Predsednik SLS Radovan Žerjav je napovedal, da bo stranka v soboto začela zbirati podporo za razpis referenduma o arbitražnem sporazumu med Slovenijo in Hrvaško, ki naj bi opredelil način določanja meje med državama. Stranka podporo že sedaj nabira preko interneta, kot pa je dejal Žerjav, je "podpora velika".
SLS vztraja, da mora biti vprašanje meje rešeno pred vstopom Hrvaške v EU, kar po Žerjavovih besedah pomeni, da mora biti arbitraža ali pa dvostranski sporazum oziroma dogovor končan pred zaključkom pogajanj Hrvaške z EU, ne le sklenjen arbitražni sporazum. SLS bo tudi vztrajala, da arbitražni sporazum "ne more in ne sme razveljaviti sklepa DZ, ki govori o zaščiti nacionalnih interesov v tem primeru". Vztrajali bodo tudi, da "se mora nemudoma začeti z umikom fizičnih prejudicev v naravi". "In na koncu, glede na to, da potekajo aktivnosti v nepravo smer in da je nevarnost, da bi Slovenija izgubila teritorialni stik z mednarodnimi vodami prevelika, bomo vsekakor nadaljevali z aktivnostmi za izvedbo naknadnega zakonodajnega referenduma," je še povedal Žerjav.
SLS bo tako že v soboto v Ljubljani odprla prvo stojnico, na kateri bodo zbirali podporo za referendum. Zbirali bodo sicer načelne izraze podpore, da bi stranka vedela, ali lahko po morebitni ratifikaciji arbitražnega sporazuma v državnem zboru v roku formalno zbere 40.000 podpisov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma. Kot je povedal Žerjav, sedaj vse kaže, da "v tem trenutku 40.000 podpisov ne bo problem".
"Lahko rečem, da bomo izkoristili vse možnosti, da zaščitimo najvitalnejše slovenske nacionalne interese. Večkrat sem dejal, zdi se mi nerazumno in nesprejemljivo, da na takšen način govorimo in se pogovarjamo o ozemlju Slovenije, o morju Slovenije, ki je vedno bilo slovensko," je povedal Žerjav.
Žerjav sicer ocenjuje tudi, da bo do arbitražnega sporazuma prišlo relativno hitro; "še v tem letu". To je napovedal tudi predsednik vlade Borut Pahor, je še spomnil predsednik SLS.
Golobič: Arbitražni predlog bi na referendumu dobil podporo
Na napoved SLS se je že odzval predsednik Zaresa in minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič, ki je ocenil, da bi bil referendum dober in da bi arbitražni sporazum dobil na referendumu podporo. Kot je povedal v izjavi za medije ob robu sveta stranke Zares, "je odločitev o tem, da se gre na arbitražo in pod kakšnimi pogoji se gre na arbitražo, tako pomembna in dolgoročna, (...) da potrebuje najširšo legitimnost". "In to legitimnost je mogoče zagotoviti preko referenduma," je dejal Golobič.
Predsednik Zares tudi meni, da je sedanji, drugi Rehnov predlog iz 15. junija, "za Slovenijo dobro izhodišče". "Sam tudi mislim, da je dobro ohraniti iz Rehnovega predloga tista določila, ki so merila na časovno dimenzijo, da bi se vprašanje meje pred tem arbitražnim tribunalom razrešilo pred dokončno odločitvijo o vstopu Hrvaške v EU," je še poudaril Golobič. To bi namreč po njegovem prepričanju omogočilo, "da se cel proces pridruževanja Hrvaške EU osredotoči na vsebinske vidike, na tisto, kar mora vsaka država, ki je kandidatka za članstvo, izpolniti, na tisto, kar je bilo zdaj potisnjeno v ozadje, češ da gre samo za nagajanje Slovenije.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.