Krepko smo že zakorakali v pomlad, ki je za marsikoga najlepši čas v letu, toda z vremenskega vidika običajno tudi najbolj nepredvidljiv. V tem času so še pogosti prodori mrzlega zraka, ki nas lahko iz skoraj poletnih razmer popeljejo v zimo. Nazadnje smo skoraj zimske razmere v času praznikov imeli pred sedmimi leti. Takrat je po Sloveniji rahlo snežilo na velikonočni ponedeljek, prvega aprila, podobno se je zgodilo tudi leto prej na velikonočni ponedeljek, devetega aprila 2012. Povsem drugačna je bila velika noč pred 20 leti, ko se je na Bizeljskem ogrelo celo do 30 stopinj Celzija. Tudi letošnja praznična dneva bosta poletno topla, izrazita, vendar na srečo le kratkotrajna ohladitev pa nas čaka po praznikih.
Danes se torej vremenska slika nad Evropo še ne bo bistveno spremenila, kar pomeni, da bomo še naprej pod vplivom anticiklona, ki oblačne pasove s padavinami potiska stran od naših krajev. Spremembo lahko pričakujemo na začetku prihodnjega tedna, ko bo območje visokega zračnega tlaka oslabelo, nad vzhodno Evropo in deloma tudi naše kraje pa se bo spustil občutno hladnejši zrak:
Ohladitev s padavinami bo naše kraje dosegla od severovzhoda. Tako bo že v torek zgodaj zjutraj začelo deževati na Koroškem, Štajerskem in v Prekmurju, dopoldne pa bo padavinski pas hladne fronte v le nekaj urah prešel vso državo. Količina padavin ne bo velika, še največja bo v vzhodnih krajih, kjer se bo meja sneženja za krajši čas lahko spustila do nižin. Do sredine dneva bodo padavine povsod ponehale, popoldne se bo marsikje tudi že delno zjasnilo. Kljub soncu bodo popoldanske temperature le od 5 do 10, ob morju in na Goriškem okoli 13 stopinj Celzija, občutek svežine pa bo še dodatno stopnjeval zmeren severovzhodni veter, na Primorskem burja.
Po prehodu hladne fronte bo k nam v drugi polovici tedna spet dotekal občutno toplejši zrak. A pred novo otoplitvijo bo zlasti sredino jutro zelo hladno s temperaturami v večjem delu Slovenije malo pod ničlo, ponekod bo zmrzovalo tudi še v četrtek zjutraj.
Padavine ne bodo bistveno popravile vodne bilance
Zaradi pomanjkanja padavin in tudi zaradi visokih temperatur ter vetra imamo v zadnjem mesecu izrazito negativno vodno bilanco. To pomeni, da je izhlapevanje vode iz tal in rastlin bistveno večje, kot znaša količina padavin. Stanje je najbolj zaskrbljujoče na Obali, kjer ni deževalo že od 6. marca, na Goriškem so bile zadnje padavine 15. marca, drugod po državi pa večinoma 30. ali 31. marca.
Torkov prehod hladne fronte ne bo bistveno popravil vodne bilance, saj bo večji del Slovenije prejel le od 5 do 15 litrov padavin na kvadratni meter. Še manj padavin bo na Primorskem, kjer bo marsikje padlo le nekaj kapelj dežja.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.