Predsednik Slovenije Danilo Türk se je odzval na kritike ob podelitvi odlikovanja Tomažu Ertlu. Izrazil je tudi začudenje nad nedavnimi izjavami Evropske ljudske stranke o odlikovanju.
"Slovenski predsednik zato želi opozoriti, da je bil g. Ertl odlikovan ob 20. obletnici akcije Sever, ki jo je slovenska policija izvedla jeseni 1989. Z akcijo se je Sloveniji uspelo zaščititi pred množičnim nasilnim zborovanjem, ki so ga organizirali srbski nacionalistični skrajneži pod vodstvom Slobodana Miloševića".
V sporočilu za javnost še dodajajo, da je bila policijska operacija velik podvig, v katerem je sodelovalo več kot 6.000 policistov in drugo osebje. S svojim posegom niso zaščitili le varnosti prebivalcev Slovenije, pač pa tudi njen prehod v demokracijo, ki pa je bila v tistem času še vedno krhka in nezmožna ubraniti se pred nasiljem. Akcija Sever se v Sloveniji šteje za enega velikih prispevkov k miru in demokraciji v naši državi.
Predsednik še poudarja, da je Ertla za podelitev odlikovanja predlagala organizacija vojnih veteranov policije, ki so upravičeno ponosni na svoj prispevek k neodvisnosti, blaginji in demokratični preobrazbi Slovenije. Ertla so odlikovali ob dvajseti obletnici uspešne akcije s Srebrnim redom za zasluge, ki se podeljuje zgolj za zasluge na področju obrambe in varnosti. Zgoraj omenjena dejstva so bila v nujni resoluciji o totalitarnih komunističnih režimih in tudi izjavi poslanca Evropskega parlamenta in vodjo poslanske skupine Evropske ljudske stranke (EPP) prezrta.
V demokratični državi so na voljo vsi ustavni in demokratični postopki, vprašanje pa je, koliko so smiselni, je o morebitni ustavni obtožbi zaradi odlikovanja Ertla dejal Türk. Prav tako predsednika republike preseneča pomanjkanje pripravljenosti priznati povsem realne zasluge. To odlikovanje je bilo dano ljudem za konkretno akcijo, ne pa za življenjsko delo, je še pojasnil.
Primerjave so popolnoma zgrešene
Izjave se namreč nanašajo na dejstvo, da je bil Ertl pred tem ''vodja tajne komunistične policije – udbe'', kar daje napačen vtis o razlogih za odlikovanje. Omenjena resolucija tudi primerja udbo s Stasijem v Vzhodni Nemčiji ali Securitate v Romuniji. Čeprav so bile med temi organizacijami morebitne podobnosti v bolj oddaljeni preteklosti, o čemer naj razpravljajo zgodovinarji, pa tega ne moremo reči za leto 1989, ko je policija v Sloveniji zavarovala deželo in njeno demokratično preoblikovanje brez prelivanja krvi. Ta primerjava je zato povsem zgrešena, še poudarjajo v uradu predsednika.
"V splošnem pa bi poslanska skupina EPP morala vedeti, da v Sloveniji komunizma že dolgo ni več in da vsiljevanje razprave o njegovem domnevnem obnavljanju danes nima prav nobenega smisla. Predsednik razume, da bi bilo lahko za nekatere slovenske opozicijske stranke vabljivo, da bi spodbudile tako razpravo, vendar pa je že kratek premislek dovolj, da postane jasno, da je tak predlog enostavno nesmiseln," še poudarja predsednik v pismu.
Stališča Evropske ljudske stranke selektivna
Türk je še dejal, da so stališča Evropske ljudkse stranke (EPP) selektivna. To po njegovih besedah niti ne preseneča, "ker politične stranke načeloma niso zelo kredibilen dejavnik zgodovinske resnice ali celovite in objektivne obravnave človekovih pravic".
Kot je poudaril, imajo politične stranke "svoje politične cilje, svoje politične prijatelje. In to se vidi v izjavah političnih strank, tudi pri Evropski ljudski stranki".
Kršitev človekovih pravic
SDS obžaluje, da predsednik Danilo Türk vztraja pri svojem protiustavnem ravnanju, saj je z državnim odlikovanjem nagradil osebo, ki je odgovorna za teroristična dejanja v tujini in ki je dokazano kršila večino temeljnih človekovih pravic in svoboščin, ki jih v členih od 14 do 65 varuje II. poglavje ustave RS.
“Če bi Danilo Türk res želel dostojno počastiti spomin na akcijo Sever pred 20 leti, potem bi odlikovanje podelil bodisi Slovenski policiji bodisi veteranskemu združenju Sever, ki združuje neposredne udeležence akcije”, menijo v SDS.
“Podelitev državnega odlikovanja nekdanjemu šefu tajne politične policije oz. Udbe je posmeh celotni slovenski in evropski demokratični javnosti. Ertl je leta 1979 neposredno vodil teroristično akcijo v Avstriji, v kateri je slovenska Udba nastavila bombo v muzeju v Velikovcu. Samo naključju se lahko zahvalimo, da v času eksplozije v muzeju ni bilo skupine otrok oziroma drugih nedolžnih obiskovalcev”, so še zapisali v sporočilu za javnost.
Janša kritičen do predsednika
Predsednik SDS Janez Janša je v ponedeljek slovenskega predsednika obtožil, da je s podelitvijo odlikovanja Ertlu, "simbolu kršenja človekovih pravic" neposredno kršil slovensko ustavo. Napovedal je "resno razpravo v parlamentu" in določene konkretne korake. Katere, ni želel povedati. Je pa dejal, da so "odprte vse možnosti". Predsednik republike je z odlikovanjem osebi, ki predstavlja simbol kršenja človekovih pravic, prekoračil Rubikon. Njegova poteza bo imela dolgoročne negativne posledice za Slovenijo," je v ponedeljek opozoril Janša.
"V SDS obžalujemo, da potem, ko je bil predsednik pozvan, da spremeni odločitev, tega ni storil, ampak je cinično dejal, da je bila ta odločitev dobro premišljena. To njegovo dejanje predstavlja dejanje simbolnega zaničevanja človekovih pravic, predstavlja negativno sporočilo državljanom Slovenije in predvsem mladim generacijam in izdatno škodi mednarodnemu ugledu Slovenije," je poudaril Janša.
Predsedniku države je treba pustiti, da v okviru svojih pristojnosti odloča po svoji vesti, je na poslansko vprašanje o podelitvi odlikovanja Tomažu Ertlu v državnem zboru dejal premier Borut Pahor.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.