Premier Robert Golob je predlog za imenovanje Katič po pogovorih s SD, pravosodni resor namreč sodi v njihovo kvoto, v DZ poslal v ponedeljek. Po poslovniku DZ se mora kandidat za ministra najprej tri dni in najpozneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature predstaviti pristojnemu delovnemu telesu DZ, nato pa sledi še potrjevanje na seji DZ.
Kandidatka bo torej načrte za svoje delo predstavila v petek. Na resorju jo sicer čaka nemalo izzivov, med drugim se bo morala spopasti s posledicami afere nakupa prostorov za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, neuresničeno ustavno odločbo glede plač sodnikov ter v luči tega tudi z nadaljnjimi protestnimi aktivnostmi sodnikov in tožilcev. Slednji so za 14. marec napovedali tudi novo enodnevno stavko. Velik izziv na skoraj polovici mandata aktualne vlade ostaja tudi reforma pravosodja.
"Pričakujemo ureditev plačnega sistema za sodnike"
V Slovenskem sodniškem društvu so v odzivu zapisali, da od nove ministrice pričakujejo, da bo spoštovala neodvisnost sodstva in vladavino prava ter se v prvi vrsti zavzemala za spoštovanje odločb sodišč.
Tudi na vrhovnem sodišču so poudarili, da je sodstvo ena od treh neodvisnih vej oblasti, zato predsednik vrhovnega sodišča Miodrag Đorđević ne more komentirati konkretne kandidature. "Od ministra oz. ministrice za pravosodje pa pričakuje uresničitev že dalj časa pripravljenih in tudi s sodstvom usklajenih sprememb sodniške zakonodaje, ki kot eno od ključnih novosti prinašajo uvedbo enovitega prvostopenjskega sodnika. Pričakuje tudi umik imenovanja sodnikov iz državnega zbora, ureditev plačnega sistema za sodnike skladno z lansko odločbo ustavnega sodišča in dogovorom iz julija 2023 ter ureditev prostorskih težav sodišč s sedežem v Ljubljani, torej gradnjo nove sodne palače, za katero je tako po urbanistični kot arhitekturni plati projekt že zasnovan do konca na znani lokaciji v Bežigrajskem dvoru," so našteli na vrhovnem sodišču.
Pri vodenju pravosodnega resorja bodo po njihovih navedbah dobrodošle izkušnje, ki jih je kandidatka že pridobila na tej funkciji, ko se je tudi seznanila z izpostavljeno problematiko. Obenem predsednik vrhovnega sodišča od ministrice za pravosodje pričakuje tudi spoštovanje temeljnih načel pravne države in konstantno prizadevanje za neodvisno delovanje sodstva, so še dodali.
Upajo na konstruktivni dialog
V Odvetniški zbornici Slovenije si tudi z novo pravosodno ministrico želijo tvornega sodelovanja in konstruktivnega dialoga. Kot je v odzivu zapisal predsednik zbornice Janez Starman, glede na izkušnje iz obdobja, ko je Katičeva že vodila ministrstvo, utemeljeno pričakujejo, da bo novo vodstvo ministrstva za pravosodje čimprej pospešeno nadaljevalo z izvrševanjem svojih nalog, med katerimi sta na področju odvetništva kot dela pravosodja gotovo uskladitev vrednosti odvetniške točke z inflacijo in novi zakon o odvetništvu.
"Zaradi neusklajene vrednosti odvetniške točke z inflacijo – soglasje k uskladitvi mora namreč dati minister za pravosodje – največ izgubljajo prav stranke sodnih postopkov, saj jim sodišče prizna povračilo odvetniških stroškov po vrednosti odvetniške točke iz leta 2019, ki ne upošteva inflacije in jih tako dejansko oškoduje. Inflacija se je namreč od zadnje uskladitve vrednosti odvetniške točke v aprilu 2019 do danes povzpela že za več kot 20 odstotkov," je pojasnil. Pravica posameznika do sodnega varstva se po njegovih navedbah namreč kaže tudi prek ekonomske dostopnosti sodnih postopkov, zato bi morala biti revalorizacija odvetniške točke med prioritetami novega vodstva resornega ministrstva.
Glede priprave predloga novega zakona o odvetništvu pa je pojasnil, da sta ministrstvo in zbornica do sedaj že zelo dobro sodelovala. Večino dela je bilo po njegovih navedbah že opravljenega, zato pričakujejo, da se bo pod novim vodstvom ta postopek pospešeno nadaljeval in čimprej uspešno zaključil sprejemom zakona.
"Upoštevaje, da izzivov, ki se tudi posredno nanašajo na odvetništvo in predvsem na naše stranke tudi na drugih področjih, ki spadajo pod ministrstvo za pravosodje, zagotovo ne manjka, želimo, da bi kandidatka prejela ustrezno podporo pri imenovanju v državnem zboru ter nato uspešno vodila resor pravosodja," je še dodal Starman.
Tožilci: Upamo, da si bo urgentno prizadevala za izvršitev ustavne odločbe
Tudi v Društvu državnih tožilcev Slovenije so spomnili, da je Katičeva funkcijo ministrice za pravosodje "že opravljala in je torej s pristojnostmi in problematiko tega resorja že dobro seznanjena". Zato v društvu pričakujejo, da bo delo ministrstva nemoteno potekalo naprej.
"Pričakujemo tudi, da bo poskrbela za ohranitev statusa državnega tožilstva, ker le tako lahko tožilstvo kot samostojen državni organ in državni tožilci v njegovem okviru učinkovito izvajajo zakonsko določene naloge pregona storilcev kaznivih dejanj in s tem posledično zagotavljanja varovanja ustavnosti in zakonitosti ter načel pravne države," je v odzivu zapisala članica izvršnega odbora društva Sabina Perko.
V tem okviru pa po njenih navedbah enako kot sodna veja pričakujejo, da si bo ministrica urgentno prizadevala in pripravila zakonsko rešitev za izvršitev ustavne odločbe glede neustavnosti sodniških plač, na katere so zakonsko vezane tudi tožilske plače, ter za izvršitev ustavne odločbe glede določb zakona o kazenskem postopku, ki se nanašajo na predkazenski postopek oziroma na prikrite preiskovalne ukrepe, potrebne za preiskavo ali preprečitev kaznivih dejanj.
Koalicija med prednostmi ministrske kandidatke izpostavlja izkušnje na pravosodnem resorju
Izbor Katičeve po mnenju šefa poslancev SD Janija Prednika dokazuje, da ima SD za vsak resor več kandidatov in kandidatk. "Zadovoljni smo, da ta resor prevzema izkušena oseba, ki je resor navsezadnje tudi že vodila, kar pomeni, da bo lahko brez uvajalnega časa zagrizla v vse probleme in jih tudi začela reševati," je v izjavi za medije poudaril Prednik.
"Predvsem si želimo, da imamo stalno ministrico, ne začasno vodenje tega področja, na katerem je veliko programskega dela, tudi odprtih vprašanj," je poudaril vodja poslancev Svobode Borut Sajovic. Po njegovi oceni bodo v luči številnih izzivov na področju pravosodja prav prišle "dragocene izkušnje" Katič, ki je ta resor že vodila. Očitke, da na ministrstvo bolj kot strokoven kandidat, za katerega sta si v pogovorih prizadevali koalicijski partnerici SD in Svoboda, prihaja političen kader, pa je zavrnil z besedami: "Strokovnjakov v tej vladi je precej in tudi številni se še zanimajo za delo in sodelovanje".
Tudi Levica nima zadržkov do tega, da Katič vnovič zasede stolček na čelu ministrstva za pravosodje, je zatrdil vodja poslancev Matej Tašner Vatovec. "Na koncu pa štejejo dejanja, uspešnost vsakega ministra in tudi vlade po koncu mandata bomo ocenjevali po tem, kaj bodo naredili," je prepričan.
V stranki SDS Katičevi priznavajo dosedanje izkušnje a poudarjajo številne izzive
Poslanec SDS Dejan Kaloh v izboru Katičeve vidi kompromis koalicije, ki je zakopala bojno sekiro. Priznava ji dosedanje izkušnje, a poudarja izzive, ki jo čakajo, med drugim povrnitev kredibilnosti ministrstvu. V NSi pa pričakujejo, da si bo Katič prizadevala za zaupanje sodstva in mu povrnila ugled.
"Katičeva, resnici na ljubo, ima določene izkušnje na resorju, tako se nekako slika kot logična izbira," je danes v izjavi za medije ocenil Kaloh. Prepričan je, da se ministrska kandidatka ob tem zaveda, da ni bila prva izbira premierja Roberta Goloba, ne zgolj tokrat, ampak tudi ob sestavljanju vlade, ko je vodenje resorja prevzela Dominika Švarc Pipan.
"Končno se je odločil in kar dokaj hitro poslal novo kandidatko v parlament, kar je edino pravilno. Dosedanja njegova praksa, da je zavlačeval s kandidati, se je pokazala za škodljivo," pa je izbiro predsednika vlade danes komentirala poslanka in podpredsednica NSi Vida Čadonič Špelič.
Kaloh je sicer ocenil še, da gre v primeru Katič za "karierno političarko", ki bo z veseljem sedla na ministrski stolček. Ob tem je opozoril, da jo čaka več odprtih front, s katerimi se bo morala spopasti. Po njegovih besedah v SDS ocenjujejo, da je po odstopu dosedanje ministrice Švarc Pipanove ministrstvo moralno in kadrovsko opustošeno.
Med izzivi, ki čakajo novo ministrico, je med drugim naštel "preplačano, s korupcijo obremenjeno" stavbo na Litijski, neuresničeno odločbo ustavnega sodišča o plačah sodnikov, zaporsko problematiko in problem pomanjkanja pravosodnih policistov. "Gospa Katič seda na zelo vroč stol. A glede na to, da gre zdaj že za njeno tretjo ministrsko funkcijo, se pustimo presenetiti. Kot pravi pregovor, v tretje gre rado," je sklenil Kaloh.
"Dobili bomo novo ministrico, ostali pa bodo stari problemi in to je najbolj pomembno. Bomo videli, kako jih bo reševala," je na naloge, ki čakajo novo ministrico opozorila Čadonič Špeličeva. Javnosti bo namreč po njenih besedah med drugim morala dati odgovor, kaj se je dogajalo ob nakupu prostorov za potrebe sodišč na Litijski.
Ministrica pa se bo morala pogovarjati tudi s sodniki, pridobiti zaupanje sodstva in mu povrniti ugled v očeh državljanov. Le tako bo povrnila tudi zaupanje v pravno državo, sodstvo namreč predstavlja njeno hrbtenico, je poudarila poslanka NSi, kjer sicer ob glasovanju v DZ ministrske kandidatke ne bodo podprli.
Čadonič Špeličeva Katičevi želi tudi bolj srečno roko pri izbiri njenih sodelavcev. "Da se ji ne zgodi, kot se je zgodilo prejšnji ministrici, ko je rekla javnosti, da so bili sodelavci vsega krivi, ona, ki je podpisala pogodbo, pa ničesar," je sklenila.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.