"Dokler stvar ni končana, nikoli ne veš," je po koncu uspešne deaktivacije bombe povedal Darko Zonjič, poveljnik Državne enote za varstvo pred NUS. Kot je povedal, je bilo popolnoma varno odviti vžigalnik, ekipa pa je opravila vrhunsko delo. "Ko se to konča, si oddahneš, pade ti kamen s srca," je povedal. Zahvalili so se tudi občanom in občankam, ki so se iz območja umaknili brez prigovarjanj. Upoštevali so navodila oblasti.
Začetek in konec postopka deaktivacije bombe je naznanila sirena. Sirena za preklic je bila tudi znak, da je bila akcija uspešna in da ni več omejitev gibanja na območju. V današnji akciji je sodelovalo več kot 150 oseb. Ob pripadnikih državne enote NUS so to med drugim še gasilci, pripadniki civilne zaščite, policisti, redarji in delavci javnih podjetij.
Akcijo sta izvedla pripadnika NUS Aljaž Leban in Karl Marko. Najprej sta se lotila zadnjega vžigalnika, ki je malo bolj zahteven. Nato je prišel na vrsto še sprednji vžigalnik.
Vse osebe v t. i. rdeči coni, torej do 400 metrov od najdišča bombe, morajo za ta čas zapustiti svoje domove in poslovne prostore. Ob evakuaciji naj vzamejo s seboj osebne dokumente in denar, morebitna zdravila in nujne medicinske pripomočke ter druge nujne življenjske potrebščine.
Prebivalci, ki živijo ali delajo v oddaljenosti 400 do 600 metrov od najdišča bombe (rumena cona), morajo po sproženju zvočne sirene za nevarnost do preklica upoštevati, da v tem času ni dovoljeno zadrževanje na prostem. Prebivalci tega pasu lahko torej ostanejo v svojih domovih, vendar jih ne smejo zapustiti. Zapreti morajo okna, motorna in druga vozila pa umakniti v garažo ali z območja.
V radiju do 600 metrov od najdbe bombe je veljala popolna zapora cest, bolšji sejem je odpovedan.
Pri evakuaciji po besedah poveljnika civilne zaščite Mestne občine Maribor Sama Robiča niso zaznali težav. "V zadnjih dneh so potekale številne aktivnosti obveščanja prebivalcev, ljudi, ki se morajo evakuirati, smo tudi obiskali na domu. Velika večina je napovedala, da bo sama do 8. ure zapustila območje, neposredno pred začetkom izvedbe deaktivacije pa še enkrat preverimo vse objekte," je povedal.
Maribor je bil v drugi svetovni vojni med najbolj bombardiranimi mesti na območju nekdanje Jugoslavije. Na območju mariborske občine je bilo med januarjem 1944 in aprilom 1945 izvedenih 29 bombnih napadov in odvrženih skoraj 16.000 kosov bomb, zato je možnost najdbe neeksplodiranih bomb iz tega obdobja razmeroma velika.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.