Na Inštitutu za varovanje zdravja so povedali, da v Sloveniji ni nobenega suma, da je kdo zbolel za prašičjo gripo. Potniki, ki prihajajo iz Mehike in ZDA, kjer poročajo o pojavu prašičje gripe, pa naj sedem dni po vrnitvi spremljajo svoje zdravstveno stanje, je dejala Eva Grilc z IVZ.
Kot je povedala danes dežurna na IVZ Grilčeva, za zdaj ni nobenih posebnih navodil za potnike, veljajo pa osnovna navodila glede higiene, kot npr. umivanje rok in uporaba alkoholnih robčkov. Potniki, ki prihajajo iz Mehike in ZDA, pa naj sedem dni spremljajo svoje zdravstveno stanje, je dejala.
Med virusi običajne sezonske gripe A in virusom prašičje gripe, o kateri zdaj poročajo iz Mehike in ZDA, obstaja določena podobnost, pravi Grilčeva. Pri osebah, cepljenih z običajnim cepivom proti sezonski gripi, verjetno obstaja navzkrižna – delna imunost tudi proti virusom prašičje gripe. To hipotezo pa bodo potrdili z raziskavami, ki že potekajo, vendar so dolgotrajne, so na inštitutu objavili na spletni strani.
MZZ: Priporočamo večjo previdnost!
Na spletni strani slovenskega ministrstva za zunanje zadeve so objavili opozorilo državljanom, ki so v Mehiki. "Državljanom, ki se nahajajo na tem območju, svetujemo redno spremljanje napotkov in informacij lokalnih organov ter povečano previdnost. Priporočamo posebno previdnost in spremljanje informacij iz vseh razpoložljivih virov (tudi Evropski center za preprečevanje bolezni – http://ecdc.europa.eu/)," so zapisali na spletnih straneh. "Državljani, ki so že v Mehiki, se za ev. potrebno pomoč in dodatne informacije lahko obrnejo na konzularni oddelek Veleposlaništva RS v Washingtonu," so še dodali.
Simptomi podobni sezonski gripi
Virus prašičje gripe, ki so ga odkrili v Kaliforniji, Teksasu in Mehiki, je nov virus, ki vsebuje gene prašičev, ptic in človeka v novi kombinaciji. Takšnega virusa doslej na svetu niso zasledili. Obstaja dokaz, da se virus prenaša med ljudmi, so zapisali na spletni strani IVZ.
Bolezen pri ljudeh poteka s podobnimi znaki in simptomi kot običajna, sezonska gripa: pojavijo se mrazenje, povišana telesna temperatura, izčrpanost, bolečine v mišicah in kosteh, bolečine v žrelu in suh kašelj. Pri nekaterih bolnikih, okuženih z virusom prašičje gripe, se pojavita tudi driska in bruhanje.
Poročajo tudi o težjem poteku bolezni s pljučnico, z odpovedjo dihanja in s smrtnim izidom. Podobno kot okužba z virusom "sezonske gripe" tudi okužba s prašičjo gripo lahko poslabša osnovno, kronično bolezen.
Virus prašičje gripe se prenaša s stikom s prašiči ali z okoljem, v katerem se nahajajo virusi prašičje gripe, in s stikom z osebo, ki je okužena z virusom prašičje gripe. Prenos virusa s človeka na človeka so potrdili in poteka kot pri sezonski gripi. Povzročitelj gripe se prenaša s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kašljanju, kihanju, govorjenju in podobno.
Zdravila za zdravljenje prašičje gripe so na voljo. Priporoča se uporaba oseltamivira ali zanamivira za zdravljenje in ali preprečevanje okužbe. Zdravila zavirajo razmnoževanje virusa. Protivirusna zdravila skrajšajo in omilijo potek bolezni ter preprečujejo zaplete. Z zdravljenjem je treba začeti 48 ur po začetku simptomov. Trenutno cepiva proti virusu prašičje gripe ni.
Virus se ne širi s svinjskim mesom
Če uživamo svinjsko meso, se ne moremo okužiti z virusom prašičje gripe. Virusi prašičje gripe se namreč ne širijo s hrano. Uživanje toplotno dobro obdelanega svinjskega mesa je varno, zagotavljajo na inštitutu.
V ZDA so od leta 2005 do januarja 2009 zaznali 12 primerov prašičje gripe pri ljudeh, od katerih ni nihče umrl. Zadnji smrtni primer v ZDA je bil leta 1988 pri 32-letni zdravi nosečnici iz Wisconsina, pri kateri je okužba z virusom prašičje gripe povzročila pljučnico s smrtnim izidom. Med izbruhom prašičje gripe v New Jerseyju leta 1976 je zbolelo 200 ljudi; številni so imeli težko klinično sliko, zabeležili so tudi smrtni primer.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.