Radiologi celjske bolnišnice zaradi notranjih nesoglasij z vodstvom bolnišnice glede vračila preveč izplačanih honorarjev niso več želeli pisati izvidov po opravljenih preiskavah, pacienti pa so nanje čakali tudi po več mesecev. Vendar lahko pri določenih boleznih šteje vsak dan, igranje z izvidi in zdravjem pa je neetično ali tudi protipravno, kot že svarijo odvetniki za odškodnine. Radiologi so sicer decembra izpolnili vse svoje redne obveznosti, vendar niso želeli opraviti dodatnega dela, zato je prihajalo do zamud pri pripravi izvidov.
Kdo bo odgovarjal za nastalo situacijo in kaj, če bi prišlo do česa hujšega, navsezadnje gre za zdravje pacientov?
Predstojnik radiologije celjske bolnišnice Dušan Ačkun, ki v oddajo ni želel priti, je pojasnil, da so se glede nastale situacije z direktorjem Draganom Kovačičem že sporazumeli ter našli skupni jezik. A kaj to pomeni? V oddaji 24UR ZVEČER Kovačič odgovarja, da gre za dve ločeni zgodbi. V eni gre za nepravilnosti, ker so radiologi opravljali dejavnosti, plačane po podjemni pogodbi v rednem delovnem času, v drugi pa da gre za domnevno zgodbo, da naj bi vršili pritisk na upravo bolnišnice, da bi s specialisti sklenila nove pogodbe. "Le prva je resnična, v bolnišnici smo tudi opravili vse pravne poti. Radiologi so pritiskali na upravo zgolj zato, ker so vedeli, da se bo ob odsotnosti popoldanskega pogodbenega dela nabiralo več izvidov," je pojasnil.
Dodal je še, da je prišlo do kopičenja izvidov, natančneje kar 1446 izvidov, zavrnil pa je obtožbe, da so pacienti čakali več mesecev, kot je dodal, je najdaljša doba 50 dni. "Pacienti niso bili ogroženi, ni prišlo do nikakršnih posledic zanje. Seveda pa gre za nesprejemljiv dogodek."
Vendar še nihče ni prevzel dejanske odgovornosti. Kot pravi predsednik Komisije za medicinsko etiko, gre za neetično dejanje, po mnenju odvetnikov tudi za protipravno. "Na koga pokazati s prstom, je težko reči. To zahteva zelo poglobljeno poznavanje problematike, zahteva tudi poznavanje konteksta, predvsem pa vemo, kdo je na škodi. Če bi vsi deležniki videli potencialno škodo, ki tukaj nastane, potem do takih primerov ne bi prišlo," je odgovoril sekretar Zveze organizacij pacientov Gregor Cuzak, ki je bil gost v oddaji 24UR ZVEČER.
Čeprav ni imel noben od pacientov hujših posledic, bi se to lahko zgodilo. Posledice bi bile zaradi nesoglasij znotraj bolnišnice ogromne. Kovačič je pojasnil, da če se izkaže, da je pri kakšnem od pacientov nastala škoda, bodo to reševali v skladu s pravnimi normami in odgovarjali z argumenti, zaenkrat pa naj SB Celje še ne bi prejela pritožb.
Cuzaku ta razlaga ni zadoščala. "Smatramo, da je v Sloveniji potrebno bistveno več narediti na kakovosti in varnosti, potrebno je govoriti tudi o inštrumentu nekrivdne odškodnine, o dekriminalizaciji napak v Sloveniji. To ni dobra praksa, potrebujemo prevzemanje odgovornosti," je zatrdil.
V SB Celje rešili nastalo situacijo in sanirali 'nastalo čakalno vrsto'
Kovačič je pojasnil, da je bilo v tem primeru bistveno pomembneje, da se čim prej sanira nastala vrsta in se pacientom zagotovi redno odčitavanje izvidov. "Naši radiologi so odčitali izvide, zradirali čakalne vrste, tako da je zdaj čakalna doba na odčitani izvid v SB Celje 7 dni."
Tudi Cuzak je bil zadovoljen s tem napredkom. "Zakon o pacientovih pravicah govori od 1–3 dni, izjema so strokovni razlogi, za kar pa tukaj ni šlo. Ne morem kritizirati tega, da ste skrajšali čakalno vrsto na 7 dni, to mi je všeč." Dodal je še, da mu je všeč, da so nekateri vpleteni opravili neke vrste samoprijavo oziroma da je bil podan indic, da se določeni zavedajo svoje odgovornosti.
Oba sogovornika sta se strinjala, da se v zdravstvu dogajajo napake. Kovačič je pojasnil, da je nemogoče zatrditi, da se v zdravstvu ne bo zgodila kakšna napaka, ampak da skušajo doseči, da je možnost, da do tega pride, čim nižja. Če pa se že zgodi, da čim hitreje odreagirajo, je dodal.
"Učenje na napakah je premalo. Ni dober sistem, če ne dela napak, priznati jih je treba tudi zdravnikom in zdravstvenim sistemom, na koncu pa tudi pacienti delamo napake. Pacienti ne smemo iskati nekoga, ki ga bomo križali, temveč, kje bomo dosegli premike," je zaključil Cuzak.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.