko jih toliko glodate,fuj VEM,RARTALI STE HANIBALCI
unja1m
18. 09. 2009 19.31
kdaj se lahko podpišam?
vinadap
18. 09. 2009 15.10
kvaka11 - vse je potrebno,predvsem pa to,da REFERENDUM BO!
unja1m
18. 09. 2009 14.59
nepismeni zbirajo podpise??
kvaka11
18. 09. 2009 13.54
vinadap, pa normalno da je obečala da će povuči dokumente jer u pristupnim pregovorima za ulazak u EU nisu potrebni dokumenti idu na međunarodni sud
vinadap
18. 09. 2009 13.24
Kosorjeva je dejala,da umikajo vse dokumente,kateri prejudicirajo mejo z Slovenijo. Ni pa dejala,da bodo s tem tudi omaknili mejni prehod na Dragonji,školjčišča v piranskem zalivu in državne simbole ob meji. Tukaj je pa hakeljc.
Tonček Balonček
18. 09. 2009 13.18
težka bo, Hrvatej namreč niso imeli prispevkov v 57. številki Nove revije niti Pučnika in Janše!
preprosto
18. 09. 2009 12.53
Ali je kakšen od novinarjev imel pogum vprašati Pahora in Kosorjevo da direktno odgovorita na te tri moji vprašanje: Ali veste, če smo si s Hrvati enotni, kakšno je bilo stanje 1991? Ali smo/ste sposobni to stanje vzpostavit? Se vam ne zdi logično, da bi morali najprej to uredit in se šele nato pričet pogajat okoli meje?
Tonček Balonček
18. 09. 2009 12.51
Žal je tako, da bili SDS in SLS del "12 letnega liberalizma na 45 let podlage", veliki vodja pa celo goreč komunist in neizbežno nosijo del odgovornosti! Če že niso sami kradli, so pa držali vrečo!
preprosto
18. 09. 2009 12.49
Ah če že imam tako uporabniško ime: Ali kdo ve če smo si s Hrvati enotni, kakšno je bilo stanje 1991? Ali smo sposobni to stanje vzpostavit? Se vam ne zdi logično, da bi morali najprej to uredit in se šele nato pričet pogajat okoli meje?
vinadap
18. 09. 2009 12.48
tomazzek - gospodarski interesi ? Le kakšni ? Hrvati že lepi čas bojkotirajo slovensko blago,v nasprotju z nami,ki hrvaškega ne. Vsaka trgovina v Sloveniji prodaja večji del hrvaških prehrambenih izdelkov,1mio.slovenskih turistov na hrvaškem,itd.
otob
18. 09. 2009 12.48
Žerjav fantazira,misli ka je frajer. SLS sramota Slovenije
otob
18. 09. 2009 12.42
sramota SLS;kukavice
Nr.1
18. 09. 2009 12.39
SLS je bila skoraj v vseh vladah, imela je ministre in podpredsednika vlade. Zakaj ni takrat urejala tega vprašanja. Dobri so za nagajat, službe delit, tajkune podpirat.
preprosto
18. 09. 2009 12.35
Ne maram nobene SLO stranke, ker so vsi isti. A tokrat dam DA za pobudo, ker se mi zdi že moralno in etično higensko, da se najprej predno se s Hrvati najprej dogovorimo o tem kakšno je bilo stanke Junija 1991, se to sprovede in potem nadaljuje, sveda pa moramo s Hrvaško najprej dokončno urediti vprašanje meje šele nato vstop v EU. Kar se tiče dogovora Pahor in Kosorjeva, je že in še uradno bo doživ to kar je dožil Drnovšek. Sicer pa ne razumem Pahorja kot da je gluh in ne sliši besed Kosorjeve ki razlaga dugače dogovor kot on. Dokel se s hravti ne podpiše natančno tako da ne bo moć dvojen razlage z njimi ne bomo dosegli nič. In vprašanje? Zakaj že smo umaknili blokado, ko je že nekaj dni po dogovoru videtti in slišati drugačno razlago dogovora?
tomazzek
18. 09. 2009 12.26
Ne javkajte mi o denarju! Tukej gre za ozemlje RS, ki je strateško pomembno in vredno neprimerno več kot tistih nekaj fičnikov za refferendum. Slovenska politika, od leta 91 dalje je vsa totalno nesposobna. Meja bi se zlahko določila leta 91, mi bi takrat zlahka dobili ozemeljski stik z mednarodnimi vodami in morsko mejo z italijo. Sedaj pa bodo hrvati dobili mejo z italijo, kar pomeni, da v jadranu ne bomo noben faktor več, milostno nam pa bodo dali koridorček, po katerem bomo smeli pluti. Takrat ne bomo več pomorska država in adijo soodločanje (in vse kar paše zraven) na mednarodni ravni v pomorskih zadevah. Po tem se sosedje lahko kadarkoli spomnijo in nam naš koridorčič npr. zaradi objektivnih varnostnih in okoljskih vzrokov zaprejo za krajše obdobje štirih let. In luka koper adijo, železniški promet adijo, ves tranzit adijo, službe gredo... potem nekdo pristanišče kupi za samo 9,99€ in promet čudežno spet zlaufa... Kaj podobnega se nam slovencem prestrašenim, servilnim, mlačnim in nezainteresiranim za svoje dobro ne bi zgodilo prvič. Ob takem tempu bo čez nekaj 10 let Slovenija le še ljubljana :s
tomazzek
18. 09. 2009 12.15
@vinadap - v resnici je ravno obratno, za vstop hrvaške v EU imamo tudi mi gospodarske interese, saj EU prisili hrvatarje, da spoštujejo načela svobodne trgovine - spomnimo se Sunčanega Hvara (terme čatež so zadevo kupile, sabor pa je pogodbo razveljavil), z NATOm pa je druga stvar - v primeru vojaškega konflikta zaradi meje ter izvajanja suverenih pravic RS nam sedaj NATO ne bi bil dolžan pomagati, saj smo oboji člani. Spomnimo pa se, da so Hrvatje vojna navajeni, zgodovina pa tudi kaže na to, da trajnega miru brez vojn na svetu NI!
MIHCT
18. 09. 2009 12.01
SLS ni proti vstopu hrvaške v EU ravno nasprotno, le pod pogojem da se prej uredi mejni spor.