Ob 12. uri je v ljubljansko mestno hišo prišlo 26 prepoznavnih Slovencev. Med njimi so nekdanji predsednik republike Milan Kučan, prvi predsednik slovenskega parlamenta France Bučar, predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Janez Stanovnik, nekdanji minister za gospodarstvo Jože Mencinger in tudi predsednik uprave Mercatorja Žiga Debeljak, nekdanji direktor in t. i. oče Mercatorja Miran Goslar, predsednik uprave BTC Jože Mermal, ustavni pravnik Lojze Ude, poslanka SD in županja Metlike Renata Brunskole, strokovni direktor Pediatrične klinike Rajko Kenda, igralka in nekdanja poslanka Jerca Mrzel, igralec in režiser Branko Đurić Đuro, pevec Magnifico, pesnica in pisateljica Svetlana Makarovič.
Namen njihovega obiska je bil poziv ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, naj kandidira na predčasnih parlamentarnih volitvah. Najprej se je Janković z gosti sestal za zaprtimi vrati, nato pa so vsi skupaj stopili pred medije.
Prepoznavni Slovenci so razložili, da si Jankovićevo kandidaturo želijo zato, ker menijo, da Slovenija potrebuje pragmatično vodenje, ki je neobremenjeno s političnimi in ideološkimi razhajanji. V dobro mu štejejo rezultate, ki jih je Janković pokazal v Ljubljani. Verjamejo pa, da se bodo njihovemu pozivu pridružili tudi številni drugi Slovenci. Kučan je sicer dejal tudi, da je Jankovićeva kandidatura predlog in ne prošnja, gre pa za osebno odločitev Jankovića. Kučan je prepričan, da Janković ne bo obremenjen s preteklostjo in bo delal za prihodnost.
Janković je komentiral, da je današnji obisk pričakoval, mu je pa to tudi v čast in ponos. Janković se zaveda, da zdaj ni pravi čas za dolgo odločanje, tako da bo odločitev, ki jo bo sporočil jutri, dokončna. Jutri ob 14. uri bo tako na Kongresnem trgu kocka dokončno padla.
Pravi, da odločitev, ki je pred njim, ni lahka. Moti ga, da je v državi veliko negativizma in je zato treba začeti s pozitivizmom. In tega po njegovem mnenju ne more spremeniti en človek. Ta lahko samo usmeri.
Je pa Janković vnovič dejal, da se "res ne vidi v parlamentu" ter ponovil, da ne gre v nobeno stranko. Kot je pojasnil, je njegova odločitev oblikovana že vsaj deset dni, vendar se želi pred tem, ko jo bo sporočil javnosti, posvetovati še s svojimi sodelavci.
Na vse ali nič
Kot so poročali na 24UR, gre Jankovič na vse ali nič; bo predsednik vlade ali pa nič. Tu pa se pojavlja dilema zaradi novega zakona o nezdružljivosti poslanske in županske funkcije. Če Jankovič kandidira na svoji listi, lahko kandidira le za poslanca, saj neposredno za predsednika vlade v naši državi ni mogoče kandidirati. Če pa bo izvoljen za poslanca, mu bo županski mandat avtomatično ugasnil. V Ljubljani pa bodo županske volitve, saj bodo brez župana.
Afere njegovih sinov, ki jih Jankovič vidi predvsem kot predvolilno vrenje, pa so morda, kot je dejal, ravno prava spodbuda. Izziv, ki ga je potreboval za odločitev. Jasno pa je, da se bodo v primeru, če gre Jankovič na volitve, karte mešale. Janković napoveduje reforme v primeru izvolitve, z Janšo pa ne bi nikoli sklenil koalicije.
Medtem se Janković želi prepričati, kakšno podporo ima v javnosti tudi prek Facebooka. Na svojem profilu je namreč objavil anketo z vprašanjem: "Ali želite, da Zoran Janković kandidira za mandatarja?"
Svojo stranko oziroma listo pa naj bi ustanavljal tudi Gregor Virant, predsednik Zbora za republiko.
"Povzročanje zmede v prostoru slovenske tranzicijske levice"
Nekaterim zelo uglednim ljudem se ne bi bilo treba tako ponižati, je podporo skupine prepoznavnih posameznikov iz slovenskega javnega življenja vstopu Jankovića v volilno tekmo komentiral predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah je "današnja procesija na magistratu" izraz nezavedanja težkega položaja, v katerem je Slovenija.
Kot je ob robu današnjega obiska poslanske skupine SDS v Kamniško-Zasavski regiji v izjavi za medije dejal Janša, se pred bližajočimi parlamentarnimi volitvami žal velikanska energija usmerja predvsem v to, kako preprečiti, da bi bili ogroženi nekateri privilegiji. Po Janševih besedah dogajanje na tranzicijski levici spominja na vrenje pred volitvami leta 2004, katerega rezultat je bila ustanovitev Foruma 21.
Janša ni želel ugibati, kakšna bo odločitev ljubljanskega župana Jankovića glede njegovega morebitnega vstopa v volilno tekmo. Po Janševih besedah gre v tem primeru za vprašanja, ki so popolnoma nepomembna za prihodnost Slovenije. "Ta vprašanja so kvečjemu relevantna za povzročanje zmede v prostoru slovenske tranzicijske levice, kjer je tudi velika panika zaradi tega," je dodal.
Na vprašanje, ali se je pripravljen soočiti z Jankovićem kot potencialno največjim tekmecem za volilno zmago, pa je Janša odgovoril, da je SDS pripravljena soočiti svoj volilni program s komerkoli. Po Janševih besedah so v SDS pripravljeni priznati dobre rešitve v kateremkoli programu: "Pripravljeni smo tudi sodelovati s vsakim, ki bo imel dobre rešitve za prihodnji razvoj."
Z Jankovićem se širi politični prostor
V LDS morebitno kandidaturo ljubljanskega župana na predčasnih volitvah ocenjujejo kot nekaj pozitivnega, je dejala predsednica stranke Katarina Kresal. Po njenih besedah so v LDS za širjenje političnega prostora, zato je dobro, da vanj vstopajo novi akterji, ki so sposobni drugačnega načina dela.
Jankovićeva kandidatura bi na volitve lahko pripeljala še več ljudi, je menila Kresalova in dodala, da bi to zagotovilo še večjo stopnjo demokratičnosti odločanja na volitvah. Kot je še poudarila predsednica LDS, v stranki dobro sodelujejo na mestni ravni, verjame pa, da bi lahko dobro sodelovali tudi na državni.
Na vprašanje, ali bi Jankovićev nastop na volitvah pomenil tudi manj glasov strankam na levici, Kresalova odgovarja, da je LDS stranka, ki je tradicionalno prisotna v slovenskem prostoru. Tudi njihova predvolilna kampanja bo šla v smeri, da pridejo v državni zbor s čim večjim številom glasov, je dodala Kresalova.
Glede Jankovićevega omenjanja v zvezi z nekaterimi spornimi posli pa Kresalova pojasnjuje, da je sama na lastni koži "še predobro izkusila, kako je, ko se meče polena pod noge in se obtožuje brez pravih dokazov". Dejala je, da ne bo nikogar sodila samo po govoricah, Janković pa je verjetno sam presodil, "ali je pravi človek za to". Kot je spomnila, "se najde še kakšen kandidat, ki je v kazenskih postopkih, pa se o tem nihče ne vprašuje".
"Slovenija si ne more privoščiti neuspešne vlade"
Sposobnost Jankovića ter njegova neobremenjenost s strankarskimi opredelitvami sta njegova prednost, za Slovenijo pa je to dobra priložnost, je po predaji skupnega poziva Jankoviču, naj sodeluje na državnozborskih volitvah, dejal nekdanji predsednik države Milan Kučan. Ocenjuje, da Slovenija potrebuje pragmatično vlado.
Kučan je v izjavi novinarjem po sprejemu pri Jankoviću ocenil, da si Slovenija v sedanjih razmerah ne more privoščiti "neuspešne vlade", še manj pa si sme privoščiti ujetost v medstrankarska, politična in ideološka preigravanja ter v blokado odločanja. Po Kučanovih besedah potrebujemo pragmatično vlado, ki bo znala določiti prioritete in učinkovito reševati konkretne težave.
Janković je, tako Kučan, pokazal redko sposobnost, da zna povezati ljudi z visokimi profesionalnimi znanji v zmagovite ekipe, ki znajo s svojo privrženostjo skupnim ciljem in z ambicijo po odličnosti ustvarjati uspešne blagovne znamke, kot sta Mercator in Ljubljana. Poleg tega je po njegovih besedah župan pokazal veliko občutljivosti za socialno pravičnost, za človekovo dostojanstvo in solidarnost.
Kučan priznava, da Janković nima dovolj izkušenj na nekaterih področjih, ki so v pristojnosti vlade, verjame pa, da bo znal vzpostaviti dialog s tistimi, ki imajo to znanje, in da bo znal vzpostaviti socialni dialog. Po Kučanovih besedah je potrebna koalicija razuma, vendar o njej ni dovolj govoriti, treba jo "je udejanjiti".
Na vprašanje, ali bo Janković predstavnik bitke proti Janši, ki napoveduje na volitvah rezultat "50 plus", nekdanji predsednik odgovarja, da je vsaka ambicija "50 plus" nedemokratična. Vendar, kot pravi, "nihče ne more računati, da bo brez sodelovanja kos zahtevnim problemom".
V primeru, da Janković parlamentarnim volitvam reče ne, pa nekdanji predsednik pojasnjuje, da je takih ljudi, ki bi lahko opravili podobno vlogo, kot jo predlagajo Jankoviću, v Sloveniji še več. Je pa po njegovih besedah res, da je politika padla na zelo nizko stopnjo ugleda in zato vanjo ljudje, ki imajo svojo kariero in socialni status, neradi vstopajo.
Nekdanji predsednik se strinja, da se lahko razpravlja o stališču, da Janković v politiko ne prinaša nič novega. To je mogoče res, pravi, če se odmisli rezultate, ki jih Janković ima.
'V takih časih je treba najti alternativo'
Mencinger je v izjavi novinarjem ocenil, da bi bila kandidatura Jankovića za Slovenijo koristna in jo podpira zato, ker se boji raznih demagogov. Glede afer Jankovićevih sinov pa pravi, da sta najbrž polnoletna in oče zanju ne odgovarja. Če bi se izkazalo, da je v teh preiskavah tudi Zoran Janković, pa bo po Mencingerjevih besedah "najbrž izgubil".
Goslar je pred sprejemom v mestni hiši novinarjem povedal, da je Jankoviču predlagal, naj bo previden in drugačen, kot so politiki, ki jih poznamo. Janković po njegovem mnenju lahko prinese spremembo in svežino, "saj potrebujemo sposobne in zdrave ljudi".
Bučar izjav ni dajal, Stanovnik pa ne verjame, da bo Janković poziv na volitve zavrnil. Župan je po njegovih besedah v Ljubljani naredil to, kar potrebujemo, da se naredi iz Slovenije. Glede podpore Jankoviću zunaj Ljubljane Stanovnik zagotavlja, da mu bodo "pomagali drugi".
Podporo Jankoviču je izrazila tudi poslanka SD Renata Bruskole. Ta pravi, da je treba v takih časih, kot so, najti alternativo. Na vprašanje, ali bo kandidirala na listi Zorana Jankoviča, odgovarja, da njena danes izkazana podpora pomeni enega od korakov razmišljanja v tej smeri.
Preberite še: Opoldne sta predsednik in podpredsednica Stranke za trajnostni razvoj (TRS) Matjaž Hanžek in Hermina Krt na ministrstvu za notranje zadeve predala vso dokumentacijo in 200 ustanovnih izjav, potrebnih za registracijo stranke TRS.
KOMENTARJI (1500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.