Zadnja javnomnenjska raziskava Eurobarometer kaže, da kar 63 odstotkov slovenskih državljanov meni, da kriza na trgu dela še ni pokazala vseh svojih razsežnosti, temveč da najhuše šele prihaja. Tako mnenje deli 48 odstotkov državljanov članic Evropske unije. Natanko tretjina anketiranih v Sloveniji je prepričanih, da je vpliv krize na delo že dosegel svoj vrhunec, kar je manj kot v Evropi, saj je v to prepričanih 42 odsotkov Evropejcev.
Še lani spomladi je to, da najhujše še prihaja, mislilo 55 odstotkov anketiranih Evropejcev, tako da se je pesimizem v povprečju v EU zmanjšal za sedem odstotnih točk, medtem ko v Sloveniji od julija 2009 ostaja približno enak. Najbolj optimistični so Estonci, Švedi in Avstrijci, najmanj pa Grki, Portugalci in Irci, kaže Eurobarometrova raziskava, opravljena novembra lani, ko je Irska zaprosila za mednarodno pomoč pri reševanju krize. Že pred njo je to storila Grčija, zdaj pa se o tem ugiba tudi v primeru Portugalske.
Krizo naj rešuje Evropska unija
V Eurobarometru sicer ni vprašanja, kaj si Evropejci mislijo o reševanju Grčije in Irske, vključuje pa niz po eni strani zelo splošnih, po drugi strani pa zelo tehničnih vprašanj o soočanju Unije s krizo in novi strategiji za rast in delovna mesta. Odgovori na ta vprašanja so pokazali, da Evropejci menijo, da je EU najbolj primerna za učinkovito ukrepanje proti posledicam finančne in gospodarske krize. To zaupanje se je sicer od spomladi lani nekoliko zmanjšalo.
Sicer pa so anketiranci v območju evra za EU izbrali Mednarodni denarni sklad, nato pa nacionalne vlade in G20, ki so skupaj na tretjem mestu, medtem ko so nečlanice območja evra na prvo mesto postavile nacionalne vlade, nato pa EU. Poleg tega 77 odstotkov Evropejcev meni, da je potrebnega več usklajevanja med državami članicami in da samostojno nacionalno ukrepanje ne bo dovolj; velika večina tudi misli, da bi EU morala igrati pomembnejšo vlogo pri soočanju s krizo, še kaže Eurobarometer.
Vlade niso bile učinkovite
Medtem ko večina Evropejcev meni, da njihove vlade pri dosedanjem soočanju s krizo niso ukrepale učinkovito, je mnenje o učinkovitosti dosedanjega ukrepanja EU razdeljeno. Nekoliko več kot tretjina Evropejcev meni, da so ZDA ukrepale učinkovito. V 17 državah članicah Unije absolutna večina anketirancev meni, da gre EU pri soočanju s krizo v pravo smer. V Španiji, Veliki Britaniji, Italiji, na Portugalskem in v Grčiji pa tako mislijo manj kot štirje od desetih vprašanih.
Eurobarometrova javnomnenjska raziskava je bila objavljena v sredo, na dan zagona evropskega semestra, cikla tesnejšega usklajevanja proračunskih in makroekonomskih politik ter strukturnih reform držav članic.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.