Kot je sporočil predstavnik ministrstva za zdravje Darko Čander, so se na sestanku z vodstvi bolnišnic pogovarjali o pripravi na prvi val morebitnih kužnih oseb, vzpostavili so sistem za naprej, kako se bo zdravilo te paciente, zatrjuje: ''Lahko rečem, da smo pripravljeni na prvi val, dorekli smo določene ukrepe.'' Še enkrat je potrdil, da v Sloveniji še ni prvega primera s koronavirusom.
V UKC Ljubljana bodo prepovedali obiske
V bolnišnici Nova Gorica zatrjujejo, da so pripravljeni na sprejem prvega pacienta s koronavirusom. Dostavili jim bodo tudi nekaj zaščitne opreme iz blagovnih rezerv, so sporočili. Civilna zaščita jim je pripravila dodatno delovišče, šotor, kjer bi lahko bila pregledovalnica in triaža, če bi bile potrebe večje.
Doc.dr. Tatjana Lejko Zupanc iz ljubljanske infekcijske klinike je izpostavila, da bodo UKC Ljubljana poskusili zaščititi pred vstopom potencialno kužne osebe, zato bodo od jutri preventivno prepovedali obiske, poostrili bodo dostope do kliničnega centra. Klinika za infekcijske bolezni se intezivno pripravlja na sprejem prvega bolnika, bolnika je možno takoj sprejeti, zagotavljajo. Kot so povedali, sicer preigravajo več scenarijev. Sestanek je pokazal, da se vse bolnišnice resno pripravljajo na morebitne izredne oziroma krizne razmere, panika med prebivalstvom po njenih besedah ni na mestu. Je pa Lejko Zupančeva opozorila, da bo vsekakor potrebna neka centralna koordinacija na ravni ministrstva. "Treba bo skupaj pregledati resurse, narediti plane, razdeliti resurse in skoordinirati s klinikami oziroma bolnišnicami, kjer še nimajo v celoti stvari pripravljenih," je dejala.
V UKC Maribor pravijo, da je nujna centralna koordinacija in da so pripravljeni na morebiten izbruh. Njegov strokovni direktor Matjaž Vogrin je opozoril, da je nujna centralna koordinacija, ustanovitev kriznega štaba, ki bo celoten projekt strokovno vodil, hkrati razporejal kadrovske resurse in opremo. Po njegovih besedah je nujno, da so navodila in strokovno vodenje iz enega mesta in niso stvari prepuščene posameznim regionalnim centrom ali posameznim bolnišnicam.
Na vprašanje, ali je smiselno, da si prebivalci nabavljajo zaloge in praznijo trgovine, je doc.dr. Tatjana Lejko Zupanc iz ljubljanske infekcijske klinike zatrdila, da panika ni na mestu in da naj si prebivalci nikar po nepotrebnem ne delajo zalog mask in razkužil. Zaenkrat po njenih besedah sicer ne vedo, ali so predvidene karantene mest in blokad cest kot v Italiji, a država po njenem mnenju ne bo zastala.
'Javnost je upravičena, da takoj dobi informacijo in jo tudi bo'
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek je na današnji seji odbora DZ za zdravstvo sicer pojasnila, da so doslej opravili 49 testov na koronavirus, vsi pa so bili negativni.
Po besedah Repar Bornškove zaenkrat testirajo le v Ljubljani in Mariboru, v sredo pa se bodo pogovarjali še z laboratorijem za Primorsko. "Še vedno nimamo nič, zaradi česar bi morali drugače ukrepati," je poudarila. Napovedala je, da bodo na ministrstvu za zdravje vsak dan opoldne javnost obvestili o odvzetih brisih in morebitnih potrjenih primerih okužbe z novim koronavirusom.
"Javnost je upravičena, da takoj dobi informacijo in jo tudi bo," je zagotovila državna sekretarka. Direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Nina Pirnat pa je na seji parlamentarnega odbora za zdravstvo, ki še poteka, opozorila, da na spletni strani inštituta vseskozi objavljajo aktualne in ključne informacije za zaščito zdravja prebivalcev.
'Ni razloga za odpovedovanje javnih prireditev'
Na seji odbora DZ za zdravstvo so se dogovorili, da bodo ob pojavu okužbe na naših tleh bolnike usmerjali le v tiste javne zdravstvene ustanove, ki imajo 24-urno oskrbo in imajo dežurno službo. Na primarni ravni bodo to zdravstveni domovi. V bolnišnice bodo sprejemali le tiste s hujšim potekom bolezni. Ker bodo v primeru širjenja okužbe odpovedovali elektivne operacije, se bodo dodatne postelje sprostile tudi na drugih oddelkih bolnišnic, zato računajo, da bo postelj za nameščanje hudo bolnih dovolj.
Danes so med drugim pripravili odgovore na številna vprašanja, ki jih ministrstva dobivajo z različnih resorjev, od tega, kako naj ravnajo javni uslužbenci ali kaj storiti z napovedanimi javnimi prireditvami. "S strokovnega vidika ni razloga za odpovedovanje javnih prireditev. Življenje se ne sme ustaviti. Maske nisi potrebne. Inštitucije morajo poskrbeti, da so zaščiteni zdravstveni delavci, organi na mejah, za ravnanje z zdravimi pa ni posebnih navodil," je pojasnila Repar Bornškova.
Direktorica Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Nina Pirnat pa je povzela, kaj vse za potrebe informiranja prebivalstva, zdravstvenih delavcev in delavcev v drugih strokah so že pripravili na NIJZ. Kot je pojasnila, pripravljajo tudi "priporočila po meri" za nekatere poklicne skupine, na primer za promet.
'Med ljudmi se širi strah'
Tako Repar Bornškova kot Pirnatova sta ugotavljali, da se ne glede na vse napore med ljudmi širi strah. Glede tega je italijanski veleposlanik Campanile poslance opomnil, da se je treba "boriti proti paniki in neustreznim interpretacijam stanja na terenu". Kot je zagotovil, želi Italija delovati transparentno in koordinirano z drugimi državami.
Tudi predsednica zdravniške zbornice Zdenka Čebašek Travnik je izpostavila, da "javnost potrebuje jasne, enoznačne, objektivne informacije. Le tako jih je mogoče pomiriti".
Čebašek Travnikova je opozorila tudi na pojav stigmatizacije ljudi, ki so se vrnili iz tujine. Po njenih opozorilih bo treba načrtovati tudi psihosocialno pomoč ljudem zaradi koronavirusa. Da so bili obveščeni o poskusih, da bi vrnitev v vrtec preprečili otrokom kitajskih staršev, ki pa živijo v Sloveniji, je potrdila tudi Repar Bornškova, ki je pozdravila predlog predsednice zdravniške zbornice.
Zdravniška zbornica predlaga vzpostavitev mreže vstopnih točk
’’V razmerah kot so na terenu, o katerih nam poročajo zdravniki na primarni ravni, Zdravniška zbornica Slovenije predlaga in odgovorne poziva k vzpostavitvi mreže vstopnih točk (vhodnih ambulant) po celotni Sloveniji, kamor bi bolniki s sumom na okužbo z virusom COVID-19 lahko poklicali in odšli na pregled. Mreža ambulant (in kontaktne številke) bi morala biti javno objavljena za celotno Sloveniji in komunicirana preko vseh medijev,’’ so sporočili iz Zdravniške zbornice.
Kot izpostavljajo, bi država za te točke tudi laže zagotavljala ustrezne pogoje delovanja – to je ustrezno zaščitno opremo za vso zdravstveno osebje, ki bi delovalo v teh ambulantah, in ločene ustrezne prostore. Prav tako bi iz teh točk država laže zagotovila jasno določeno logistično pot tako za prevoz pacientov, ki bi potrebovali bolnišnično oskrbo, in pošiljanje brisov v ustrezne laboratorije.
Zbornica te rešitve predlaga in jih bo ponavljala še naprej vse do ureditve razmer, saj se na njih kljub številnim kriznim sestankom, ki naj bi tekli na najvišji državni ravni, kot lahko spremljamo iz poročanja medijev, še naprej obračajo člani (zdravniki in zobozdravniki), ki iz ure v uro poročajo, da na primarni ravni Slovenija ni pripravljena na pojav in predvsem hitro in učinkovito ukrepanje zoper širjenje koronavirusa, opozarjajo.
NIJZ pozivajo, da pojasni, zakaj niso preverili, ali imajo izvajalci ustrezno opremo
Stališče Zdravniške zbornice Slovenije je tudi, da je v primeru grozeče epidemije Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) dolžan prevzeti koordinacijo in dobavo ustrezne zaščitne opreme za vse zdravstvene delavce. Zato NIJZ pozivajo, da pojasni, zakaj niso pri izvajalcih vse od 29. 01. 2020 preverili, ali ti imajo ustrezno opremo, ki je bila v navodilih: ''Menimo, da bi NIJZ te podatke moral imeti sistematično zbrane že pred dvema tednoma, vse tiste izvajalce, ki mu podatkov ne bi sporočili, pa bi morala takoj vnovič pozvati, da jim sporočijo stanje zalog in ali imajo kakršnekoli težave z dobavami'.'
KOMENTARJI (700)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.