V zadnjem četrtletju lanskega leta je bila stopnja prostih delovnih mest za 0,1 odstotne točke manjša kot v predhodnem četrtletju, znašala je 0,5 odstotka. Glede na enako četrtletje 2008 je bila stopnja prostih delovnih mest za 0,1 odstotne točke nižja.
Tokrat se je stopnja prostih delovnih mest spustila pod en odstotek na vseh področjih dejavnosti, z izjemo drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih, kjer je znašala 1,5 odstotka. V to področje dejavnosti so med drugim vključene tudi zaposlovalne dejavnosti oziroma agencije za posredovanje delovne sile, kjer je gibanje delavcev nekoliko nad slovenskim povprečjem, zato je povpraševanje po delovni sili v tej dejavnosti nekoliko večje kot v drugih dejavnostih.
Ponudba prostih delovnih mest še skromnejša
Po dveh zaporednih četrtletnih padcih gospodarstva je Slovenija tudi uradno zašla v recesijo. Na področju prostih delovnih mest je bil že v zadnjem četrtletju leta 2008 zabeležen občuten padec v povpraševanju po delovni sili, in sicer za kar 60 odstotkov manj kot v tretjem četrtletju 2008. Od takrat dalje se je število prostih delovnih mest gibalo okoli 5000 povprečno v posameznem četrtletju.
V četrtem četrtletju 2009 je bilo to število še nekoliko manjše, v povprečju je bilo le slabih 3900 prostih delovnih mest. Delodajalci z 10 ali več zaposlenimi osebami so v tem četrtletju razpisali nekaj več kot 2400 ali 63 odstotkov vseh prostih delovnih mest.
Iz četrtletja v četrtletje manj zasedenih delovnih mest
Število zasedenih delovnih mest se je skozi leto 2009 zmanjševalo. V zadnjem četrtletju 2009 je bilo tako zasedenih povprečno 809.000 delovnih mest ali za približno 6000 manj kot v tretjem četrtletju 2009. Največji upad števila zasedenih delovnih mest je bil v primerjavi s predhodnim četrtletjem zabeležen v predelovalnih dejavnostih, in sicer za okoli 5000 in v gradbeništvu za okoli 2100.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.