HeteroHomo Naveza, DIH – Društvo za integracijo homoseksualnosti, Društvo informacijski center Legebitra, Društvo Parada ponosa, Škuc LL, Zavod za kulturo raznolikosti Open, Mladi forum socialnih demokratov, Mladi liberalni demokrati in Zares aktivni so po napadu v klubu Gromka podali skupno izjavo z naslovom 'Dovolj gesel, čas je za dejanja'. ''V noči s petka na soboto se je na Metelkovi, v klubu Gromka zgodil homofobni napad treh (domnevnih) obritoglavcev na dve lezbijki. Dekleti sta se neposredno pred napadom objeli in poljubili. Eden od napadalcev je zatem na eno od oškodovank uriniral. Ta ga je zato polila s pijačo, nato pa so se vsi trije napadalci deklet lotili s fizičnim nasiljem,'' so zapisali.
Po njihovih trditvah zadnji napad ni prvi letošnji primer nasilja iz sovraštva do istospolno usmerjenih. Opozarjajo, da je homofobično nasilje v Sloveniji v porastu. Podatki nevladnih programov za monitoring homofobnega nasilja namreč v zadnjih letih kažejo večanje stopnje izkušnje nasilja in diskriminacije na osnovi spolne usmerjenosti predvsem na javnih mestih. Zato pozivajo pristojne organe, da v okviru svojih pristojnosti končno začnejo prepoznavati problematiko homofobnega nasilja in ostalih oblik nasilja iz sovraštva ter da resno pristopajo k reševanju kaznivih dejanj iz sovraštva.
Po njihovih trditvah smo v Sloveniji priča tudi porastu organiziranih oblik neofašizma in neonacizma. ''Pod krinko domoljublja in svobodnega izražanja 'mnenj' ekstremne desničarske skupine pri nas vse pogosteje z nasiljem razpihujejo narodnostno, rasno, versko in drugo sovraštvo. Nacionalizem, ksenofobija, homofobija, romofobija, antiislamizem in druge oblike sovražnosti, postajajo zadnja leta tako rekoč normalen del našega vsakdana. Prepričani smo, da razcvet omenjenih sovražnih diskurzov legitimirajo tudi žaljivi in sovražni govor ter nasprotovanje odpravi diskriminacije manjšin v državnem zboru in s strani največjih verskih institucij pri nas.''
Zato pozivajo mestne in državne oblasti, ''da naraščanje homofobnega nasilja in drugih oblik sovražnosti v Ljubljani in Sloveniji prepoznajo kot relevanten družbeni problem in da oblikujejo primeren odgovor. S politikami, ki se ne bodo ukvarjale samo z abstraktnim reševanjem družbenih problemov z gesli in klišeji o strpni in odprti družbi, ampak se bodo s konkretnimi dejanji, ki temeljijo na ničelni toleranci do nacionalizma, neofašizma, rasizma, homofobije in šovinizma, lotili omejevanja tovrstnih sovražnih pojavov v naši družbi.''
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.