Petek, 21. 12., konca sveta še ni prinesel. "Zjutraj sem govoril s prijateljem z Nove Zelandije. Pravi, da bi ga Maji do zdaj že morali ubiti, a se pravzaprav ne dogaja nič posebnega," pišejo pri Forbesu, pri katerem so zbrali nekaj tvitov tistih, ki so nestrpno pričakovali konec sveta. Za zdaj brez večjega uspeha.
A nekaj najbolj zagretih ''prerokov'' pravi, da svet s tem še ni rešen. Prepirajo se namreč o tem, katera ura čez današnji dan je prava.
Še največ je bilo napovedi, da naj bi konec sveta nastopil po koordiniranem svetovnem času (UTC) 11 minut čez 11. uro. Pri nas torej ob 12. uri in 11 minut. Na portalu timeanddate.com so običajnim novicam o urah in časovnih pasovih dodali celo odštevanje po majevskem koledarju.
Obdobje petega sonca se je za Maje namreč začelo 11. avgusta leta 3114 pred Kristusom, konča pa se 21. decembra letos, torej danes, kar sovpada z zimskim solsticijem, zato naj bi se obdobje končalo točno ob 11.11.
Ljudje ob ''koncu'' priznavajo svoje mračne skrivnosti
Konca sveta torej ni bilo, dobra novica je tudi, da se ne na planetu ne v njegovi okolici ne dogaja nič takšnega, kar bi kazalo na to, da se utegne konec sveta zares zgoditi.
Kljub zagotovilom samih Majev, da danes konca sveta ne bo, nekateri tega ne verjamejo in poskušajo poravnati svoje račune. Nekateri kar na Twitterju, na katerem se kot virus širijo objave z oznako #EndOfTheWorldConfessions ali ’priznanja ob koncu sveta’.
In ta so precej pisana. Medtem ko nekateri priznavajo, da so prevarali partnerje, drugi obžalujejo stvari, ki jih niso nikoli poskusili, spet tretji priznavajo svoje nenavadne fetiše, četrti pa celo zločine, piše avstralski novičarski portal.
V Gvatemali, ki je bila nekoč del majevskega imperija, pa se raje ukvarjajo s prihodnostjo. Pod oznako #ElMundoNoSeAcabaHastaQueYo (svet se ne bo končal, dokler jaz ne …) tako objavljajo, kaj vse si v življenju še želijo doseči ali doživeti.
"Nehajte zganjati dramo!"
Maji se trenutno sicer jezijo nad "norci, ki so ugrabili njihovo kulturo in jo izkoriščajo za povzročanje panike in kovanje dobičkov".
"Gre za konec zelo dolgega obdobja, veseli smo, da smo tukaj in ga bomo doživeli. Ne bo pa konec sveta!" pravi Santos Esteban. V zaspani vasici Yaxuna, kjer na ozemlju, ki je bilo nekoč del imperija, še vedno živi okoli 700 Majev, se tako ne bojijo, ampak praznujejo.
Zdi se jim tudi neumno, da bi po vzoru številnih, ki se konca sveta vendarle bojijo, kopičili zaloge hrane, oblačil, zdravil, gradili bunkerje ali za vsak primer kupovali plinske maske. A marsikdo to počne, zato je konec sveta tudi izjemno dober posel.
Priprave na novo obdobje: S puško?
A če Maji menijo, da bi lahko nova doba človeštvu prinesla nove poglede na svet, priložnost za mir in srečo, nekateri novo dobo dojemajo malce drugače.
Ryan Croft, orožar iz ameriškega Ashevilla v Severni Karolini, se tako na apokalipso pripravlja v svojem slogu. Prepričan je, da se danes svet ne bo končal dokončno, začele pa se bodo težave. In nanje bo, tako meni, najbolje pripravljen s puško lastne izdelave, ki je nastala s križanjem AR-15 in AK-47. Družino je preventivno naučil tudi, kako pripraviti hrano iz alg, miši in črvov. Tudi sicer v ZDA opažajo porast prodaje orožja v času apokaliptičnih napovedi.
Konec šele v nedeljo?
Potem ko se konec sveta ni zgodil, bomo zagotovo dobili številne samooklicane analitike in poznavalce, ki bodo napovedali novi datum za konec sveta, med drugimi tudi Maji pravijo, da se obdobje pravzaprav ne končuje danes, ampak šele v nedeljo.
Majevski koledar sicer temelji na poziciji nebesnih teles – Sonca, Lune in zvezd, Majem pa je služil kot orodje za napovedovanje najboljšega obdobja za pridelavo hrane, razlaga arheolog Alfredo Barrera.
KOMENTARJI (328)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.