Slovenija

V Sloveniji vodovodi ponekod stari 100 let, težava ni le v Anhovem

Anhovo, 06. 10. 2020 17.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Poslanci opozicijskih SAB, LMŠ, Levice in SD so vložili zahtevo za sklic seje odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor, na kateri bodo razpravljali o zagotavljanju čiste pitne vode v Anhovem in drugod po državi. Med drugim se želijo seznaniti z razlogi za težave v Anhovem in pregledati možnosti za financiranje zagotavljanja vodnih virov.

"Sprašujemo se, ali se mora res vsakič nekaj zgoditi, da se javnost, politika, vlada in institucije odzovejo," je v izjavi za medije danes v Ljubljani dejal poslanec SAB Marko Bandelli.

Spomnil je na ustavno določbo, po kateri ima vsak pravico do čiste pitne vode, ter da so vodni viri javno dobro in morajo biti v upravljanju države. "V občini Kanal ob Soči imajo še vedno težave z zagotavljanjem neoporečne pitne vode, prebivalci Anhovega jo še vedno dobivajo s cisterno in nič se ne premika, da bi to zadevo popravili," je bil kritičen Bandelli.

Vodni vir Rižana
Vodni vir Rižana FOTO: POP TV

Pričakuje, da bodo na seji odbora dobili informacije o tem, zakaj je prišlo do onesnaženja tamkajšnjega vodovoda, kakšne so možnosti za zagotavljanje vodnega vira - s sanacijo obstoječega, kar predlaga občina, ali z novim virom, za kar se zavzemajo prebivalci, ki so občini predali peticijo s 600 podpisi.

Od predstavnikov občine želijo na seji izvedeti podatke glede sanacije vodnega vira, vlado pa naj bi vsi skupaj pozvali, naj preveri razpoložljiva sredstva za sanacijo. Zanima jih tudi, kateri drugi vodni viri po državi so še potrebni sanacije in kako bi lahko to sanacijo država financirala.

Težava ni le vodovod v Anhovem

Gre namreč za ogromne investicije, je poudaril Robert Pavšič (LMŠ), država pa je pustila vodooskrbo na plečih lokalne samouprave, pri čemer so ponekod vodovodi stari tudi 100 let. Dejal je, da težava ni samo vodovod v Anhovem, in navedel primera rižanskega vodovoda po železniški nesreči pri Hrastovljah in pomanjkanja vode na Obali poleti, omenil je tudi nevarnost, da se lahko onesnaženja pojavi na Postojnskem.

Matej Tašner Vatovec (Levica) je dejal, da se z onesnaženjem Anhovega ukvarjajo že kopico let, v Anhovem pa kot glavno težavo opažajo, da je "to okolje ujeto v primež enega podjetja". Tamkajšnji Salonit je namreč prek svoje hčerinske družbe črpal vodo in je del uporabljal za svojo proizvodnjo, del pa namenil za oskrbo prebivalstva. "To je problematično, ker eno podjetje kuje svoje dobičke na račun vodnega vira - to je samo po sebi sporno, je pa tudi v nasprotju s 70.a členom ustave," je poudaril.

Ker država zamuja z uskladitvijo zakonodaje s to določbo ustave, je lahko seja na nek način tudi poziv, naj se hitro pristopi k implementaciji sprememb ustave v zakonodajo. Je pa tudi priložnost za širšo razpravo o pomenu čiste pitne vode za prebivalstvo v Sloveniji, je dodal poslanec Levice.

"Odpreti želimo zelo težko razpravo tem, kako je možno, da se v naši državi lahko dogajajo takšne sistemske napake, kot je vdor onesnažene vode v vodovni sistem," je o zahtevi za sklic seje odbora dejal Matjaž Nemec (SD). Prepričan je, da bo razprava koristna za celotno Slovenijo pri reševanju tovrstnih anomalij, saj se podobni primeri lahko in se dogajajo tudi drugod po državi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Periot222
06. 10. 2020 20.52
+1
Vodovod komunala veselo sluzi ne obnavljajo nicesar razen da sebi filajo zepe si kupujejo nove avte prevzeli so tudi pokopalisca zelo slabo urejanje ali nic samo crpajo vlagajo nic!
komarec
06. 10. 2020 20.51
Po nekaterih prepričanjih je problem v ustavi, ki daje vsem državljanom pravico do pitne vode.
diMarzio
06. 10. 2020 20.18
Lej hinavcev :) zadnje pol leta so opazili, da so vodovodi zastareli :) pa Tašner-Vatovec se že kopico let ukvarja ravno s tem rižanskim vodovodom :)
pravisprehajalec
06. 10. 2020 20.03
+2
kaj ni sramora, da levičarji v zadnjihz 75 letih niso izgradili vodovodov?Je šel denar za "naše" rente in penzije?
detect
06. 10. 2020 19.42
namesto za oborožitev naj se denar porabi za izgradnjo vodovoda.
TheEarthIsFlat
06. 10. 2020 19.03
+2
Kam pa gre denar, ki ga plačujemo za vodo,??? "Občinarji" marsikje prodajajo našo vodo in mastno služijo, bo treba preveriti,
ecnarf
06. 10. 2020 18.58
+3
V Naklski občini imamo že 60 let star vodovod ki smo ga sami zgradili iz salonitnih cevi z njim pa upravlja komunala kranj in kasira vodarino, pa do danes še niso bili sposobni zamenjat starih salonitnih cevi z novimi ki puščajo tako da gre veliko vode v nič, mi pa veselo plačujemo ker jim nkol ni dovolj, v vseh teh letih so pokasiral že tolk da bi lahko imeli zlate cevi.
valkirie
06. 10. 2020 18.44
+2
aja pa kanalizacije so verjetno na istem glede na prejsnja leta, kranj npr se niso mogli resit podgan. no sj vseen bols k beograd k plavajo na vodi ob nalivu aneda? cinizem on
valkirie
06. 10. 2020 18.45
+2
valkirie
06. 10. 2020 18.43
+1
jaz na gorenjskem prekuhavam vodo in odkar jo, ni nobenih tezav z bolecim trebuhom prej pa skoz. tud na obcinski strani so ble dostkrat objave da so bile ,,obcasno'' bakterije ampak drugace pa da voda je super. ja seveda, totalna beda da ne mores vode s pipe natocit. za primer kranj ki je vecje mesto: dostikrat bela od klora ampak vseeno dobra torej se da zrihtat ce se hoce.
Eastman
06. 10. 2020 18.24
+4
Tako je to ko pa ljudje volijo samo tiste župane, ki največ asfaltirajo...
User1832247
06. 10. 2020 18.20
+3
sram naj jih bo in naj se skrijejo v m... luknjo.oni in njihovi predhodniki od leta 1945 niso naredili 20% tistega kar ima vsaka razvita država za samoumevno!in piše se leto 2020!
Klampfman
06. 10. 2020 17.58
+6
Hmm, ko je bil večinoma na oblasti zadnjih 30+ let?
Tron386
06. 10. 2020 17.36
+6
V državi, kjer je najbolj pomembno, da se asvaltira pločnike in avtoceste, pa luči, ne more biti drugače. Kar je pa skrito očem, naj pa zgnije ane. V razvitih državah majo veliko slabše pločnike kot pri nas ali jih pa sploh ni. Le zakaj ?
sonofabitch
06. 10. 2020 17.34
+14
Če imaš občine z 5000 prebivalci in manj gre pač večina denarja v administracijo (župana, podžupana, svetnike, tajnice, fikuse itd.) ceste, vodovodi, kalanazacije stvari za katere sploh imaš občino pač pridejo zadnje na vrsto.