Kot je dejal nekdanji minister za javno upravo in predsednik odbora strokovnega sveta SDS za javno upravo Gregor Virant, je uprava Darsa pod vodstvom Tomislava Nemca dobila razrešnico za delo v letu 2008 ter v svojem dveletnem mandatu delovala izrazito v korist uporabnikov avtocest in ne izvajalcev del. To je razvidno iz ponovitve razpisov za predora Markovec in Golo rebro, unovčenja garancije pri SCT v primeru predora Šentvid in rekordnega poslovanja Darsa v letu 2008.
"Bistvo te zgodbe je politična zamenjava. Z blatenjem želi država zamegliti bistvo, ki ni drugega kot politična čistka," je dejal Virant in dodal: "Če predsednik vlade Borut Pahor govori o tem, da vlada stoji ali pade na nepolitičnem kadrovanju, potem je včeraj z nekrivdno razrešitvijo uprave Darsa nedvomno padla."
Odpravnine – upravi Darsa na podlagi dogovora z nadzornim svetom pripada odpravnina v višini šestih mesečnih plač – so po Virantovih besedah predvidene za primere nekrivdne razrešitve. Če je uprava Darsa delala slabo, bi jo bil nadzorni svet dolžan razrešiti krivdno in privarčevati odpravnine. "Teh razlogov ni bilo. Odpravnina je v tem primeru cena politične menjave," je dejal.
Vlada naj, tako Virant, razloži, zakaj je pripravljena trošiti denar davkoplačevalcev za izvajanje svojih političnih čistk. "Zakaj je bil Nemec tako moteč, da so pripravljeni plačati za njegovo odstranitev? Zato, ker ni politično primeren, ali zato, ker se je v mandatu postavil na stran davkoplačevalcev in uporabnikov avtocest ter proti gradbenim lobijem?" se sprašuje Virant.
Nemec krivdnih razlogov za razrešitev ne vidi
Da krivdnih razlogov za razrešitev Darsove uprave ni, meni tudi Nemec. Dopušča sicer možnost, da je v času njegovega mandata prišlo tudi do kakšne napake, a se je, kot je poudaril, s sodelavci trudil v danih razmerah vedno poiskati najboljše rešitve.
Kot je dejal Nemec, se je bil odpravnini pripravljen tudi odpovedati, če bi mu bila omogočena vrnitev na prejšnje delovno mesto, torej na Upravno enoto Ljutomer. "Da ne želim vztrajati na tej funkciji, sem povedal tudi ministru. Nisva pa govorila o odpravnini, saj mi ta v primeru odpovedi ne pripada," je pojasnil.
Spomnimo ...
Prav Virant je kot tedanji minister za javno upravo z Nemcem sklenil sporazum o mirovanju delovnega razmerja na Upravni enoti Ljutomer, potem ko je ta sklenil pogodbo o zaposlitvi na Darsu. Na podlagi tega sporazuma, bi se lahko Nemec po koncu rednega mandata na Darsu vrnil v državno upravo, a ne nujno na isto delovno mesto. "Ta sporazum sem sklenil v korist države, državne uprave," je dejal Virant.
Pogodba na Darsu in sporazum o mirovanju delovnega razmerja po Nemčevih besedah nista bila v nasprotju. Nemec je bil sicer pripravljen sprejeti tudi nekoliko nižjo odpravnino, ni pa pristal na krivdno razrešitev, po kateri mu odpravnina ne bi pripadala, saj zavestno ni storil ničesar narobe, je še povedal. Morebitne revizije poslovanja, ki naj bi jo že napovedoval nadzorni svet, se ne boji.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.