Poslanec SDS Vinko Gorenak je znova spomnil na po mnenju opozicije dvomljivo preteklost kandidata za predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše. Kot je dejal, bodo v primeru njegovega imenovanja v SDS zahtevali izredno sejo državnega zbora ali pa vložili interpelacijo zoper ministra za pravosodje Aleša Zalarja. Ta se je že odzval in dejal, da ga tak razvoj dogodkov ne preseneča.
V SDS se namreč ne strinjajo z Zalarjevim predlogom ministra, da naj državni zbor Maslešo imenuje za predsednika vrhovnega sodišča, zato so ministra že pred časom pozvali, naj razišče očitke, ki se zoper kandidata pojavljajo v javnosti. Ti očitki so, da naj bi za Jugoslovansko ljudsko armado (JLA) verificiral poboje ilegalnih prestopnikov meje v času nekdanje Jugoslavije, poleg tega pa naj bi nasprotoval osamosvojitvi Slovenije. Masleša je očitke že javno zavrnil, Zalar pa je, ko ga je predlagal, dejal, da Masleša ni verificiral pobojev.
V SDS bodo v primeru imenovanja zahtevali izredno sejo DZ ali pa proti ministru za pravosodje vložili interpelacije. Kot je pojasnil Gorenak, ministra ne bi interpelirali le zaradi predlaganja Masleše, temveč tudi zaradi obveznih navodil za tožilce, ki jih je ustavno sodišče zadržalo in zaradi zakona o odvetništvu. Poleg tega pa tudi zaradi napovedanih sprememb zakona o državnem tožilstvu, s katerim bi ukinili posebno skupino za pregon organiziranega kriminala.
Gorenak je sicer dejal, da so se jim oglasili številni posamezniki, ki so izrazili skrb zaradi napovedanega imenovanja Masleše, tudi iz sodniških vrst, vendar da ne želijo biti imenovani. Zato je pozval vse sodnike in druge predstavnike pravosodja, ki bi imenovanju nasprotovali, da naj to javno povedo. Poleg tega jih je pozval, naj "vzdignejo svoj glas" in javno spregovorijo tudi o stanju duha v slovenskem sodstvu.
Zalarja interpelacija ne bi presenetila
Zalar je glede možnosti interpelacije dejal, da ta vedno obstaja in da mora biti vsak minister nanjo pripravljen, zato ga današnja izjava Gorenaka ne preseneča. Kot je dejal, je pričakoval, da bo SDS zaostrila svoja stališča. Že v času, ko je bilo znano, da Masleša kandidira in da je edini kandidat, je namreč odreagirala in zadevo postavila ob bok zadevi Ertl, "tako da je bilo popolnoma jasno, kam peljejo svoja stališča", je še povedal Zalar.
Poslanci SD in LDS so Masleši napovedali podporo
Kot je dejal vodja poslanske skupine SD Bojan Kontič, bodo poslanci SD glasovali za Maslešo. Kontič je dejal, da ozadja glede imenovanja niso raziskovali ter da zaupajo sodnemu svetu in vrhovnim sodnikom, ki so imenovanje Masleše podprli.
Poslanec LDS Milan Gumzar je napovedal, da bodo poslanci LDS podprli imenovanje Masleše, saj zaupajo presoji sodnega sveta. Glede Masleševe preteklosti pa je dejal, da v LDS "ocenjujemo, da je njegova preteklost pozabljena ali izbrisana“.
Tudi v Zares so že pred uradnim predlogom dejali, da načeloma imenovanje Masleše za predsednika vrhovnega sodišča podpirajo.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.