Ne zgodi se ravno vsako leto, da nas september razvaja s tako sončnim in toplim vremenom kot nas v zadnjih dneh. Nedeljsko popoldne je bilo najtoplejše na Primorskem, kjer se je ogrelo do 30 stopinj Celzija, drugod po Sloveniji smo izmerili od 23 do 26 stopinj Celzija. Ponedeljek bo ob sončnem vremenu v večjem delu države še za kakšno stopinjo ali dve toplejši. Tudi v alpskih dolinah bodo termometri lahko pokazali malo nad 25 stopinj Celzija.
V torek se bomo še nahajali v zelo topli zračni masi. Na Primorskem bo večinoma jasno, drugod bo vreme že nekoliko bolj spremenljivo s krajevnimi plohami in nevihtami, ki se bodo nadaljevale v noč na sredo. V večjem delu države se bo v torek še ogrelo malo nad 25 stopinj Celzija, nato pa se bomo od tako visokih temperatur vsaj za nekaj dni poslovili. V sredo nas bo namreč dosegla izrazita hladna fronta, ki bo prinesla za okoli deset stopinj Celzija nižje temperature.
Zračna masa, ki bo k nam dotekala iznad polarnega kroga, bo preplavila večji del stare celine, glavnina hladnega zraka pa se bo usmerila nad Vzhodno Evropo, kjer bodo v drugi polovici prihodnjega tedna že deležni prve jesenske zmrzali. Pri nas se bo slana pojavila predvsem v najhladnejših legah, medtem ko se bodo v večjem delu države temperature ustavile pri nekaj stopinjah nad ničlo.
Tako izrazite ohladitve v septembru sicer niso nič neobičajnega, čeprav se ne zgodijo vsako leto. Z nastopom meteorološke jeseni se začnejo polarni predeli hitreje ohlajati (nad severnim polom je vse več hladnega zraka), s tem pa se meja med toplo južno in hladnejšo severno zračno maso pomika proti jugu.
Prodori hladne zračne mase, katerih jedro je usmerjeno vzhodno od naših krajev, nam običajno ne prinesejo večje količine padavin in tako bo tudi tokrat. Po današnjih izračunih meteoroloških modelov nas bo fronta dosegla v sredo dopoldne. Takrat bo v večjem delu Slovenije deževalo. Zapihal bo okrepljen severovzhodni veter, na Primorskem zmerna, prehodno lahko tudi močna burja. Padavine bodo popoldne postopno ponehale, proti večeru pa se bo že začelo jasniti.
Fronti sledijo sončni, a zelo sveži dnevi
Zrak, ki bo nad naše kraje dotekal po prehodu fronte, bo suh, zato bo sledilo nekaj sončnih dni z odlično vidljivostjo. Sprva bo marsikje še vetrovno, ko se bo veter polegel, pa bodo izpolnjeni pogoji za močno nočno ohlajanje. Predvidoma bosta najhladnejša petkovo in sobotno jutro. V zatišnih legah se bo pojavila slana, čez dan pa bodo temperature povsod, z izjemo Primorske, ostale pod 20 stopinjami Celzija. Za ta čas zelo hladna zračna masa bo po trenutnih izgledih nad nami vztrajala do vključno sobote, nato se bo postopno spet nekoliko ogrelo. V koledarsko jesen, ki se začne v ponedeljek 23. septembra, bomo zelo verjetno vstopili s temperaturami, ki bodo blizu dolgoletnega povprečja za ta čas. To pomeni zjutraj malo pod 10, čez dan pa malo nad 20 stopinj Celzija.
Začetek kurilne sezone
S to ohladitvijo bodo ob koncu prihodnjega tedna marsikje izpolnjeni pogoji za začetek kurilne sezone. Ta se je sicer v nekaterih višje ležečih krajih že začela. Trajanje kurilne sezone se računsko določa na podlagi temperature zraka. Za njen začetek se uradno šteje dan po tistem, ko je v drugi polovici leta ob 22. uri (po poletnem času) tri dni zapored temperatura zraka nižja ali enaka 12 stopinj Celzija.
V Ljubljani se kurilna sezona v povprečju začne prvega oktobra. Lani je uradno nastopila 27. septembra, letos pa bo najverjetneje njen začetek še nekoliko zgodnejši. Najzgodnejši uradni začetek kurilne sezone smo sicer v prestolnici imeli leta 1977, 6. septembra, najpoznejši pa pred petimi leti (2014), 25. oktobra.
Drugod po državi kurilna sezona nastopi še nekoliko prej. V Mariboru 25. septembra, v Novem mestu 24. septembra, v Postojni pa že 2. septembra. Precej kasneje, v povprečju šele ob koncu oktobra, pa začnejo svoje bivalne prostore ogrevati na Obali.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.