
Po enem najbolj sončnih oktobrov v zgodovini meritev se je november zavihtel na povsem nasprotno stran, kar pomeni, da je eden najbolj sivih in mokrih do zdaj. Po podatkih Arsa je sonce v Ljubljani od prvega do vključno 24. novembra sijalo le 23 ur, kar ni niti polovica dolgoletnega povprečja za ta čas. Podobno je v večjem delu države, še najmanjši primanjkljaj sončnih ur imajo na Primorskem in v Pomurju.
Zaradi prevladujočih južnih vetrov, ki nam prinašajo zračno maso iznad toplega Sredozemskega morja in Jadrana, posebnega mraza še nismo imeli. Marsikje po nižinah se temperatura zraka v letošnjem novembru in tudi v meteorološki jeseni (ta poleg novembra obsega še september in oktober) sploh še ni spustila pod ničlo, kar je svojevrsten rekord. Tako dolgo na prvo negativno temperaturo nismo čakali še nikoli v zgodovini meritev. V zadnjih 30 dneh smo imeli v večjem delu države le štiri dneve s temperaturo nižjo od dolgoletnega povprečja, vsi ostali dnevi pa so bili blizu povprečja ali tudi precej nad njim.

December bo vremensko bolj dinamičen
Po zelo enoličnem novembru bo v tem tednu nad severno poloblo nastala večja sprememba v postavitvi vremenskih sistemov, kar nam obeta bolj dinamičen december. Zaradi oslabljenega polarnega vrtinca se bo mrzel polarni zrak začel spuščati južneje in bo verjetno že prvi dan decembra dosegel tudi Slovenijo. Nad severnim Sredozemljem bo ob tem nastal ciklon, kar nam bo prineslo padavine. Meja sneženja se bo spuščala in se bo ob dovolj močnih padavinah marsikje lahko spustila do nižin, a je danes za podrobnosti še prezgodaj. O natančnem poteku vremena namreč odločajo težko določljive malenkosti.

Kaj je polarni vrtinec?
Polarni vrtinec je vrteča se gmota mrzlega zraka, ki se jeseni in pozimi običajno zadržuje nad Arktiko. Kadar je vrtinec močan, na meji med hladnejšo polarno in toplejšo zračno maso prevladujejo močni zahodni vetrovi, ki preprečujejo, da bi se polarni zrak spustil proti jugu. Ko zahodni vetrovi oslabijo, dobimo več valovanja v smeri sever-jug, s tem pa mrzla zračna masa lažje prodre v zmerne geografske širine, in ravno to se bo zgodilo ob koncu tedna.
Začetek tedna pod debelim pokrovom nizke oblačnosti, na Primorskem in v gorah sončno
Ponoči nas je v višinah dosegla suha in topla zračna masa, zato se je na Primorskem in v gorah zjasnilo. Ponedeljek je tako na Primorsko prinesel veliko sonca, drugod se je ob šibkih vzhodnih vetrovih še zadrževal zelo vlažen zrak z veliko megle ali nizke oblačnosti po nižinah. Zgornja meja oblačnega pokrova se je popoldne dvignila do nadmorske višine okoli 1300 metrov. Na Primorskem, kjer je pihala šibka burja, se je ogrelo do 20 stopinj Celzija. Drugod smo ostali veliko bolj skromni, saj smo izmerili le od 6 do 9 stopinj Celzija, kar pa je še vedno precej toplo za ta čas.

Torek bo na las podoben ponedeljku. Na Primorskem in v gorah se bo kopal v soncu, drugod pa se bomo morali sprijazniti s še enim dnevom megle ali nizke oblačnosti. Sreda bo povsod oblačna. Manjše padavine, ki bodo že dopoldne zajele zahodne kraje, se bodo popoldne krepile in širile proti vzhodu. Občasno bo deževalo tudi še v četrtek. Za ta čas bo še naprej precej toplo s popoldanskimi temperaturami nad 10 stopinj Celzija, v petek pa bo k nam že dotekal nekoliko hladnejši zrak.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.