Minister za okolje, podnebje in energijo ter predsednik programskega odbora Gibanja Svoboda za infrastrukturo in minister za energijo Bojan Kumer je dejal, da so v odboru sprejeli stališče, da stranki predlagajo umik referendumske pobude. Ob tem je sicer kritiko namenil tudi SDS, češ da SDS, ki je danes predlagala preklic posvetovalnega referenduma, s svojim početjem zavaja ljudi. Prav v SDS so namreč januarja podali pobudo za referendum.
Izpostavil je še, da so v stranki poudarjali preudarno in transparentno vodenje projekta Jek 2 ter da je predsednik vlade Robert Golob že večkrat dejal, da bodo z zakonom preprečili morebitno ponovitev zgodbe s Teš 6. "Gibanje Svoboda se s tem vrača k prvotnemu načrtu, da do novembra pripravimo izhodišča za zakon," je še dejal.
Vodja poslanske skupine Nataša Avšič Bogovič pa je dejala, da bodo pobudo na podlagi stališča umaknili iz procedure, vse napore pa da bodo vložili v pripravo zakona o projektu Jek 2. "Ta mora vključevati vse ključne varovalke, da se ne ponovi zgodba Teš 6," je poudarila.
Kljub napovedanemu umiku odloka o posvetovalnem referendumu sicer vztraja, da so v DZ vse postopke vodili transparentno. Zakonsko podlago za preklic referenduma bo sicer v torek predstavila predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič.
Poslanska skupina SD vložila zahtevo za sklic kolegija predsednice DZ
"Danes smo v poslanski skupini Socialnih demokratov vložili zahtevo za sklic kolegija predsednice državnega zbora. Z vidika novih dejstev in okoliščin glede izvedbe posvetovalnega referenduma o izgradnji Jek 2 se nam zdi namreč smotrno, da se na kolegiju opravi razprava in ugotovi, kakšne so poslovniške možnosti, da se ta referendum prekliče," je v izjavi za medije sporočila članica poslanske skupine SD Meira Hot.
Poudarila je, da je projekt v zadnjih tednih v javnosti sprožil številne polemike tako o informiranosti glede projekta – neznanke ostajajo glede številk in trajanja – kot o referendumskem vprašanju, za katerega je tudi zakonodajno pravna služba državnega zbora ugotovila, da je bilo sugestivno. Prav zaradi slednjega sta bili sicer vloženi dve pobudi za presojo ustavnosti.
"Posvetovalni referendum zahteva načelo transparentnosti, načelo strokovnosti in vsa ta načela so bila v zadnjih tednih omajana. Zato menimo, da je naloga državnega zbora, da najde možnost, da se ta referendum prekliče," je dejala. Predsednica državnega zbora ima sicer za sklic kolegija sedem dni časa, a v poslanski skupini pričakujejo, da bo to zaradi rokov naredila nemudoma oz. najkasneje do srede. "Če do petka ne sprejmemo odločitve, bo preklic referenduma onemogočen," je pojasnila.
Že minuli teden so sicer opozorili na to, da je v javnosti premalo informacij glede projekta, da se strokovna razprava ključnih deležnikov ni izvedla ter da referendumska kampanja v tako kratkem času ne bo omogočila celovite in informirane odločitve. "Že takrat smo opozorili, da bi bila bolj smotrna izvedba na kasnejši datum."
Levica: Ne smemo pozabiti na to, da smo se v tej zagati v veliki meri znašli prav zaradi stranke SDS
"Po razkritjih nepravilnosti stranke ena za drugo umikajo podporo zavajajočemu referendumu o Jek 2. Vsebinsko prazen referendum, povrhu vsega še z navijaško formuliranim vprašanjem, bi služil kot bianco menica za novi Teš 6, ki bi bil že v izhodišču desetkrat, na koncu pa kdovekoliko dražji," so po številnih pozivih k preklicu referenduma sporočili v Levici.
Sami sicer pristanek na umik pozdravljajo. Poudarili so tudi, da so mu sami v obliki, kot je trenutno, tudi ves čas nasprotovali. Kljub temu pa so še vedno prepičani, da mora biti odločitev za drugi blok v Krškem predmet referendumske odločitve: "A takšne, kjer vprašanje ne bo zavajajoče, in kjer bo jasno, kako močno elektrarno naj bi gradili, koliko naj bi ta stala, kdo bi to financiral, in kakšne cene elektrike bi si obetali."
Da so na dejstvo, da javnost za informirano odločitev na referendumu nima dovolj relevantnih informacij za odločanje o tako pomembnem vprašanju, so sicer že ves čas poudarjali v Levici, je opomnila njihova poslanka Nataša Sukič. Prav tako pa so opozarjali tudi na zavajajoče referendumsko vprašanje.
"Ne smemo pozabiti na to, da smo se v tej zagati v veliki meri znašli prav zaradi stranke SDS, ki je bila ena glavnih protagonistk v jedrski koaliciji, ves čas je pogojevala vsebine, tudi vsebine zavajajočega referendumskega vprašanja," je medtem puščico usmerila v največjo opozicijsko stranko. Meni, da so preklic referenduma predlagali zaradi razburjenja v javnosti in upada podpore po javnomnenjski anketi.
Dodala je tudi, da v Levici sicer izvedbo referenduma podpirajo, a šele takrat, ko bo imela javnost vse potrebne informacije.
Minuli teden je na primer minister za delo Luka Mesec ponovil stališče Levice, da je za referendum prezgodaj. "Na tej točki nimamo podatkov, koliko bi gradnja drugega bloka stala, koliko časa bi se gradila, kakšno breme bi bilo to za državo," je naštel. Meni, da pod danimi pogoji obstaja preveč nevarnosti, da bi se ponovila zgodba Teš 6.
Nestrinjanje z izvedbo referenduma je vnovič izrazila tudi nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. Ocenila je, da predlagatelji referenduma o Jeku 2 volivce postavljajo pred zgodbo, ki je polna zavajanj in resnih manipulacij, pa tudi, da je referendumsko vprašanje najbolj vzorčen primer sugestivnega vprašanja, ki vprašanemu že v vprašanju vsiljuje odgovor, kako naj glasuje. "Tako zasnovanega referenduma se nihče razumen sploh ne more udeležiti, razen tako, da glasuje proti," je prepričana.
Za preklic tudi v SDS
Kot zadnja parlamentarna stranka so se odzvali še krščanski demokrati. Pravijo, da je v trenutnih okoliščinah z izvedbo referenduma bolje počakati. "Razprava o uporabi jedrske energije mora sloneti na preverljivih dejstvih in mnenjih strokovnjakov s tega področja. V Sloveniji pa je v zadnjih nekaj tednih razprava zašla s poti, ki bi omogočala objektiven in argumentiran pogled na uporabo in varnost jedrske energije," so zapisali v stranki.
Zgodaj popoldan j e v izjavi za javnost Zvonko Černač pojasnil, da je politično delovanje v zvezi s tem projektom oz. verodostojnost pred začetkom uradne kampanje glede posvetovalnega referenduma o izgradnji drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem močno omajano. "Referendumsko vprašanje se je zmanipuliralo, vladajoča koalicija, ki nosi največjo odgovornost, pa ni enotna," je poudaril.
Do danes po poslančevih besedah volilnega računa še vedno ni odprla nobena od treh koalicijskih strank. V SDS so to naredili, a bodo račun zaprli, je napovedal in koalicijo pozval, da prekliče referendum. Če bo do njega prišlo, SDS v referendumski kampanji ne bo sodelovala, je bil jasen.
Kot menijo v SDS, se morajo razmere zdaj najprej umiriti. "Ko se bo stanje izčistilo in ko bo prevzela odgovornost vlada, ki se bo zavedala strateškega pomena nadaljnje rabe nuklearne energije za proizvodnjo električne energije, in sicer v miroljubne namene, pa bomo predlog za izvedbo referenduma vložili ponovno," je še pojasnil.
Spomnimo, SDS je januarja letos vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o izgradnji Jeka 2 in manjših modularnih reaktorjev. Kmalu zatem so politični dogovor za referendum v letošnjem letu dosegle vse stranke, SDS pa je svoj predlog umaknila.
Predlog so nato vložili poslanci Svobode, SDS, NSi, SD in poslanca manjšin. Svoj podpis pod predlog sta umaknila poslanec Svobode Miroslav Gregorič in nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek.
Danes je sicer potekala javna tribuna resornega ministrstva, ki je prinesla različne poglede glede financiranja morebitnega projekta Jek 2. Finančno ministrstvo zagotavlja, da je država sposobna projekt izpeljati, kot najugodnejša možnost se kaže državna zadolžitev. Del sogovornikov pa je opozoril na tveganja, ki jih velika vloga države pri projektu prinaša.
Cerar: Referendum o izvedbi projekta Jek 2 bi bilo mogoče preklicati
Postopka preklica referenduma sicer zakonodaja izrecno ne predvideva, a je upoštevaje pravno logiko in naravo posvetovalnega referenduma po mnenju pravnika in nekdanjega predsednika vlade Mira Cerarja to mogoče storiti. Vendar le v primeru, da se to stori še pred pričetkom referendumske kampanje – ta bo sicer uradno stekla v petek – in na način, da se kako drugače ne poseže v pravico državljanov do referenduma, je pojasnil dekan ljubljanske pravne fakultete.
Takšna logika sicer po njegovi oceni ne bi bila vzdržna, če bi referendum predlagali volivci. Ker pa ga je predlagal državni zbor in gre le za posvetovalni referendum, ga je torej po njegovem mnenju v tej fazi še mogoče preklicati. To bi DZ lahko storil z enakim aktom, kot je bil ta, s katerim so referendum razpisali, in z enako zahtevano večino poslanskih glasov. Hkrati pa bi morali ugotoviti še obstoj zelo utemeljenih razlogov za preklic referenduma, je dodal.
Ob tem pa je opozoril, da se pojavljajo dvomi o tem, ali je bil referendum sploh primerno razpisan. Spomnil je na hkratni sprejem resolucije o jedrski energiji in razpis referenduma o Jeku 2, čeprav tu po njegovi oceni obstaja neskladje. Resolucija namreč predstavlja že neko odločitev DZ o vprašanju, o katerem naj bi se na referendumu izrekali volivci, medtem ko se posvetovalni referendum lahko nanaša samo na vprašanje, o katerem DZ še ni dokončno odločil.
"Če se ugotovi, da je prišlo do nasprotja, kar očitno do neke mere je, je še toliko bolj smiseln razmislek o tem, ali je tak referendum še korekten," je poudaril Cerar in dodal, da je tudi referendumsko vprašanje lahko nekoliko zavajajoče. Zdaj so sicer na potezi poslanci in strokovne službe DZ, ki bodo morali ovrednotiti, ali so razlogi za preklic referenduma podani, je še dodal.
KOMENTARJI (785)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.