Generalni direktor Uprave za zaščito in reševanje Darko But je vesel, da je vlada prisluhnila pozivom obalnih občin, da bi interventno zagotovili pitno vodo. "V ponedeljek smo opravili testni prevoz, danes pa prevoz že poteka," je povedal in dodal, da črpanje vode ne ogroža zagotavljanja pitne vode v občinah Postojna in Pivka.
"Skupaj z enoto za prečrpavanje velikih količin vode smo pripravili načrt, ki vključuje sedem enot v 24-urni rotaciji. Prva menjava je bila danes ob 11. uri. Trenutno lahko prečrpamo 5000 litrov na minuto, skupaj z jamarji smo vzpostavili tudi vrvni sistem, s katerim uravnavamo višino sesalne košare," je povedal Domen Torkar, vodja operative. Prevoz zagotavljata vojska in gasilci, ki so s prečrpavanjem začeli pred 6. uro zjutraj, je še povedal.
Enota za za prečrpavanje velikih količin vode je sicer prvič aktivirana za namen črpanja pitne vode. Enota je največkrat aktivirana ob poplavah, pomagali pa so tudi pri prečrpavanju reke ob nesreči v Kemisu, je pojasnil Torkar in dodal, da vzpostavljeni sistem deluje 24 ur na dan, storitev lahko zagotavljajo tudi ponoči. "Trenutno je ozko grlo pri samem transportu vode, zato si želimo povečati kapacitete za prevoz," je ocenil Torkar.
Na terenu največje cisterne gasilcev
Slovenska vojska pomaga s štirimi cisternami s kapaciteto deset tisoč litrov. Cisterna se napolni v treh do štirih minutah, en cikel pa traja dve uri in pol, je pojasnila podpolkovnica Slovenske vojske Nina Raduha. Trenutno sodeluje 14 pripadnikov Slovenske vojske, ki nudijo tudi logistično podporo. V Postojnski vojašnici nudijo še prenočišča in obroke, je povedala Raduha.
Poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek je povedal, da je za gasilci naporen teden, a da so pripravljeni pomagati tudi pri prevozu vode. "Po društvih smo opravili povpraševanje po največjih cisternah. Trenutno imamo na voljo 11 velikih cistern, če bo potrebno, bomo društva povprašali tudi po manjših cisternah," je povedal Petek in dodal, da trenutno v rotaciji še ni vseh 11 cistern.
Direktor Rižanskega vodovoda Koper Martin Pregelj je pohvalil organizacijo in sodelovanje, da so lahko skupaj našli lokacijo za črpanje, postavili so tudi dve bazi, eno na mestu črpanja in eno pri mestu za praznjenje. "Edini cilj je, da zagotovimo pitno vodo za vsako sleherno pipo," je povedal in dodal, da bodo ukrepe za omejitev porabe vode še naprej ohranjali in s tem nadzirali porabo. Računajo tudi na pomoč z zraka, vendar da bi dež napolnil vse vodne vire, bi potrebovali večdnevne obilne padavine, je še povedal.
Minimalna poraba Rižanskega vodovoda je 350 litrov na sekundo
Pregelj je pozval tudi k dolgoročni rešitvi na področju oskrbe z vodo. "Gre za nacionalni interes," je povedal in dodal, da se je val investicij končal dve fazi prehitro. "Ko se je naredila nova vodarna in nove povezave ter ko je nastala povezava do Rodika, je manjkala naslednja faza, in sicer da pride do Rodika dovolj vode, ki jo nato dobimo na naše področje," je izpostavil.
"Viri morajo biti nadomestljivi, kar se je izkazalo tudi z virom Klariči, ko sem pred dnevi povedal, da je edini zanesljivi vir, a je bil nato čez štiri ure ogrožen s požarom," je povedal Pregelj. Ocenil je še, da je minimalna poraba Rižanskega vodovoda 350 litrov na sekundo, brez omejitev je sicer poraba okoli 430 litrov vode na sekundo. Črpajo še iz treh podtalnic, kjer načrpajo okoli 290 litrov na sekundo, ostalo bi s polno mobilizacijo lahko prepeljali, a ne v enem dnevu, je opozoril.
V ponedeljek so pod gradom Hošperk vzpostavili črpališče, ki sta ga preizkusili celjska enota za prečrpavanje velikih količin vode in jamarska reševalna služba. Testno vožnjo do rezervoarja Rižanskega vodovoda pa je zagotovila Slovenska vojska, je Uprava za zaščito in reševanje zapisala na Twitterju.
Voda je nato prepeljana do Rižanskega vodovoda Koper, kjer pri prečrpavanju vode sodelujejo lokalne gasilske enote in civilna zaščita Primorske regije, so še zapisali.
Interventni ukrep za omilitev pomanjkanja vode v Istri je prejšnji četrtek potrdila vlada. Zanj je namenila nekaj manj kot 2,9 milijona evrov. Velja do konca avgusta.
Izvedbo je vlada naložila Upravi RS za zaščito in reševanje. Ta je morala na črpališču zagotoviti ustrezno opremo. Vodo bodo iz Unice odvzemali nižje od zajetja Malni, iz katerega se oskrbujeta s pitno vodo občini Postojna in Pivka.
Po ocenah s koprske občine bi lahko pripeljali do 5000 kubičnih metrov vode na dan. To še ne zagotavlja varne oskrbe, vendar ponuja priložnost, da bi se lahko ob zelo skrbnem ravnanju izognili redukcijam, so dodali.
Vse omejitve ostajajo v veljavi. Potem ko so prepovedali uporabo vode za nenujne namene in odredili zmanjšanje porabe v gospodarskih dejavnostih, se je skupna poraba zmanjšala na 30.000 kubičnih metrov na dan, so v ponedeljek sporočili iz Rižanskega vodovoda.
V ponedeljek so na območju vodarne Cepki opravili še zadnje logistične ukrepe za lažji dostop s tovornjaki.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.