Ministri so imeli na mizi na današnji seji vlade tudi izhodišča za proračun za prihodnji dve leti. "Ne glede na težke gospodarske razmere je vlada danes sprejela odločitev, da tudi za prihodnje leto predlaga proračun, s katerim bo spoštovala dane zaveze," je dejal minister.
Kot je znano, je vlada že pred časom sklenila, da v letu 2013 zniža proračunski primanjkljaj pod tri odstotke bruto domačega proizvoda. To namerava vlada doseči predvsem s strukturnimi ukrepi, s katerimi naj bi se znižali proračunski odhodki: pokojninsko reformo, ki bo imela učinke že prihodnje leto, ter prilagoditvijo javnega sektorja dejanskim ekonomskim zmožnostim.
Vlada se je danes seznanila tudi z najnovejšo napovedjo Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). "Obarvana je jesensko," je razkril Šušteršič
Proračun prinaša nove davke
Čeprav bodo predlog proračuna sprejemali 4. oktobra in so izhodišča za zdaj zaupna, pa so v oddaji 24UR uspeli izbrskati nekaj podrobnosti.
Vlada po poročanju 24UR zdaj računa, da bomo za nekatere izdelke in storitve, za katere smo do zdaj plačevali nižjo, 8,5-odstotno stopnjo DDV, po novem plačevali 20-odsotni DDV. Med drugim za časopise, periodiko, uporabo športnih objektov in storitve javne higiene, torej pometanje in čiščenje denimo cest in parkirišč. Hrana ostaja obdavčena, kot je bila, z 8,5-odstotno stopnjo DDV.
Če so zdaj obdavčene nepremičnine, vredne nad milijon evrov, bodo po novem obdavčene vse nepremičnine vredne nad pol milijona evrov. Po novem pa bodo morali biti pozorni tudi tisti, ki nepremičnine oddajajo, saj bo davek od najemnin enoten, in sicer 25-odsoten. Prihajajo tudi višje dajatve za onesnaževalce okolja, pa davek na finančne storitve, torej na primer za bančne in zavarovalniške provizije, ki naj bi znašal 6,5 odstotka. Vlada naj bi oklestila tudi sivo ekonomijo, s katero se mimo države obrne kar dobrih 7 milijard evrov.
Odpuščanja v javnem sektorju?
Po neuradnih informacijah 24UR naj bi v javnem sektorju odpuščali. Kje se bo odpuščalo, pa naj bi bilo odvisno tudi od tega, kje v javnem sektorju se je v zadnjih letih najbolj zaposlovalo.
Na vprašanje, za koliko naj bi se po načrtih vlade zmanjšalo število javnih uslužbencev, minister Šušteršič na novinarski konferenci po seji vlade ni odgovoril. Sicer pa ne gre za odstotke: govorimo o tem, da je bila v minulih letih v javnem sektorju še vedno rast zaposlenosti, plač in stroškov dela, je dejal. Tu je zato treba izvesti prilagoditev, ki je bila v gospodarstvu že narejena, je dodal.
Vsakemu proračunskemu uporabniku bodo tako po njegovih besedah določili cilj - ta bo izražen s številko in ne z odstotkom -, ki se mu bo moral prilagoditi, tudi z zmanjšanjem števila zaposlenih. Strategijo je vlada že dorekla, več bo znanega ob sprejemu predloga proračuna, je dejal Šušteršič.
Cilji proračuna so ambiciozni
Lani je bil primanjkljaj kar 6,4 odstotka BDP, za letos je zlasti na račun bolečega vladnega varčevanja predvideno, da bo 3 odstotke BDP. Vlada računa, da bo prihodnje leto primanjkljaj zbila na 2,8 odstotka, leta 2014 pa na 2,5 odstotka BPD, so še poročali v oddaji 24UR.
Vlada je sprejela predlog, ki predlaga ustanovitev posebne družbe za upravljanje terjatev bank.
KOMENTARJI (410)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.