Stranka Sloga je na ustanovnem kongresu za svojega predsednika izvolila pobudnika njene ustanovitve, poslanca Janka Vebra. Ta je novinarjem po kongresu pojasnil, da je sprejeti program Sloge usmerjen k ljudem. "Lastnina je temelj človekove svobodne ustvarjalnosti, zato je treba takoj prekiniti razprodajo državnega premoženja," je dejal. Dodal je, da želijo tudi omogočiti ustvarjanje v okolju, ki podjetnikov, mladih in drugih ne bo omejevalo.

Več bo po njegovih besedah treba narediti tudi na davčnem področju, zato nameravajo davčna bremena prerazporediti po načelih pravičnosti, ne da bi pri tem dodatno obremenjevali najbolj pridne Slovence, ki si prizadevajo, da s svojim delom in znanjem ustvarjajo več od povprečja, da bi tako bolje skrbeli za svoje družine in za svoj ekonomski položaj.
Kot so po kongresu zapisali v stranki, želijo takoj prekiniti razprodajo skupnega premoženja državljanov. Menijo, da ima Slovenija dovolj skupnega premoženja, da bi ob njegovem pravičnem razporejanju in dobrem gospodarjenju lahko v celoti odpravili revščino.
Oblast ljudstvu, ne politiki
Veber je v svojem govoru po izvolitvi izpostavil, da so bili danes postavljeni temelji nadaljnjega političnega delovanja, tako da "ljudje ne bodo več ujetniki političnih elit in vodstev etabliranih političnih strank".
Po njegovih besedah je pred njimi še veliko nalog, med drugim oblikovanje stanovanjske politike. "Vsak prebivalec in prebivalka te države mora imeti dostojno rešeno svoje stanovanjsko okolje," je poudaril. Prav tako mora imeti po njegovih besedah vsakdo rešen svoj status v času, ko mu opešajo življenjske moči in ne more več skrbeti zase. "Za učinkovito izvajanje teh politik ne potrebujemo velikih socialnih dajatev, ampak umno upravljanje skupne zasebne lastnine in pošteno vodenje države," je prepričan.
Strankina programska izhodišča so podprli tudi Matjaž Gams z Inštituta Jožef Stefan, ekonomist Marko Golob in Zvonko Hočevar iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.

Dejan Židan je v nagovoru na programski konferenci stranke SD dejal, da njihov program program temelji na 10 strateških ciljih, 110 področnih ciljih in več kot 500 ukrepih. S tem programom želijo in nudijo pot Sloveniji za preboj med 10 najboljših držav v Evropi, ob bok Švedske, Finske in Danske. Program Samozavestna Slovenija je eno leto skupaj z ekipo snoval Patrick Vlačič, ki pa kot kandidat za poslanca ali ministra v novem mandatu ne bo kandidiral.
Med prioritetnim nalogami SD je sanacija zdravstvenega sistema. Po njegovem mnenju je treba sicer spremeniti delovanje javnih zdravstvenih zavodov, ki bodo imeli večja pooblastila in odgovornost. A tudi to ne bo omogočilo boljše oskrbe ljudi, če bo Slovenija za zdravstvo namenila le 8,6 odstotka BDP, je poudaril Židan.
V SD ne sprejemajo tako dolgih čakalnih dob, zlasti ne v obdobju največje konjunkture. Kot pravi Židan, so v preteklosti, v času vlade Boruta Pahorja, že dokazali, da znajo skrajševati čakalne dobe.
Z davčnim prestrukturiranjem za dobrobit srednjega razreda
Dotaknil se je slovenskega sodstva, ki je po njegovih besedah iz leta v leto bolj učinkovito, a neučinkovito, ko gre za najhujše zlorabe. Menil je, da je treba spremeniti kazensko-procesno pravo in kazenski zakonik. Opozoril je, da so podprli predlagan kazenski zakonik, ki ga je pripravil sedanji pravosodni minister Goran Klemenčič, a z zakonom na koncu niso uspeli, ker ga ni podprla niti Klemenčičeva lastna stranka.
Pohvalil je ukrepe ministrice za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anje Kopač Mrak, zlasti na aktivni politiki zaposlovanja. "Tudi zaradi Kopač Mrakove in njenega dobrega dela so številke v državi danes tako dobre," je dejal.
V SD so za davčno prestrukturiranje, saj je po njegovem mnenju nesprejemljivo, da so z obdavčitvami najbolj obremenjeni ljudje. "Ko govorimo o davčnem prestrukturiranju, govorimo o novi izgradnji srednjega razreda," je poudaril in hkrati dodal, da je obdavčitev dobičkov podjetij v Sloveniji pod povprečjem EU in spominja na davčne oaze.

Na področju zunanje politike je izpostavil, da v SD verjamejo v EU, saj kar 70 odstotkov BDP ustvarimo z izvozom. Izpostavil je tudi delovanje njihove evropske poslanke Tanje Fajon, saj da je edina evropska poslanka iz Slovenije, ki je v okviru močne evropske družine upoštevana.
Na področju kulture je obljubil ne le okrepitev njenega financiranja, ampak tudi njeno večjo finančno samostojnost.
"Po osmih letih uresničevanja tega programa bo Slovenija samozavestna, še vedno bo najlepša država, država srčnih in čudovitih ljudi, ampak tudi bolj srečnih, inovativnih, samozavestnih ljudi," je zbranim na konferenci dejal Židan. "Čez osem let, ko in če nam bo dano voditi državo, bo Slovenija bistveno bolj cenjena v mednarodni skupnosti."
Na premišljeno politiko prihodnosti je opozorila tudi mednarodna pravnica Dominika Švarc Pipan, ki bo na listi SD kandidirala na volitvah.
Predsednik SD in kmetijski minister v Cerarjevi vladi je dejal, da v SD priznajo zmote in pred odgovornostjo ne bežijo. "Če naredimo napako, se opravičimo in ne iščemo krivcev od Karantanije naprej. Napako popravimo in krivde ne zvalimo na koalicijske partnerje ali družbene skupine," je dodal Židan.
V programu tudi konkretne usmeritve
Po besedah snovalca programa Vlačiča so v programu načrtovani tudi konkretni cilji, kot je konec prehitevanja tovornjakov na avtocestah in pokanja petard pred novim letom.
Vodja poslanske skupine Matjaž Han je dejal, da je zaradi tako dobro pripravljenega programa domišljav. "Narejen je na dobri diagnozi, na izkušnji, in na tem, da vemo, da imamo za vsako stvar, ki jo hočemo izpeljati, tudi prave ljudi," je dejal in se obregnil tudi ob vedno nove obraze v politiki.
Stranko pa so podprli tudi nekateri predstavniki iz tujine, predsednik Stranke evropskih Socialistov Sergei Stanishev, nekdanji avstrijski predsednik vlade in vodja avstrijskih Socialdemokratov Christian Kern in in predsednik hrvaške SDP Davor Bernardić.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.