V petek, 20. avgusta, v večernih urah je na Letališče Jožeta Pučnika prispel lokalni sodelavec Slovenske vojske iz Afganistana z družino, so sporočili iz Slovenske vojske. Družino so na Brniku pričakali predstavniki Ministrstva za obrambo in Slovenske vojske, ki sta koordinirala njihovo evakuacijo iz Kabula. Omenjeno družino bo v začetni fazi na ozemlju Republike Slovenije namestilo Ministrstvo za obrambo. V nadaljevanju bo v skladu s svojimi pristojnostmi za vprašanja v zvezi z njihovim bivanjem in oskrbo skrbel Urad Vlade Republike Slovenije za oskrbo in integracijo migrantov. Vlada Republike Slovenije je že zagotovila njihov pravni status za prihod v Slovenijo in omenjeno nastanitev, so dodali v sporočilu za javnost.
"Na Ministrstvu za obrambo in v Slovenski vojski izražamo veliko zadovoljstvo, da nam je kljub izredni zahtevnosti razmer uspelo sodelavca Slovenske vojske z najožjimi družinskimi člani varno umakniti iz Afganistana. To tudi kaže na verodostojnost države in njen ugled, ki ga uživa pri svojih partnerjih in zaveznikih."
Družina drugega sodelavca Slovenske vojske, ki je tudi zaprosil za pomoč Ministrstvo za obrambo, se na podlagi lastne ocene varnostnih razmer še ni odločila za premik v Kabul, od koder poteka zračni most do varnih držav. Tako kot prva družina pa imajo tudi člani te družine že zagotovljen pravni status v Republiki Sloveniji, so še dodali.
Spomnimo
Zunanji minister Anže Logar je sicer pred dnevi dejal, da rešitev za drugega tolmača in njegovo družino še iščejo. Prvi je bil že na varnem delu kabulskega letališča, kjer je s petčlansko družino čakal na prvo razpoložljivo letalo iz Afganistana.
Iz Afganistana rešujemo 14 oseb, gre za dva tolmača, ki sta sodelovala s Slovensko vojsko in njuni družini. "To je naša moralna dolžnost, saj sta tolmača pomagala našim vojakom. Zdaj, ko so njihova življenja ogrožena, mi pomagamo njim," je medtem zagotovil obrambni minister Matej Tonin.
Tonin je sicer pred dnevi pojasnil, da je bilo še več afganistanskih sodelavcev, s katerimi je v 17 letih delovanja v Afganistanu sodelovala Slovenska vojska. A ker je bila v večnacionalni bojni skupini pod poveljstvom Italije, so si te sodelavce delili z Italijo, ki je vsem že ponudila pomoč, a so se morali o tem izreči do konca maja.
Poti do letališča sicer še vedno nadzorujejo talibani, ki so okoli njega postavili kontrolne točke. Dostop do letališča preprečujejo predvsem Afganistancem, ki si želijo zapustiti državo.
Spomnimo
Slovenska vojska je dolga leta sodelovala v operacijah v Afganistanu, in to z odliko – kljub pomanjkanju opreme in politične volje. Naredili so tisto, kar smo jih prosili. A Afganistan ni Kosovo, zato so v tej tuji deželi najemali prevajalce, ki so jim pomagali pri sodelovanju z lokalnim prebivalstvom in afganistansko vojsko. Koliko jih je bilo, verjetno ne vedo natančno, saj so si jih večinoma delili z zavezniškimi vojskami, a dejstvo je, da so s tem postali tarča. Za številne Afganistance so bili izdajalci, talibani pa so razpisali nagrado za tistega, ki bi jih prijel, in jim obljubljali smrt.
KOMENTARJI (304)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.