Da bi še bolj omejila širjenje epidemije z novim koronavirusom, je vlada konec marca sprejela odlok o začasni splošni prepovedi gibanja in zbiranja ljudi na javnih mestih in površinah ter prepovedi gibanja zunaj občin, ki bo veljal do preklica. Tukaj si lahko preberete vse omejitve in kaj je dovoljeno. Če ljudje spoštujejo odlok, smo vprašali tudi policijo, pravijo, da v največ primerih "ljudje spoštujejo omejitve oziroma potujejo med občinami osebe, ki spadajo v izjeme. Pri tem policisti pogosto upoštevajo življenjske zdravorazumske okoliščine ljudi, če slednji pri tem upoštevajo varnostne ukrepe."
Kot pravijo, od uveljavitve odloka izvajajo nadzor tudi s pomočjo mobilnih kontrolnih točk, te pa postavijo na točke, kjer se pogosto nahajajo ljudje ali pa so bile opažene kršitve: "Policisti so v prvih treh dneh veljavnosti odloka (od 30. 3. do 1. 4. 2020) izvedli 393 opozoril, v 440 primerih pa so odstopili predlog Zdravstvenemu inšpektoratu RS, kontrole so izvajali na več mestih tako na območjih blizu meje kot v notranjosti države in se odzivali na prijave občanov ter drugih nadzornih organov." Prav tako pravijo, da upoštevajo zdravorazumske okoliščine ljudi, a je pomembno, da ljudje spoštujejo varnostne ukrepe. Postopke se uvede proti tistim, ki zaradi malomarnosti ali ignorance kršijo določila odloka.
Policija predlaga vsem občanom, da "četudi potrdila delodajalcev niso določena z odlokom kot tudi forma potrdil ni predpisana, pomaga kakršno koli dokazilo, da je oseba v postopku na poti v ali iz službe, delovnega mesta, nujne storitvene dejavnosti ipd." Kakršna koli potrdila, ki olajšajo ta postopek, so dobrodošla, sicer pa se na policiji zanašajo tudi na izjave oseb. "Če pa se ugotovijo zlorabe, policija ugotovitve odstopi zdravstvenemu inšpektoratu."
"Policija namreč ni pristojna za izvedbo prekrškovnih postopkov po Zakonu o nalezljivih boleznih, zato ugotovitve odstopamo Zdravstvenemu inšpektoratu," pravi Drago Menegalija, predstavnik policije za odnose z javnostmi. Seveda pa v teh postopkih policija še vedno izvaja osnovne naloge in procesira prekrške, ki so v njihovi pristojnosti. Če pa zdravstveni inšpektorat prekrškovni postopek izvede do konca, pa vas lahko doleti kazen okrog 400 evrov.
Poostren nadzor od 3. do 5. aprila
Policisti pravijo, da razumejo, da so prepovedi neprijetne, a je spoštovanje "izjemnega pomena za dobro vseh." Tako bodo, tudi zato, ker je napovedano lepo vreme, od petka do nedelje poostreno nadzorovali, ali ljudje spoštujejo odlok: "Policija bo na avtomobilskih cestah ter ostalih državnih in lokalnih cestah izvedla poostren nadzor nad upoštevanjem prepovedi. Nadzirali bodo predvsem dostope do priljubljenih turističnih točk, kjer je pričakovati zadrževanje večjega števila ljudi."
Podoben nadzor bodo izvajali tudi na avtocestah, kjer bo promet s pomočjo prometne signalizacije preusmerjen na počivališča in nadzorne točke. "Pri tem opozarjamo, da bo promet preusmerjen samo s pomočjo prometne signalizacije na portalih, torej brez fizične zapore prometa. Zato pozivamo voznike: bodite pozorni na zahteve, izražene s prometno signalizacijo na portalih, ter jih dosledno upoštevajte." Policija je zaradi povečanega števila vprašanj v zvezi z omejitvijo pripravila tudi posebno telefonsko številko in elektronski naslov, ki ju lahko najdete na povezavi.
KOMENTARJI (637)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.