
Zadnje dni morje ob slovenski obali cveti, za kar je "kriva" morska iskrnica. Pojav je za ta letni čas običajen, cvetenje tega enoceličnega organizma pa za človeka ni nevarno, je pojasnila Janja France z Morske biološke postaje Piran. Morje je sicer za kopanje še nekoliko hladno, saj je temperatura na površini 18 stopinj Celzija.
Morska iskrnica je enocelični organizem, sicer viden s prostim očesom, ki pa ne premore klorofila in zato za življenje potrebuje druge organizme.
V tem letnem času, včasih pa že pozimi ali pa šele junija, se morska iskrnica namnoži oziroma "zacveti", in ker vsebuje barvilo, ob množičnem pojavljanju povzroči obarvanje morja, je med drugim povedala Francetova.
Po njenih zagotovilih morska iskrnica ne vsebuje toksinov in človeku ne povzroča nevšečnosti. Tudi negativne posledice za morski živelj so bržkone zgolj teoretične, saj bi moral biti ta organizem množično prisoten in se nabrati strnjeno v kakšnem zalivu. V tem primeru bi morske iskrnice med razpadanjem uporabljale kisik, kar bi lahko pobilo druge organizme.
Po podatkih oceanografske boje pred Piransko punto ima sicer trenutno morje na površini, to je na globini dveh metrov, 18,6 stopinje Celzija. Za večino je to še nekoliko prehladno za kopanje.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.