Koalicijske poslanske skupine so dopolnila vložile večinoma zaradi pripomb parlamentarne zakonodajno-pravne službe.
Zavrnili pa so med drugim predloge DeSUS, SAB in NSi, da bi se prehodno obdobje za zvišanje odmernega odstotka za moške za 40 let pokojninske dobe na 63,5 odstotka skrajšalo. Vlada je namreč predlagala, da bi trajalo do 1. januarja 2025.
V SAB so sicer ob robu seje odbora za delo, v DZ vložili podpise podpore za dvig odmernega odstotka in izplačilo regresa v dveh višinah. "Zbrali smo 5139 podpisov, kar je dovolj, da izkazuje podporo ljudi temu zakonu," je pred sejo povedal generalni sekretar SAB Jernej Pavlič.
Vendar je državni sekretar na ministrstvu Tilen Božič pojasnil, da starost glede na stališče Mednarodne organizacije za delo ni razlog, zaradi katerega bi moralo priti do samodejne prekinitve delovnega razmerja. Pač pa upokojenec, ki dela, pri razlogih za prekinitev delovnega razmerja ni več varovana kategorija, je izpostavil.
Predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek je spomnil, da je obravnavani predlog dobil soglasje Ekonomsko-socialnega sveta. Če bi ga poslanci spreminjali, bi se po njegovih besedah postavilo vprašanje zaupanja v socialni dialog.
Božič je ob tem izpostavil, da bi parcialne rešitve iz vloženih dopolnil porušile predlagani paket rešitev. Delovna mesta morajo biti boljša in bolj varna, hkrati pa se mora delovna aktivnost med starimi 55 do 64 let zvišati, je dejal.
Odmere pokojnin po predlogu od deset do 15 odstotkov višje
Odmere pokojnin bodo po predlogu od deset do 15 odstotkov višje, je dejal Božič. V predstavitvi predloga je povedal, da je cilj predloga zagotoviti dostojne pokojnine, prav tako pa z mehkimi ukrepi podaljšati delovno aktivnost.
Predlog pri moških postopno zvišuje odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe na 63,5 odstotka, medtem ko za ženske taka odmera že velja. Prehodno obdobje za zvišanje odmernega odstotka za moške bi po predlogu trajalo do 1. januarja 2025.
Nekateri poslanci so menili, da bi morali to obdobje skrajšati, tako Maša Kociper iz SAB in Franc Jurša iz DeSUS. Vendar je Božič opozoril, da je predlog novele v celoti usklajen s socialnimi partnerji.
Pokojnina upravičenke oz. upravičenca bi se po predlogu za vsakega otroka povišala za 1,36 odstotka, a največ za tri otroke. Pri tem bi postavili pogoj, da se zavarovanka oz. zavarovanec ne upokoji predčasno. Še vedno pa bi ostala v veljavi tudi zdajšnja možnost, po kateri se lahko zaradi otroka upokoji prej.
Prva tri leta v delovnem razmerju po izpolnitvi pogojev za starostno upokojitev bi upravičenec po predlogu poleg plače prejemal tudi 40 odstotkov pokojnine in po preteku treh let 20 odstotkov.
S tem želijo izboljšati socialni status upokojenih in izboljšati delovno aktivnost, je ob robu povedal državni sekretar na ministrstvu za delo Tilen Božič. "Obetamo si, da bodo od tega imeli vsi več, tako prihodnji upokojenci kot tudi sistem, ki bo stabilen in bo lahko še dolgo časa deloval," je dodal.
Tudi v Zvezi društev upokojencev Slovenije (ZDUS) se strinjajo s tem, da je šestletno prehodno obdobje predlogo. Pristali bi na največ štiriletno, je poudaril predsednik Zdusa Janez Sušnik.
Ob tem poslanec Levice Miha Kordiš izpostavlja, da predlagane spremembe "za upokojence samo odpirajo vrata za še več izkoriščanja na trgu dela". Zato so predlagali , da se zagotovljena pokojnina dvigne na raven minimalnih stroškov, torej na 613 evrov. Znesek najnižje pokojnine pa bi, tako so predlagali v Levici, dvignili na 442 evrov.
Vendar je Janja Sluga iz SMC opozorila, da je nujno za vsak predlog treba imeti v mislih tudi finančne posledice. Izrazila je nasprotovanje predlogom, ki niso premišljeni.
KOMENTARJI (272)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.