Zoran Janković je po sestanku sveta stranke Pozitivna Slovenija dejal, da ne namerava odstopiti od kandidature za mandatarja. Kot pravi, bo jutri v parlamentu iskal podporo poslancev, prepričan pa je, da bo dobil zadostno večino. Dodal je še, da se bodo poslanci odločali po svoji vesti. O špekulacijah ne razmišlja, saj ima vsak pravico do svojega mnenja. Janković ima, kot pravi, podporo celotne stranke, kar da je pokazal tudi današnji svet stranke, ki se ga je udeležilo več kot 120 članov.
Po današnji podpori stranke DeSUS sicer še vedno ostaja odprto vprašanje, kdo bo prispeval 45. in 46. glas, saj ima Janković zaenkrat zagotovljenih le 44 glasov. Janković pravi, da je iz različnih strank dobil kar nekaj sporočil, da bo dobil podporo. Ob tem pa dodal: "Ne pričakujte pa od mene imen."
Ob tem so se takoj pojavila ugibanja, kdo so poslanci, ki bi lahko prestopili v nasprotni tabor.
"Imam pravico, da pričakujem pozitiven rezultat," pravi Jankovič in dodaja, da je to tudi volja volivcev. Slednje mu je danes dejal tudi predsednik Danilo Türk, s katerim se je dopoldne sestal. Türk je ponovil, da mu zaupa mandat, ker je bila to volja ljudstva, in mu dejal, da se mora potruditi in sestaviti dobro koalicijo.
Na vprašanje, kako si predstavlja vladati z zgolj 46 glasovi, Janković odgovarja, da bi bila sicer potrebna večja koalicija, vendar na drugi strani računa na toliko močnejšo in bolj strokovno vlado. Ob tem pa dodaja: "Mogoče boste presenečeni nad imeni." Pri projektih, ki so pomembni za državo, pa pričakuje podporo obeh strani.
Meni sicer, da je legitimna pravica drugih, da poskusijo sestaviti koalicijo, a to možnost bodo imeli šele po jutrišnjem odločanju. Glede odločitve Liste Virant, da ga ne podpre, pa pravi, da je samostojna in legitimna, vendar pa meni, da ni korektno, da se problematizirajo pogajanja o koaliciji. Tudi predsednik Türk je danes komentiral ravnanje Liste Virant. Kot je dejal za nacionalno televizijo, je nad ravnanjem Virantovih nekoliko razočaran. Dodal je še, da se zelo dobro vidi, ali se stranke pogajajo z namenom, da sklenejo sporazum, ali pa iščejo različne opcije, taktizirajo in iščejo izgovore.
S poslancema manjšine se Janković ni pogovarjal. Je pa potrdil, da se je sestal s stranko SDS in njenim predsednikom Janezom Janšo. Govorili so o razvojnih projektih, referendumski zakonodaji in drugačnemu sistemu volitev. Stranka SDS je na Twitterju zapisala, da bo podprla dobre vladne projekte, če bo v opoziciji. Če pa bo v vladi, enak pristop pričakuje od Pozitivne Slovenije. Obnovili bodo tudi Partnerstvo za razvoj. Jankovića ne bodo podprli, a tudi sami "s pičlo večino" 46 poslanskih glasov niso pripravljeni sestavljati vlade.
Kako bodo razdeljena ministrska mesta?
Glede koalicijskih pogajanj je Janković še povedal, da je bilo sprva v igri 11 ministrskih mest in mesto predsednika DZ, pozneje pa so jih povečali na 12 mest in mesto predsednika DZ, zato so v nedeljo zvečer ostalim strankam predlagali, da se ministrska mesta in mesto predsednika DZ razdelijo znova.
Po novem dogovoru bi Pozitivna Slovenija dobila pet mest, SD in Lista Virant po tri, DeSUS pa dve mesti. Ker pa so slednje tri dobile več mest, kot bi jim pripadalo glede na število poslancev v DZ, so v Pozitivni Sloveniji predlagali, da na ta račun njihova stranka dobi več mest državnih sekretarjev. Ta predlog je bil nato poslan vsem trem strankam, ki nanj niso imele pripomb, je dejal Janković.
DeSUS bo Jankovića podprl
Potem ko je Lista Virant v ponedeljek odrekla podporo Jankoviću in zagotovila, da z njim tudi ne bo šla v koalicijo, je stranka DeSUS danes sporočila, da bo Jankovića v sredo podprla. Če Janković ne bi imel dovolj glasov podpore, so v DeSUS sklenili, da imata predsednik stranke in pogajalska skupina po današnjem sklepu mandat, da se pogajata s potencialnim drugim mandatarjem, je še dejal Erjavec.
Erjavec zadovoljen z Jankovićevo koalicijsko pogodbo
Erjavec je izrazil zadovoljstvo nad koalicijsko pogodbo, ki jo je pripravila Pozitivna Slovenija. Kot je pojasnil, so v pogodbo uspeli vložiti vse tisto, kar jih zanima.
Tako so med drugim dosegli, da v letu 2013 pokojnine ne bi padle v morebiten intervencijski zakon. Prav tako so uskladili kompromisni predlog pokojninske reforme, po katerem bi se pokojnine usklajevale 60-odstotno z rastjo plač in 40-odstotno z rastjo življenjskih stroškov. Sprejeli so tudi stališče, da je treba preprečiti zlorabe predčasnega upokojevanja.
Prav tako so v DeSUS po besedah predsednika stranke uspeli s četrtim dohodninskim razredom. Kot je dejal Erjavec, je DeSUS ves čas zagovarjala stališče, da je treba bolj obremeniti tiste z visokimi plačami. V osnutek koalicijske pogodbe pa so vnesli še subvencioniranje pripravništva za poklice, ki so v gospodarstvu deficitarni.
Erjavec je pojasnil, da so se dogovorili za dve ministrski mesti za DeSUS. Ker pa je Lista Virant v ponedeljek napovedala, da v koalicijo, ki bi jo sestavil Zoran Janković, ne namerava, bi bil tudi razrez ministrskih mest kasneje drugačen, je pojasnil.
Jankovića podpira tudi SD
Podporo Jankoviću zagotavlja tudi SD. Podpredsednik stranke Patrick Vlačič je poudaril, da potrebuje Slovenija čim hitreje vlado in zato v SD ne vidijo ovir, da v sredo v DZ ne bi podprli Jankovića. Noben koalicijski sporazum po njegovih besedah ni idealen, je pa sporazum, ki so ga parafirali v soboto, zanje sprejemljiv.
Kot je dodal Vlačič, so v koalicijskem sporazumu ključne stvari, ki so jih zahtevali. Vodja poslanske skupine SD Janko Veber je k temu dodal, da so dokument parafirale vse v usklajevanja vključene stranke, kar je po njegovem kazalo na to, da so bila usklajevanja konstruktivna.
SD meni, da je Lista Virant držala figo v žepu
Na kolegiju SD je bil tudi predsednik stranke in predsednik vlade, ki opravlja tekoče posle, Borut Pahor. O odločitvi Liste Virant, da ne podpre Jankovića kot mandatarja, prav tako pa ne vstopi v koalicijo z njim, so se pred sestankom vrha stranke s predsednikom Pahorjem kritično odzvali poslanci SD. Menijo, da je ta stranka ves čas držala figo v žepu.
Poslanec Srečko Meh pravi, da je Virantova odločitev slaba, to se po njegovih besedah "ne bi smelo delati", ocenjuje tudi, da to lahko zavleče postopek sestavljanja vlade. Potrdil pa je, da so se poslanci SD na poti v vlado mimogrede srečali z Jankovićem, ki je po ocenah Meha razočaran.
Minister za kmetijstvo, ki opravlja tekoče posle, Dejan Židan zagotavlja, da ima Janković njegovo podporo. Židan je sicer nedavno dejal, da bo njegova odločitev glede Jankovića taka kot odločitev predsednika stranke Pahorja. Židan je pred kolegijem dejal, da bodo nagrajeni tisti, ki se trudijo za državo. Na vprašanje, ali je možno, da se "veliki" še dogovorijo, odgovarja s pričakovanjem, da imajo "večji toliko državniške modrosti, da kakšno zamero pozabijo in se pogovarjajo". Največja odgovornost je namreč na največjih, poudarja. Dodaja še, da SD ni bil pripravljen govoriti o kadrovskih zadevah v vladi, dokler kandidat za mandatarja ne bi bil potrjen.
Do Liste Virant je bil oster tudi Dušan Kumer, ki ga odločitev Virantovih ni presenetila. Zadnje tri tedne je bilo namreč po njegovih besedah "vse skupaj podobno neke vrste političnemu prešuštvu".
Preberite tudi:
KOMENTARJI (3097)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.