Matjaž Hanžek kot vodja preiskovalne komisije svojo glavno nalogo vidi v razkritju politikov, ki bi 1,4 milijarde evrov težak projekt Teš 6 lahko zaustavili ali vsaj preprečili dvigovanje cene, pa tega niso storili. Njihova imena bo po napovedih razkril prihodnji petek.
Ključne ugotovitve je Hanžek naštel že v vmesnih poročilih. Investitorji naj bi z napačnimi oziroma že kar lažnimi podatki o ceni in zalogah premoga zavajali državo, ključni funkcionarji pa naj bi se po Hanžkovem mnenju pustili zavajati in tako omogočili projekt, predvsem pa več kot podvojitev cene investicije, ki jo zdaj plačujemo davkoplačevalci.
"Tukaj, pri Tešu, vemo, da je bilo veliko, veliko, veliko stvari narobe," poudarja Hanžek in opozarja, da se iz njih lahko veliko naučimo, da se zgodovina ne bi ponavljala. "Lahko so tudi opomin za naslednje investicije od 3. razvojne osi, Magne, drugega tira in naprej," je povedal.
A s kazenskimi vprašanji se ukvarja pravosodje, Hanžek pa se osredotoča na politike, ki bi morali poznati prave podatke in bi naložbo lahko ustavili ali optimizirali. O konkretnih imenih in ovadbah Hanžek danes sicer ni hotel govoriti. A glede na to, da je ima vsakokratna vlada tudi funkcijo skupščine HSE se že vseskozi omenjata dva predsednika vlad Janez Janša in Borut Pahor, ki ju je Hanžkova nekdanja stranka Trs enkrat že ovadila zaradi očitkov o malomarnosti.
Tu so še Pahorjeva finančni in gospodarski minister Franci Križanič in Matej Lahovnik, ter nekdanja poslanca Srečko Meh in Bojan Kontič. Ta v vlogi velenjskega župana zdaj toži Teš za 750.000 evrov odškodnine. Še bolj kot to, kaj je res vedel, pa se postavlja vprašanje, ali je predsednik države Pahor pred Hanžkovo komisijo res pričal povsem po resnici.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.