Dušan Kumer iz stranke SD meni, da smo v Sloveniji ob napovedani "poplavi" referendumov priča "eroziji predstavniške demokracije, ki se utaplja v referendumskem oceanu, v njem pa pluje največja opozicijska stranka, zaslepljena s številko 50 plus, ki jo napoveduje na prihodnjih volitvah". Ena od strategij opozicije je po njegovi oceni blokada dela vlade in parlamenta, kar je "neke vrste beli državni udar".
Tudi Miran Potrč (SD) pravi, da je nenavadno, da se vsaki pomembnejši odločitvi, ki jo sprejme DZ, obeta referendum. Zato je po njegovi oceni resna razprava o sistemski ureditvi referenduma v ustavi nujna, sicer se bo Slovenija kot pravna država nehala uveljavljati. Potrč pravi, da so ustavne spremembe s področja ureditve referenduma "v fazi definitivnega predloga" ter da imajo v koaliciji glede tega vprašanja enake poglede. Ker pa v opoziciji nasprotujejo vsaki ideji, da bi se o tem vprašanju resno razpravljajo, se Potrč boji, da je možnost uspeha minimalna. "Če bi bil zelo kritičen, bi rekel, da je ni," pravi.
Branko Grims krši zakon?
Kumer je opozoril tudi na nekatere kršitve poslovnika s strani poslancev SDS. Predsednik preiskovalne komisije o ozadju afere Patria Branko Grims tako po njegovem mnenju krši zakon o parlamentarni preiskavi in poslovnik, ko je napovedal zaslišanje prič, ne da bi komisija pred tem pridobila kakršno koli dokumentacijo. Meni, da se zaradi sodnih postopkov, ki so v teku, opoziciji mudi.
Opozoril je tudi na ravnanje predsednika komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Zvonka Černača, ki ne želi sklicati seje o prenosu arhivov nekdanje SDV v Arhiv RS. Izrečene obtožbe, da gre za konec pravne države, namreč lahko izrečejo samo osebe, ki so te stvari opravljale, pravi Kumer.
Tanko: Preusmerjajo pozornost od lastne nesposobnosti
Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko očitke poslancev SD zavrača kot popolnoma neutemeljene. Ocenjuje jih kot sprenevedanje, zamegljevanje in lažne obtožbe. "Očitno vladi in koaliciji ne gre in poskušajo preusmerjati pozornost od lastnih težav in nesposobnosti," je prepričan. Dodaja, da izjave, ki jih je ocenil kot hujskaštvo, kažejo na veliko stisko koalicije in največje vladne stranke.
Po njegovi oceni erozije predstavniške demokracije ne povzroča opozicija, temveč tisti, ki imajo v državi formalno oblast. Glede očitkov, da opozicija z zahtevami za referenduma blokira delo vlade in DZ, pa Tanko opozarja, da so trenutno aktualne štiri zahteve, od katerih so le eno vložili poslanci SDS.
Tanko je še pojasnil, da v SDS ne podpirajo ustavnih sprememb ureditve referenduma, za katere se zavzemajo v koaliciji. Kot pravi, želi vlada omejiti pravico do referenduma, ker ni sposobna izpeljati pogovorov s socialnimi partnerji. "To pa je perverzno," pravi Tanko, ki je prepričan, da gre pri tovrstnem predlogu za instrument, s katerim bi vlada lahko delovala še bolj avtokratsko.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.