Slovenija

V slovenskih kampih ob rekah kljub napovedim poplav ne pričakujejo težav

Stari trg ob Kolpi/Rečica ob Savinji/Trenta, 03. 08. 2023 19.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Napovedi meteorologov o intenzivnem deževju v prihodnjih dneh, ki bi lahko povzročilo razlivanje rek, pozorno spremljajo tudi v slovenskih kampih, zlasti tistih, ki se nahajajo neposredno ob rekah. Nekaj gostov je sicer predčasno odšlo domov, tudi za tiste, ki ostajajo, pa upravljavci kampov večjih težav ne napovedujejo.

V kampu Menina ob Savinji so pojasnili, da razmere spremljajo. Opozorila so sicer izdana tudi za njihovo regijo, a upajo, da hujšega ne bo. Nekaj gostov je sicer kamp zapustilo predčasno, medtem ko novi gostje rezervacij ne odpovedujejo. Posebnih ukrepov za zdaj niso izvedli, če bi se razmere zaostrile, pa bodo z osebjem najprej poskrbeli za takojšnje obveščanje gostov kampa.

Posebnih protipoplavnih ukrepov ne načrtujejo niti v kampu Savinja, ki je od reke Savinje oddaljen od 150 do 200 metrov. Kot pravi lastnica kampa Ida Bitenc, se na območju kampa reka Savinja precej razširi, ima tudi precej izlivnega toka, "doslej tudi najhujše poplave niso prišle do našega kampa", je poudarila. Bolj kot poplav se bojijo vetra, ob čemer pa jim gre na roko tudi dejstvo, da je kamp novejši in da v njem še ni visokih dreves. Poudarila je še, da gostje v kampu redno spremljajo vremensko napoved, kar nekaj gostov, ki so imeli rezervacije do petka, pa se je odločilo, da ob napovedih intenzivnega deževja predčasno zapustijo kamp.

Slika je simbolična.
Slika je simbolična. FOTO: Shutterstock

Optimistični so tudi v kampu Radenci ob Kolpi. Kot je namreč povedala solastnica kampa Andreja Rade, tudi ob zadnjih, septembrskih razlivanjih reke ta ni ogrožala njihovih šotorov, ki so od reke umaknjeni okoli 50 metrov, in hišic, ki se nahajajo bliže vodi. Kot je dejala, sicer goste opozarjajo na napovedano deževje in pričakujejo, da bodo tudi sami ravnali odgovorno. V kampu imajo tudi nekaj pokritih oziroma zidanih površin, kamor se lahko gostje umaknejo ob morebitnem neurju. Tudi njihov kamp pa je nekaj gostov ob današnjih napovedih večdnevnega intenzivnega deževja zapustilo predčasno.

V Kampu Korita se naraščanja Soče ne bojijo, saj kamp leži nekoliko višje, v kanjonu Soče. "Deževati bi moralo nekaj dni, da bi imeli težave s poplavami," je dejal lastnik kampa Peter Della Bianca. Bolj se bojijo vetra, ki je v preteklih dneh že podrl nekaj dreves. Ta so se k sreči podrla proti koritom, ne na kamp, je dejal. V primeru nevarnosti imajo dva skupna prostora, kamor lahko se lahko obiskovalci zelo hitro zatečejo na varno, saj gre za majhen kamp in imajo malo gostov, je dodal. "Upamo, da ne bo tako hudo," je dejal.

Taborniki: Zaradi današnjih napovedanih neurij še ni bil odpovedan noben tabor

Po državi taborijo tudi taborniki. V Zvezi tabornikov Slovenije so preventivno navezali stik s tistimi tabori, ki so v bližini rek. "Vseeno pa jih je večina umaknjena in ne tabori v neposredni bližini. Glavnina taborov je že za nami, zaradi današnjih napovedanih neurij še ni bil odpovedan noben tabor," je zapisal Urban Lečnik Spaić iz zveze.

"Naši nasveti so, da se rodovi (če se še niso) pri domačinih seznanijo o preteklih izkušnjah z vodotoki na tistem območju; o najvišji višini, običajnih razlivnih poljih in podobno, da so poleg drugih preventivnih ukrepov na podlagi geografskih značilnosti terena bolje pripravljeni na neurja," je dodal. Poleg tega pa so rodovom svetovali predhodno obveščanje lokalne skupnosti (policijska postaja, zdravstveni dom, gasilska društva itd.) in predhodni dogovor o tem, da bi lahko prespali v zidanih objektih, če bi bilo to potrebno.

Taborniki. Slika je simbolična.
Taborniki. Slika je simbolična. FOTO: Shutterstock

Tako tabornikom kot drugim, ki taborijo, pa v taborniški zvezi svetujejo redno spremljanje vremenskih napovedi in radarskih slik. Kadar so napovedi takšne, kot so v teh dneh, tudi svetujejo pripravljenost na evakuacijo, da se jo lahko izvede pravočasno. "To pomeni, da si na lokaciji vnaprej poiščemo in predvidimo točko, kamor se bomo zatekli v primeru potrebe po tem, ter da se tja umaknemo, še preden se neurje razvije," so zapisali.

Čeprav je težko dati univerzalni nasvet, taborniki opozarjajo, naj se ob postavitvi tabora izogibamo drevesom, še posebej suhim, in tudi ne taborimo tik ob vodotokih. "Pomembno je, da taborne objekte stabilno postavimo, primerno zaklinimo in da so šotori dovolj napeti. Ko iščemo zatočišče, se je dobro spomniti, da šotor sam po sebi ne nudi zadostne zaščite. Še najbolje je poiskati zavetje v bližnji stavbi ali objektu in počakati, da neurje mine, prednost pred opremo pa ima seveda varnost ljudi. Pri sebi je dobro imeti tudi kakšno svetilko, predvsem pa telefon s polno baterijo in na tipki za hitro klicanje nastavljeno številko 112," še svetujejo taborniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Anion6anion
04. 08. 2023 17.59
+1
Niso pričakovali težav. Vse za profit. Danes pa ljudi rešujejo s helikopterji
kaj pa pol
04. 08. 2023 12.29
+3
ne pričakujejo težav.zakaj je pa kamp menino odplaknalo danes potem.
Nace Štremljasti
03. 08. 2023 20.55
+3
ni problema naj jih odnese,ni nobene škode če ne ubogajo
Betuul
03. 08. 2023 20.40
Stran naj gredo od rek! Še domačini vode ne poznajo ; kadar je vsa neurna in razburkana!
mak0521
03. 08. 2023 20.35
+4
Kaj pa festivali? Prekinite, pošljite te otroke domov, na varno
sebak81
03. 08. 2023 20.03
+9
Zakaj neki bi odpovedali tabore, saj je logično, da jih bodo gasilci evakuirali v svoje gasilske domove.. številka 112 je itak za take primere in drugi lahko počakajo malo
Betuul
03. 08. 2023 20.42
+3
Zakaj tratit čas gasilcem! Če se po neumnosti in kljub opozarjanju tam držijo! Kazn plačat! Zaradi izpostavljanja v nevarnost
sebak81
03. 08. 2023 21.25