
Če v zadnjem času močno narašča brezposelnost, pa naj bi se ta trend v drugi polovici leta nekoliko umiril. Raziskava Manpower namreč kaže, da delodajalci za tretje četrtletje napovedujejo spodbudno obdobje za iskalce zaposlitve. Neto napoved zaposlovanja namreč znaša plus sedem odstotkov.
Napoved delodajalcev se je namreč že drugo četrtletje zapored okrepila in dosegla najvišjo raven letos. Direktorica prodaje v družbi Manpower Romana Šercelj je dejala, da lahko z zmernim optimizmom zremo v prihajajoče mesece.
V raziskavi je sodelovalo 620 delodajalcev, od tega jih 15 odstotkov pričakuje rast zaposlovanja, osem jih predvideva upadanje, 75 odstotkov pa jih meni, da se število zaposlenih v prihodnjih treh mesecih ne bo spreminjalo.
Napoved zaposlovanja je glede na lansko drugo četrtletje vseeno slabša za dve odstotni točki.
Zaposlitvene možnosti so pozitivne v sedmih od desetih gospodarskih panog. Najboljše možnosti bodo v panogah gostinstva in hotelirstva, finančnih in poslovnih storitev, zavarovalništva in nepremičnin, oskrbe z elektriko, vodo in plinom ter v gradbeništvu. Napovedi so negativne v javnem sektorju in socialnih storitvah.
Najnižja rast v osrednji regiji
Napovedi so pozitivne v vseh štirih slovenskih regijah. Največ možnosti je pričakovati v severovzhodni regiji, obetavne so tudi napovedi za jugovzhodno in jugozahodno regijo, v osrednji regiji pa neto napoved zaposlovanja beleži najnižjo rast.
Delodajalci iz severovzhodne regije poročajo o najbolj optimističnih napovedih, odkar se je raziskava v Sloveniji začela izvajati, je povedala Šercljeva.
V letni primerjavi so napovedi slabše v šestih od desetih panog, na ravni regij pa so pričakovanja slabša v dveh od štirih regij.

Najbolj kaže Tajvanu in Braziliji
Na globalni ravni – raziskavo so izvedli v 42 državah med več kot 65.000 delodajalci – v 31 državah napovedujejo zaposlovanje, medtem ko je za drugo četrtletje zaposlovanje napovedovalo 32 držav. Najboljše so napovedi na Tajvanu (neto napoved zaposlovanja +35 odstotkov), v Braziliji (+28 odstotkov), Panami in Peruju (+24 odstotkov) ter Turčiji (+28 odstotkov).
V ZDA so napovedi optimistične, delež delodajalcev, ki bodo v tretjem četrtletju 2013 zaposlovali, je najvišji v zadnjih štirih letih. V azijsko-pacifiški regiji so napovedi pozitivne, vendar je v Indiji in na Kitajskem napoved zaposlovanja šibkejša kot v preteklih letih.
Najslabše so napovedi v Evropi, in sicer v Italiji (–10 odstotkov), na Irskem (–7 odstotkov) in v Španiji (–5 odstotkov). Negativne napovedi so tudi v Belgiji, na Češkem, v Franciji, Grčiji, na Nizozemskem in Švedskem.
Na četrtletni ravni so primerjali 42 držav, med katerimi so se v 31 odstotkih napovedi izboljšale, v 33 odstotkih so razmeroma stabilne, v 36 odstotkih pa so se poslabšale. V letni primerjavi se je od skupno 41 primerjanih držav v 27 odstotkih držav napoved izboljšala, v 19 odstotkih je razmeroma stabilna, v 54 odstotkih pa se je poslabšala.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.