Februarja lani so na odkopu C v jami Pesje Premogovnika Velenje zaznali povečano koncentracijo plina, čemur so bili izpostavljeni štirje rudarji. Vsi so bili ves čas odzivni in pri zavesti, trije so iz jame prišli sami, enemu pa so zaradi šoka pomagali sodelavci. Rudarje so napotili v bolnišnico, eden je ostal na opazovanju.
V Premogovniku Velenje so takrat pojasnili, da v tehnološkem postopku pridobivanja premoga občasno lahko pride do povečane koncentracije plinov, pri čemer se lahko sprostita jamska plina ogljikov dioksid in metan. Morebitne povečane koncentracije obvladujejo s spremljavo iz varnostno-tehnološkega informacijskega sistema na površini, ki spremlja vse relevantne parametre v jami in je povezan s stacionarnimi merilniki plinov.
Tako lahko ob morebitni povečani koncentraciji plina takoj ukrepajo z obveščanjem rudarjev v jami in poskrbijo za pravočasen umik z ogroženega področja."Kljub sodobni tehnologiji, ki jo imamo v Premogovniku Velenje, se teh dogodkov ne da predvideti vnaprej oz. povsem preprečiti," so takrat opozorili v družbi.
Oktobra 2023 so bili v delovni nesreči poškodovani trije rudarji. Eden je utrpel udarce in odrgnine, zato je ostal v bolnišnici na opazovanju. Drugega rudarja so še isti dan odpustili v domačo oskrbo, tretji pa ni potreboval bolnišnične oskrbe.
Julija 2022 je v rudniku prišlo do stebrnega udara, v katerem je bilo v prvi fazi poškodovanih 12 rudarjev, dodatno pa so k zdravniku napotili še dva rudarska spremljevalca. Vsi so utrpeli lažje poškodbe. Rudarji so po udaru sami prišli iz jame, utrpeli so predvsem udarce, nekateri so imeli zvit gleženj. Udar je sicer pustil posledice na jami, skupna škoda je znašala približno 15 milijonov evrov. Okoli 500 metrov jamskih objektov je bilo popolnoma uničenih, za nekaj čez 500 metrov objektov je bila potrebna pretesarba (popravilo jamskih prog), medtem ko je bilo treba približno 350 metrov jamskih objektov in 10 križišč sanirati.
Nesistematično odkopavanje, puščanje raznih stebrov in približevanje odkopa starim delom so med glavnimi vzroki za stebrne udare. Nagnjenost premogovega sloja in hribine k stebrnim udarom je neposredno povezana z njihovimi mehanskimi lastnostmi.
Leta 2021 so bile v stebrnem udaru poškodovane tri osebe, septembra 2019 pa 11 rudarjev. Še en stebrni udar se je zgodil marca 2018, pri izdelavi odvozne proge nekaj manj kot 500 metrov pod površino zemlje. Takrat je bilo poškodovanih šest rudarjev, vendar nihče ni bil v življenjski nevarnosti.
Leta 2016 se je v velenjskem premogovniku zgodila hujša nesreča, ko je v jami Pesje delavca udarilo verižno dvigalo. Pri tem je utrpel lažje telesne poškodbe. Dve leti pred tem je v delovni nesreči umrl delavec, do katere je prišlo zaradi njegove nepazljivosti pri čiščenju premoga.
Najhujša nesreča v premogovniku pa se je zgodila februarja 2003, ko sta zaradi "izriva" nevarnih jamskih plinov (metana in ogljikovega dioksida) zaradi zadušitve z jamskimi plini umrla dva rudarja. Še osem drugih je bilo poškodovanih.