Vajo INEX 4, s katero so preverjali pripravljenost sil za zaščito, reševanje in pomoč ob radiološki nesreči, so pripravili na Agenciji za jedrsko energijo (NEA), ki deluje v sklopu Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD).
Namen vaje je bil preveriti ukrepe ob radiološki nesreči na državni, regijski in lokalni ravni. V vaji je sodelovalo devet enot, specializiranih za radiološke meritve, in sicer Ekološki laboratorij z mobilno enoto Inštituta Jožef Štefan, enota Zavoda za varstvo pri delu, šest izvidniških enot Civilne zaščite in enota 18. bataljona za jedrsko, radiološko, kemično in biološko obrambo Slovenske vojske. Skupno je sodelovalo 150 ljudi in 15 specializiranih vozil.
Kot je pojasnil Matjaž Podjavršek, direktor izrednega dogodka na Upravi za jedrsko varnost, je šlo za prvo tako obsežno vajo o dogodku zunaj Nuklearne elektrarne Krško po nekaj letih, medtem ko so v NEK vaje tudi večkrat letno. Vaja se je začela ob 8.40 s simulirano eksplozijo na stadionu v Slovenskih Konjicah in je potekala po načrtih, je pojasnil in dodal, da so v en dan strnili sicer več dni trajajoči dogodek.

Scenarij vaje je temeljil na domnevi slovenskih obveščevalnih služb, da imajo teroristi material za izdelavo "umazanih bomb" in da je možna eksplozija takšne bombe tudi v Sloveniji. Domneve so se potrdile, ko so na ljubljanski policijski upravi prejeli anonimni klic, da bo v Sloveniji eksplodirala bomba z radioaktivno vsebino.
Skladno z državnim načrtom zaščite in reševanja ob uporabi orožij ali sredstev za množično uničevanje v teroristične namene oziroma ob terorističnem napadu s klasičnimi sredstvi se je takoj aktivirala medresorska operativna skupina, ki je poskrbela za preventivo in načrtno začetno ukrepanje.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.