Kot je povedal Rošer, nihče izmed poškodovanih rudarjev ni pristal v bolnišnici. Rudarji, ki so po stebrnem udaru sami prišli iz jame, so utrpeli predvsem udarce, nekateri imajo zvit gleženj, posamezniki pa so vdihovali tudi prah. Oskrbeli so jih v Zdravstvenem domu Velenje. Dejal je tudi, da je bil takoj po dogodku obveščen republiški rudarski inšpektor, ki je že obiskal rudnik, prav tako so o dogodku obvestili Policijo. Preiskava je v teku.
Kot so nam še povedali v Premogovniku Velenje, nihče izmed 14 rudarjev ni bil huje poškodovan, napoteni so bili le v ZD Velenje, a tja nekateri rudarji niso odšli. Vsi so sedaj tudi že doma. Sicer je bilo v času udara v jami okoli 150 zaposlenih, a je do udara prišlo le na določenem delu rudnika. Čeprav osebe ob dogodku niso bile huje poškodovane, pa je udar posledice pustil na jami. Pričakuje, da bo stebrni udar vplival na obratovanje odkopa, vendar še vedno ugotavljajo, kakšen bo časovni zamik pri odkopu premoga.
V Premogovniku Velenje vsako nezgodo globoko obžalujejo in si s preventivnimi ukrepi, varnostnim-tehnološkim informacijskim sistemom, vsakodnevnim spremljanjem vseh parametrov v jami, izdelanim načrtom obrambe in reševanja in osveščanjem zaposlenih vsakodnevno prizadevajo, da bi bilo teh nesreč čim manj, so pojasnili.
Kljub omenjenemu zaradi specifike dejavnosti, ki se odvija 500 metrov pod površjem zemlje, v jami še vedno lahko pride do dogodkov in izrednih razmer, ki se jih kljub najsodobnejši tehnologiji ne da predvideti. "Gre za nesreče, ki se jih ne da preprečiti, lahko pa se jih omili. Vendar pa se jih prav tako ne da predvideti," je povedal predstavnik Premogovnika Velenje.
Rošer je tudi zavrnil informacije, da je stebrni udar povzročil potres. "Udar je posledica rudarjenja, zadnji stebrni udar pa smo imeli lani, ko so bili lažje poškodovani trije rudarji. Stebrni udar se zgodi enkrat do dvakrat letno," je dejal Rošer.
Z ministrstva za gospodarstvo so sporočili, da dogajanje skrbno spremljajo in da je minister Matjaž Han že zgodaj zjutraj opravil telefonski pogovor z vodstvom premogovnika in občine ter izrazil podporo in solidarnost z rudarji.
Pri stebrnem udaru gre za hipno sprostitev nakopičene energije, ki je lokalno omejena in se občasno zgodi v rudnikih. "Ta sprostitev povzroči tresenje, zaradi udarnega vala pa se dvigne tudi prah. Občutek je neke vrste, kot bi se znašel v peščenem viharju," je povedal predstavni Premogovnika Velenje. "Če si v času stebrnega udara v bližini sprostitve energije, lahko sila osebo vrže tudi v steno ali ob tla," je dodal, ki je poudaril, da so tovrstne nesreče del rudarstva, zaradi česar je dejavnost smatrana tudi kot težek in nevaren poklic.
Sindikat: Varnost zaposlenih mora vedno biti na prvem mestu!
Ob današnjem stebrnem udaru se je oglasil tudi Sindikat delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES), ki je v sporočilu za javnost zapisal, da je bil tokratni stebrni udar eden najmočnejših v zadnjih letih. "Ob tem želimo vsem kameradom čim bolj uspešno okrevanje."
"V SDRES upamo, da bo ta dogodek zadosten opomin na to, kako nevarno je delo, ki ga vsakodnevno opravljamo, in da je skrb za varno delovno okolje ključnega pomena. Varnost naših življenj bi morala biti vedno prioriteta. Posebno v okoliščinah, ko smo v Premogovniku Velenje podvrženi nerealno zastavljenim planom proizvodnje in posledično dodatnim obremenitvam – tako zaposlenih kot same jame (narave)," so zapisali in dodali, da morajo biti varnostni ukrepi pri izkopu vedno na prvem mestu in se nikoli ne smejo obravnavati kot nepotrebna ovira pri zasledovanju ekonomskih ciljev.
V Premogovniku Velenje tudi druge nesreče, najhujša leta 2003
Zadnji srebrni udar se je pripetil lani, ko so bile poškodovane tri osebe. Pred tem je do stebrnega udara prišlo tudi septembra 2019, ko je bilo poškodovanih 11 rudarjev, še eden pa se je zgodil marca 2018, pri izdelavi odvozne proge nekaj manj kot 500 metrov pod površino zemlje. Takrat je bilo poškodovanih šest rudarjev, vendar nihče ni bil v življenjski nevarnosti.
"Stebrni udari so redki, vendar pa vseeno zabeležimo eno do dve takšni nesreči na leto," so pojasnili v Premogovniku Velenje.
Leta 2016 se je v velenjskem premogovniku zgodila hujša nesreča, ko je v jami Pesje delavca udarilo verižno dvigalo. Pri tem je utrpel lažje telesne poškodbe. Dve leti pred tem je v delovni nesreči umrl delavec, do katere je prišlo zaradi njegove nepazljivosti pri čiščenju premoga.
Najhujša nesreča v premogovniku pa se je zgodila februarja 2003, ko sta zaradi "izriva" nevarnih jamskih plinov (metana in ogljikovega dioksida) zaradi zadušitve z jamskimi plini umrla dva rudarja. Še osem drugih je bilo poškodovanih.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.