Dopoldne je na brniškem letališču pristalo letalo s pomembnim potnikom na krovu. V Slovenijo – na obisk k predsedniku Danilu Türku – je namreč pripotoval izraelski predsednik Šimon Peres. Srečala sta se na Brdu pri Kranju, kjer sta se zavzela za krepitev sodelovanja med državama, predvsem v znanosti in tehnologiji, govorila pa sta tudi o razmerah na Bližnjem vzhodu.
Türk je po srečanju izpostavil, da so odnosi med Slovenijo in Izraelom "zelo dobri in zelo razviti". Pri tem je izrazil željo po njihovem nadaljnjem razvoju, predvsem v znanosti in tehnologiji, ki sta v Izraelu izjemno visoko razviti, predvsem na področju nanotehnologije. Izrazil je tudi željo po obnovitvi dela mešanega odbora za znanost in tehnologijo med Izraelom in Slovenijo, ki že obstaja. Prav področje znanosti bo, kot je poudaril Türk, v prihodnosti v svetu postavljeno v ospredje. Peres pa je dejal, da ga želja po krepitvi sodelovanja med državama na omenjenem področju veseli.
Predsednik republike je izraelskemu gostu tudi predstavil arbitražni sporazum s Hrvaško, ki je po njegovih besedah pokazal "pot, kako je prav reševati različna mednarodna vprašanja". "Želimo si, da bi mirno reševanje sporov prevladovalo," je dodal. Tudi na Bližnjem vzhodu si Slovenija po Türkovih besedah želi, da bi bila prizadevanja za dosego miru, ki potekajo ob podpori ZDA in bližnjevzhodne četverice, uspešna.
'Izrael nima interesa, da bi kdor koli v Gazi trpel'
Slovenija je pri tem, kot je spomnil Türk, dala tudi svoj lasten prispevek s projektom rehabilitacije za otroke iz Gaze. Za ta projekt se je Peres Türku zahvalil in ob tem poudaril, da Izrael nima interesa, da bi kdor koli v Gazi trpel. Spomnil je, da se je judovska država iz Gaze pred leti umaknila. Območje pa bo njegovih besedah lahko znova povsem odprto, če se bo končal terorizem. "Verjamemo v mir," je dejal Peres, dodal pa, "a mir ni v naših rokah".
V zvezi z napadom izraelskih sil na konvoj ladij humanitarno območje za Gazo konec maja, ki ga je mednarodna skupnost obsodila, pa je Peres dejal, da se pri tem Izrael čuti diskriminiranega. Po njegovih besedah je bil ta primer izpostavljen zaradi "protiizraelskega občutja" v Združenih narodih. Izraelski vojaki so se namreč v omenjenem incidentu morali braniti, ker so bili napadeni.
Aktualne pobude, da bi se na Bližnji vzhod kot del rešitve spora napotilo mednarodne mirovne sile, pa je Peres komentiral z besedami, da "mora biti mir stvar vpletenih strani in ne drugih".
Kot rešitev, ki deluje, je navedel mirovni sporazum med Izraelom in Jordanijo. "Upam, da bomo enako stvar dosegli s Palestinci," je dejal. Sicer pa je opozoril, da mednarodne mirovne sile so na primer v Afganistanu, a po njegovem ne rešujejo problema.
Türk je na drugi strani idejo o napotitvi mirovnih sil načeloma podprl, pri čemer pa je opozoril, da mora biti narava ali razporeditev tovrstnih sil stvar razprave v okviru pogajanj o mirovnem sporazumu.
Peres se je danes sešel tudi z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, jutri pa se bo še sestal s premierjem Borutom Pahorjem in predsednikom DZ Pavlom Gantarjem.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.