Nadzorniki Gen energije so Košoroka, dosedanjega državnega sekretarja za energetiko na ministrstvu za infrastrukturo, za generalnega direktorja družbe imenovali v sredo. Mesec dni prej so s tega mesta razrešili dolgoletnega prvega moža Martina Novšaka. Košorok bo mandat nastopil v petek, v tričlanskem vodstvu družbe ostajata poslovni direktor Danijel Levičar in finančna direktorica Gordana Radanovič.
Knežak je v današnjem odzivu spomnil na energetsko krizo, ki smo ji priča po vsem svetu, ter ugotovil, da medtem ko se vse države ukvarjajo z iskanjem alternativnih rešitev za nadomestitev ruskih energentov, pa slovenska vlada kadruje. Ključno vlogo pri iskanju alternativnih virov bi moral imeti ravno državni sekretar za energetiko. A Košorok je enostavno zbežal, namesto da bi pripravljal načrt, kako pomagati ljudem, ki se soočajo z visokimi cenami energentov, je dodal.
Podobno kritičen je bil predsednik strokovnega sveta SD za finance Milan M. Cvikl: "Titanik slovenske energetske ladje gre proti ledeni gori in Blaž Košorok, ki je prvi oficir na tej ladji, je skočil na rešilni čoln, namesto da bi omogočil umik ladje v varne vode."
Cvikl je pozval k pripravi energetskega akcijskega načrta, potrebno se mu zdi tudi takojšnje stabiliziranje cen energentov, in sicer s ponovno uvedbo regulacije cen ob hkratni uporabi interventnih sredstev v državnem proračunu.
"Vlada trdi, da ima veliko denarja v proračunu, zato predlagamo, da se zamrzne davek na dodano vrednost na električno energijo in pogonska goriva, ter začasno začnemo drseče zniževati trošarine," je nadaljeval. Pozval je še k aktivaciji državnih rezerv pogonskih goriv in sklenitvi novih pogodb za nakup plina.
Cvikl je kot primer navedel Francijo, kjer so državnemu energetskemu podjetju dali nalogo zagotoviti preskrbo z energijo po čim nižjih cenah. Tako bi moralo biti tudi v Sloveniji, je dejal in dodal, da je to naloga državnega sekretarja za energetiko. "Ne vem, kaj je dve leti počel. Se je le pripravljal na svojo službo?" je vprašal o Košoroku.
ZNS znova opozoril na slabe prakse funkcionarskega zasedanja mest v upravah državnih družb
Strokovni svet Združenja nadzornikov Slovenije (ZNS) je po imenovanju donedavnega državnega sekretarja Blaža Košoroka v upravo Gen energije opozoril na nadaljevanje slabe prakse na področju kadrovanja. V skladu s kodeksom upravljanja javnih delniških družb bi namreč moralo vmes miniti šestmesečno obdobje ohlajanja.
ZNS je priporočilo za obdobje ohlajanja vključil v načelo Slovenskega kodeksa upravljanja javnih delniških družb, ki velja od začetka letošnjega leta. "S tem smo poskrbeli za prihodnja razkritja glede (ne)spoštovanja te določbe v javnih delniških družbah, med katerimi so tudi družbe s kapitalsko naložbo države," so danes sporočili.
Takšen primer slabe prakse so zaznali oktobra 2020 in nato izdali stališče, v katerem so poudarili, da je za kandidaturo funkcionarja potrebna enaka strogost glede upoštevanja šestmesečnega obdobja ohlajanja od prenehanja prejšnje funkcije in nezdružljivosti funkcij, kot to velja za člane nadzornih svetov družb s kapitalsko naložbo države. Marca lani so s tem seznanili Slovenski državni holding (SDH) in ga pozvali k dopolnitvi ustreznih aktov.
SDH je po njihovih navedbah v odgovoru ugotovil, da je treba problematiki nezdružljivosti funkcij kandidatov za člane poslovodstev družb s kapitalsko naložbo države posvetiti še dodatno pozornost in da bodo zato ob temeljitejši vsebinski prenovi kodeksa SDH vzeli v razmislek vse vidike v zvezi z izbiro članov poslovodstev družb v upravljanju SDH. A to se v zadnjem letu dni ni zgodilo, so opozorili v ZNS in spomnili na primer iz lanskega novembra, ko je bil v upravo Luke Koper direktno imenovan državni sekretar Robert Rožac.
Kot so obrazložili v ZNS, je pri direktnem prehodu državnih funkcionarjev na poslovodne funkcije v državnih družbah, torej brez upoštevanja varovala šestmesečnega obdobja ohlajanja od prenehanja funkcij, velika verjetnost za nastanek okoliščin, ki v postopku imenovanja novega člana organa vodenja vplivajo na objektivno presojo članov nadzornega sveta, saj so ti lahko predmet političnega vplivanja na njihovo neodvisno odločanje.
Obstaja velika verjetnost kupčevanja pri zaposlovanju teh oseb na račun upoštevanja najvišjih poklicnih meril in nezmožnost upravljanj tveganj, ki izhajajo iz nasprotja interesov v povezavi z obstoječimi funkcijami takšnih kandidatov. Po imenovanju teh oseb v organe vodenja družb pa obstaja tudi velika verjetnost za nastanek okoliščin, ki predstavljajo politično vplivanje nanje in na njihove vodstvene odločitve, kar povečuje korupcijska tveganja in jim otežuje izogibanje kakršnemukoli nasprotju interesov v družbi, so izpostavili.
Vatovec: To je jasen obraz tega, kako je ta vlada v zadnjih dveh letih razumela državo
Mateju T. Vatovcu, poslancu Levice, se bolj kot Košorokove kompetence problematičen zdi "desant trenutne vlade na vse institucije".
"Videli smo tudi pohod po energetiki, ki se zdaj z mestom predsednika uprave Gen energetike na nek način zaključuje. Je pa to jasen obraz tega, kako je ta vlada v zadnjih dveh letih razumela državo, kot nek privaten fevd. In kako NSi razume umik svojih politikov v gospodarstvo," je dejal.
Na isti dan spremembe v Agenciji za radioaktivne odpadke
In na isti dan, ko je nadzorni svet odločil, da bo Košorok na čelu Gen energije, pa spremembe v Agenciji za radioaktivne odpadke. Če se je nekdanji direktor agencije odločil, da ne odda javnega naročila za gradnjo odlagališča nizko- in srednje radioaktivnih odpadkov, ker je ponudba, kot je prišla nedopustna, saj je znašala dobrih 182 milijonov evrov z DDV, se je nova šefica, Vizjakova nekdanja desna roka, včeraj odločila, da bo ponudbo znova preverila. Kot je komentiral Košorok, je zadeva v pristojnosti Mopa oz. agencije za radioaktivne odpadke, to je vprašanje za njih: "Jaz ne vem, če sva midva za to kadrovana, vsaj jaz nisem za to kadrovan." Ravno minister Vizjak naj bi bil po naših informacijah tudi sam v igri za direktorja Agencije, a se je vlada odločila drugače. Na ministrstvu smo iskali odgovore, ali je to res in ali se bo minister prijavil na razpis. Odgovorili so le - da se ne bo prijavil. Niso pa niti pritrdili niti zanikali, da se je Vizjak očitno neuspešno potegoval za direktorski stolček.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.