Kot je v izjavi za javnost povedal vodja Sektorja kriminalistične policije PU Koper Primož Ogrinc, je bila kriminalistična preiskava železniške nesreče, ki se je zgodila 21. decembra lani, dolgotrajna in zahtevna.
"S kriminalistično preiskavo je bilo ugotovljeno, da je navedenega dne, ob 9.16 uri, lokalni potniški vlak, ki je vozil med Ljubljano in Sežano, v nepreglednem kamnitem useku trčil v skupino delavcev SŽ, ki so na progi izvajali redna vzdrževalna dela. V nesreči sta dva delavca zaradi hudih poškodb izgubila življenje, en delavec je bil hudo telesno poškodovan in en delavec lažje telesno poškodovan. Prav tako je na vlaku in delovni opremi nastala večja materialna škoda. Na vlaku ni bil poškodovan nihče od potnikov."
Potrdil je, da je nesrečo v celoti povzročil človeški dejavnik. Na podlagi vseh zbranih dejstev, ugotovitev in dokazov je bila zoper tri fizične osebe, zaposlene na Slovenskih železnicah, podana kazenska ovadba zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja Ogrožanje posebnih vrst javnega prometa po drugem in tretjem odstavku 325. člena Kazenskega zakonika.
Gre za kaznivo dejanje, ki je lahko storjeno iz malomarnosti in s kršitvijo pravil o varnosti. Za tovrstna kazniva dejanja je zagrožena kazen do osmih let zapora, je še povedal.
Na novinarsko vprašanje, zakaj je bila preiskava zahtevna, je Ogrinc pojasnil, da preiskovanje železniških nesreč terja svoj čas in sodelovanje različnih služb. "V konkretnem primeru smo pridobili tudi poročilo interne komisije Slovenskih železnic in poročilo Službe za preiskovanje letalskih, ladijskih in železniških nesreč in incidentov pri Ministrstvu za infrastrukturo. Prav tako so morali kriminalisti preučiti kar obsežno interno zakonodajo oz. pravilnike Slovenskih železnic in ostale akte, da so lahko ugotovili dejanski potek vsega dogajanja in tudi odgovornost posameznikov v SŽ."
Spomnimo
21. decembra lani se je na železniški progi med železniškima postajama Postojna in Prestranek, pri železniškem prehodu Rakitnik, zgodila železniška nesreča, pri čemer je potniški vlak povozil skupino delavcev Slovenskih železnic, ki so na progi izvajali dela. Na kraju sta dva delavca zaradi poškodb umrla, dva pa sta bila huje poškodovana.
Slovenske železnice so januarja opravile svojo interno preiskavo, ki je pokazala, da je nesrečo v celoti povzročil človeški dejavnik, saj so naprave na vlaku delovale brezhibno. Vlakovni odpravnik ni oddal najave o vožnji vlaka, prav tako je neposredno pred nesrečo opravljal zasebni pogovor prek službenih naprav. Skupina delavcev tako ni bila obveščena o prihodu vlaka. Napako je storil tudi čuvaj, ki ni dodatno preverjal voznega reda, čeprav ga je imel pri sebi.
Na Slovenskih železnicah so takrat pripravili ukrepe za zmanjšanje tveganj. O ukrepih, ki se nanašajo na varovanje delovnih skupin in organizacijo delovišč v času izvajanja del, je do zdaj odločal delovodja, ki je za to strokovno usposobljen."Glede na to, da v tem primeru ni bilo tako narejeno, kot bi moralo biti, smo vse to zdaj predpisali v našem obvestilu kot obveznost, se pravi tako znižanje hitrosti, varovanje z dodatnim čuvajem, če vidnost ni zagotovljena, se pravi, vse tisto, kar je bilo že prej ena izmed opcij za varno delo, za organizacijo delovišča, je zdaj obvezno," je poudaril direktor podjetja SŽ-Infrastruktura Matjaž Kranjc.
Sprejeli pa so tudi nekaj dodatnih prepovedi, s katerimi se izločajo vsi elementi, ki prometnika motijo pri njegovem delu.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.