Po kratkotrajni osvežitvi, ki so jo v preteklih dneh večjemu delu Slovenije prinesli severovzhodni vetrovi, se bo vročina v tem tednu spet stopnjevala, zato lahko že zdaj z veliko gotovostjo rečemo, da se bo letošnje poletje uvrstilo med tri najtoplejše v zgodovini meritev, če bo vroč še avgust, pa se lahko celo zgodi, da se bo zavihtelo na sam vrh, pojasnjuje naš hišni prognostik Rok Nosan.
Vročinski val se je na Primorskem že začel. Temperature so namreč tukaj tako v soboto kot v nedeljo krepko presegle 30 stopinj Celzija. V Biljah pri Novi Gorici so v soboto izmerili 35 stopinj, le stopinjo manj pa so včeraj termometri pokazali na Letališču Portorož. Zaradi zmerne burje so bile v zadnjih dneh zelo visoke tudi nočne temperature. Marsikje se živo srebro že tri noči zapored ni spustilo pod 23 stopinj Celzija.
Drugod po Sloveniji hude vročine v preteklih dneh nismo beležili. Ravno nasprotno, letos smo se že toliko navadili na vročino, da so se včerajšnje temperature, ki so se gibale okoli 27 stopinj, za marsikoga zdele celo nekoliko prenizke, čeprav so bile povsem blizu dolgoletnega povprečja.
Za območje Krasa in Slovenske Istre pa je Agencija RS za okolje že razglasil opozorilo za veliko požarno ogroženost v naravi.
Vročinski val bo dosegel vrhunec v drugi polovici tedna
V tem tednu bo vročina spet bolj pritisnila. K nam bo dotekal vroč afriški zrak, ki nam bo iz dneva v dan prinašal višje temperature. Po nekajdnevnem premoru se bo že danes po nižinah osrednje in jugovzhodne Slovenije ogrelo do 30 stopinj, v sredo pa bomo marsikje že izmerili okoli 35 stopinj Celzija. Še bolj nam bo vroče v drugi polovici tedna, ko bodo možni tudi novi vročinski rekordi.
Ker je vročina izrazitejša ob močno izsušenih tleh in rastlinju, obstaja precejšnja verjetnost, da bo živo srebro predvsem na Goriškem in v Vipavski dolini lokalno preseglo 40 stopinj Celzija ali pa se bo tej meji vsaj močno približalo. V soboto, ko bo zapihal jugozahodni veter, bomo lahko tudi po nižinah vzhodne in osrednje Slovenije izmerili okoli 38 ali 39 stopinj Celzija.
Takšna vročina, kot se nam obeta, je za naše telo zelo obremenilna, saj nas ob temperaturah zraka, ki so višje od telesne temperature, tudi veter ne hladi več, ampak nas samo še bolj greje, podobno kot fen. Poleg tega bodo toplotno obremenitev v drugi polovici tedna stopnjevale visoke nočne temperature, ki se predvsem v mestnih središčih in po gričevjih ne bodo spuščale pod 20 stopinj Celzija.
Kdaj govorimo o vročinskem valu?
Vročinski val pri nas običajno nastopi, ko se nad severnim Atlantikom oblikuje območje nizkega zračnega tlaka, ki ga v višinah spremlja hladnejši zrak. Takrat nad Evropo zapihajo južni vetrovi, s katerimi se k nam razširi vroča zračna masa iznad severne Afrike. Dotok vročega zraka se še okrepi, ko se središče ciklona pomakne bližje našim krajem. Južni vetrovi nam lahko takrat iznad Sahare prinesejo tudi večjo količino puščavskega peska, zato je ozračje ob visokih temperaturah pogosto motno.
Vročinski valovi so bili včasih pri nas zelo redki, saj so se pojavljali le na vsakih nekaj let, v zadnjih 20 letih pa so postali naša vsakoletna stalnica. Letos vročina še posebej pritiska na Primorskem. V Biljah pri Novi Gorici, kjer so pred letom 2000 vsako leto v povprečju našteli 25 dni s temperaturo nad 30 stopinj, je bilo letos takih dni že 42, pa smo komaj na polovici poletja. Povsem možno je, da bo letos presežen rekord iz leta 2003, ko je bilo vročih 76 dni.
Napoved, kako dolgo bo vztrajal vročinski val, je sicer še zelo negotova. Po nekaterih izračunih meteoroloških modelov bosta zelo vroča tudi nedelja in prva polovica prihodnjega tedna, spet drugi izračuni pa kažejo, da se bomo v nedeljo od hude vročine poslovili. Ker bo zračna masa v tem tednu razmeroma suha, neviht v večjem delu Slovenije ne pričakujemo. Nekoliko večja verjetnost za njihov nastanek bo v drugi polovici tedna le nad goratimi predeli severne Slovenije. Suša se bo torej ob novem vročinskem valu še stopnjevala. V Slovenski Istri je v zadnjih 30 dneh padlo le okoli pet litrov dežja na kvadratni meter, zelo verjetno pa obilnejših padavin ne bo še vsaj do začetka avgusta.
KOMENTARJI (254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.