Obrambni minister Matej Tonin je včeraj sporočil, da bo Sloveniji na pomoč priskočila Italija. Italijanska vojska bo namreč pomagala s 30 zdravniki in medicinskimi sestrami/tehniki v boju zoper covid-19. V okviru enot Slovenske vojske bodo napoteni v slovenske bolnišnice, je dodal.
Kot je dejal, se z italijanskim kolegom pogovarjal o trenutni covidni situaciji v Sloveniji, pri čemer mu je minister Guerini obljubila pomoč. "Slovenija bo poskrbela za njihovo nastanitev, Italija pa bo poskrbela za osebje, ki ima izkušnje in ki zna delovati na covidnih oddelkih." Z italijanskim ministrom sta se pogovarjala tudi o tem, da so italijanske vojaške sile v Italiji močno vpletene v boj proti covidu.
Ministra za obrambo sta ob začetku včerajšnjih pogovorov izmenjala informacije o trenutnem stanju glede okuženih bolnikov in boju zoper covid-19, so sporočili z vlade RS. Minister za obrambo Tonin je ob tem italijanskega kolega zaprosil za pomoč z zdravstvenim osebjem. Minister Guerini je dejal, da na podlagi italijanskih izkušenj razume trenutno situacijo v Sloveniji in ponudil tovrstno pomoč. Ministra sta se tako dogovorila, da bo Sloveniji na pomoč priskočilo do 30 zdravstvenih delavcev italijanske vojske, ki se bodo pri delu v bolnišnicah pridružili moštvom Vojaške zdravstvene enote Slovenske vojske, ki že od začetka tedna pomagajo slovenskemu zdravstvu.
Tonin je pojasnil, da se je Slovenija v tej prvi fazi iskanja pomoči najprej obrnila k sosedom ter da ima Italija bogate izkušnje v boju proti novemu koronavirusu. "Tudi sam minister Guerini je povedal, da so se v njihovih najhujših trenutkih po pomoč obrnili k svojim sosedom ter da jim je pomagala tudi Slovenija, zaradi česar čutijo dolžnost, da pomagajo," je dejal.
Ob tem je dejal tudi, da so se o pomoči pogovarjali predvsem za letošnje leto, torej leto 2021: "Nato pa se pričakuje, da se bo število okuženih in v bolnišnicah toliko zmanjšalo, da bo slovenski sistem zmogel sam. Vendar pa so nam sosedje pripravljeni pomagati v tem najhujšem vrhu." Tonin je izrazil pričakovanje, da bi trenutni ukrepi, med katerimi je tudi strožji nadzor pogoja PCT, pomembno zmanjšali število okuženih in tako bi posledično slovenski zdravstveni sistem zmogel sam poskrbeti za vse obolele, pa tudi tiste, ki se zdravijo na oddelkih intenzivne nege.
Pomoč pričakuje kmalu, a ob tem poudarja, da to ni odvisno le od slovenske strani, temveč tudi od tega, kako hitro bo Italiji uspelo zbrati ekipe. Ob tem je dodal tudi, da so od ministrstva za zdravje že dobili podatke, na katerih področjih je pomoč najbolj potrebna, nadalje pa da bosta vse logistične in tehnične zadeve uskladili slovenska in italijanska vojska.
Na podlagi dogovora med ministroma bo Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije opredelilo, katere specialnosti zdravstvenih delavcev potrebujemo, o tehničnih podrobnostih pa se bosta nato dogovorila načelnika obeh vojsk. V Slovenijo bodo italijanski vojaki napoteni na podlagi veljavnega sporazuma o sodelovanju med obema vojskama, pri čemer bo Slovenska vojska zagotovila namestitev in prehrano italijanskih kolegov, so sporočili z vlade.
Tonin je potrdil, da sta se z zdravstvenimi ministrom Janezom Poklukarjem pogovarjala tudi o možnosti zdravstvene pomoči drugih držav. "Vse je odvisno od same situacije," je pojasnil Tonin. Poudaril je, da si predvsem želi koordiniranega delovanja, "da ne bi imeli v enem trenutku preveč, v drugem pa premalo kadra".
Kot so danes povedali na UKC Ljubljana, se pomoči italijanskih kolegov veselijo. Kot je povedala Tatjana Lejko Zupanc, bodo verjetno prišli strokovnjaki s področja intenzivne nege, zato težav ne vidijo, pomoč pozdravljajo in jo nujno potrebujejo, saj brez tuje pomoči utrujeni zaposleni kljub pozitivni naravnanosti ne bodo zmogli.
Stiska v zdravstvu je velika, zdravstveni sistem je na robu zloma. Stanje zaradi covidnih bolnikov bo tako, kot svarijo na onkologiji, vplivalo tudi na delo na njihovih oddelkih, česar pa jih je zelo strah, obremenjuje jih tudi prerazporeditev kadra na covidne oddelke, predvsem anesteziologe bodo potrebovali na covidnih oddelkih. Razsežnost epidemije se kaže tudi v kadrovski stiski, saj zboleva in je v karanteni tudi zdravstveni kader.
Ali bodo slovenske covidne bolnike sprejemale tudi sosednje države, še ni znano.
KOMENTARJI (261)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.