V Sloveniji je po anketi o delovni sili, ki temelji na mednarodno usklajenih opredelitvah Mednarodne organizacije za delo (ILO) in Eurostata, stopnja brezposelnosti v drugem četrtletju v povprečju znašala 7,1 odstotka, ugotavlja državni statistični urad.
Od skupaj nekaj več kot dveh milijonov prebivalcev je bilo v drugem četrtletju delovno aktivnih 968.000, kar je dobrih 3000 več kot v prejšnjem četrtletju, vendar še vedno 13.000 manj kot pred letom dni. K povečanju števila delovno aktivnih prebivalcev je v največji meri prispevalo povečanje števila samozaposlenih oseb in tistih, ki so delali prek študentskih servisov ali opravljali pogodbena dela.
Število brezposelnih oseb se je od sredine leta 2008 do začetka leta 2010 povečevalo, potem se je – pri številki 74.000 – ustavilo. Tudi stopnja brezposelnosti je med aprilom in junijem ostala enaka kot v predhodnem četrtletju, 7,1-odstotna. Pri moških je bila 7,5-odstotna, pri ženskah pa 6,7-odstotna.
Kot običajno je bila stopnja brezposelnosti tudi v drugem četrtletju najvišja med mladimi: znašala je 15,8 odstotka, kar je 1,1 odstotne točke več kot v četrtletju prej.
Stopnja brezposelnosti v EU je bila julija 9,6-odstotna
Stopnja brezposelnosti v območju evra je julija ostala pri rekordni vrednosti 10 odstotkov, medtem ko je v EU še naprej 9,6-odstotna, je danes sporočil evropski statistični urad Eurostat. V Sloveniji je bila brezposelnost julija 6,8-odstotna, kar je 0,2 odstotne točke manj kot junija.
Stopnja brezposelnosti v območju evra vztraja pri 10 odstotkih že od marca, medtem ko EU 9,6-odstotno stopnjo brezposelnosti ohranja od februarja.
Med državami članicami, za katere je Eurostat imel podatke, sta najnižjo stopnjo brezposelnosti julija zabeležili Avstrija (3,8 odstotka) in Nizozemska (4,4 odstotka v juniju), medtem ko so najvišjo stopnjo brezposelnosti, 20,3-odstotno, v sedmem letošnjem mesecu zabeležili v Španiji. Sledila je Latvija z 20,1-odstotno stopnjo brezposelnosti.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.