Svetovni dan brez tobaka, 31. maj, letos poteka z geslom "Mladost brez tobaka". V Sloveniji in drugod bodo današnji dan obeležili s številnimi aktivnostmi in kampanjami. V vseh prestolnicah EU bo tako potekala kampanja Evropske komisije "Help" – za življenje brez tobaka, katere aktivnosti s ciljem denormalizacije rabe tobaka potekajo že od leta 2005.
Osrednja tema letošnjega svetovnega dneva brez tobaka, ki je posvečena osveščanju mladih, je bila predstavljena 28. maja z otvoritvenim dogodkom "Help" kampanje v Bruslju, ko se je evropska komisarka za zdravje Androulle Vassiliou sestala s predstavniki Evropskega mladinskega foruma (YFJ).
Glavni cilj kampanje "Help" je predstaviti svetovni dan brez tobaka in letošnje sporočilo "Mladi brez tobaka" v vseh 27 članicah EU. Pri tem je medijska pokritost aktivnosti, ki bodo potekale na ta dan, ključnega pomena za vidnost in opaženost anti-tobačne kampanje, so organizatorji kampanje pri evropski komisiji zapisali v sporočilu za javnost.
Kot ocenjuje Evropska komisija, je sicer prepoved oglaševanja tobaka uspešna. Manj kot tri leta po uveljavitvi prepovedi oglaševanja tobaka v EU se je prepoved izkazala kot učinkovita, so sporočili iz Evropske komisije. Po njihovih besedah imajo danes vse države članice v veljavi direktivo, reklamiranje tobaka v medijih pa je praktično izginilo. "Zmanjšalo se je tudi direktno oglaševanje tobaka," poudarjajo v sporočilu za javnost.
Glavni izziv v okviru zmanjšanja oziroma prepovedi tobačnega oglaševanja je po besedah Evropske komisije v internetnem oglaševanju, ki ga je težko kontrolirati. Evropska komisija sedaj sodeluje s Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO) da bi zmanjšali oglaševanje tobaka tudi na globalni ravni, še sporočajo.
V znamenju letošnje aktivne medijske kampanje "Help" v Sloveniji je v petek potekala akcija "Dan brez tobaka v uredništvih slovenskih medijev". Akcijo so izvajali predstavniki kampanje "HELP" in aktivisti projekta "O2 za vsakega", ki so med slovenskimi novinarji opravljali meritve CO (ogljikovega monoksida). "Namen akcije je spodbujanje osveščenosti o škodljivosti tobaka in posledični prisotnosti CO v našem organizmu. Glavni namen pa je bil spodbuditi novinarje, ki uživajo tobačne izdelke, da se poskusijo za en dan odpovedati tobaku," še navajajo organizatorji.
V petek se je končala tudi druga sezona projekta "O2 za vsakega", ki je v dobrem letu dni zajel 14.763 mladih na 108 šolah v Sloveniji. "V okviru 703 vrstniških delavnic so bili mladim na zanimiv način predstavljeni nemoralni marketinški prijemi tobačne industrije ter pozitivni učinki nekajenja. Ker gre za preventivni projekt, aktivnosti mladih ne nagovarjamo k prenehanju kajenja, temveč jih osveščamo o nesmislih umetno ustvarjene razvade," je poudaril vodja projekta Jan Peloz.
Pristojne institucije sicer izpostavljajo upadanje števila kadilcev v Sloveniji, tako med odraslimi kot med mladostniki, kar pripisujejo tudi protitobačni zakonodaji. Glede na raziskavo leta 2006 je bil delež kadilcev skoraj 23-odstoten, leta 2008 pa je upadel na nekaj več kot 17 odstotkov. Kot zatrjujejo, se je s prepovedjo kajenja v vseh zaprtih javnih prostorih zmanjšal tudi delež kajenja v domačem okolju in v delovnih prostorih ter delež izpostavljenih tobačnemu dimu.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.