Že drugič v tem mesecu nas čaka nevarno vremensko dogajanje. Če je severni veter sredi tedna največ težav povzročal v krajih pod Karavankami in Kamniško-Savinjskimi Alpami, tokrat najbolj burno dogajanje ob jugozahodniku pričakujemo na severovzhodu države in v višjih legah.
Veter nad nami se že krepi, a opozorilnih hitrosti do večera še ne bo dosegel. Močneje bo začelo pihati v noči na ponedeljek, ko bodo sunki jugozahodnika v višjih legah in tudi po nekaterih nižinah severovzhodne Slovenije že presegali 70 kilometrov na uro, še bolj vetrovno pa bo v ponedeljek čez dan. Takrat bodo najvišje hitrosti na izpostavljenih legah severovzhodne Slovenije (Slovenske Gorice, Haloze, Dravsko in Ptujsko polje ...) okoli 100, v hribih pa tudi nad 120 kilometrov na uro. Tako močan veter lahko povzroči obsežnejše vetrolome, zato je Agencija za okolje za vso Slovenijo izdala drugo najvišjo, oranžno stopnjo vremenske ogroženosti.
Kot piše v razlagi oranžnega opozorila, bodo vremenske razmere jutri nevarne. Napovedani so burni meteorološki pojavi. Na širšem območju je verjeten nastanek večje gmotne škode in nesreč, ogrožena so človeška življenja. Čim pogosteje se seznanjajte s podrobnostmi v zvezi z napovedanimi vremenskimi razmerami in tveganji. Brezpogojno upoštevajte uradne ukaze in priporočila, bodite pripravljeni na izredne ukrepe.
Zelo vetrovno bo tudi marsikje drugod po državi, še zlasti na Kočevskem in Notranjskem, kjer bodo najmočnejši sunki dosegali okoli 80, v preostalem delu države pa večinoma od 50 do 70 kilometrov na uro. Zaradi jugozahodne smeri vetra bo tokrat najmanj vetrovno v severnem delu Ljubljanske kotline, kjer ponekod še odpravljajo posledice sredinega neurja. Tudi na Primorskem izrazitejšega vetra, ki bi povzročal škodo, ne bo.
Na severovzhodu bo veter oslabel v ponedeljek zvečer, na jugu države pa v torek zjutraj.
Zelo vetrovno bo tudi drugod po Evropi
Vzrok za močan veter bo velika razlika v zračnem tlaku med Severno in Južno Evropo, ki jo bo povzročil zelo globok in obsežen ciklon. Ta se je že včeraj začel poglabljati v bližini Islandije, danes pa se bo ob nadaljnji krepitvi s svojim središčem prek severnega dela Britanskega otočja pomaknil proti Skandinaviji. Skladno z njegovim pomikom in poglobitvijo se bo širilo tudi območje močnih vetrov.
Že včeraj zvečer je začelo močneje pihati na Britanskem otočju, danes čez dan pa se bo pas najmočnejših vetrov prek Francije, Beneluksa, baltskih držav, Nemčije, Poljske in Češke počasi pomikal proti jugu in v noči na ponedeljek dosegel tudi Slovenijo. V krajih severno od Alp bodo najmočnejši sunki vetra dosegali okoli 120, lokalno celo več kot 150 kilometrov na uro. Medtem bodo kraje na južni strani Alp pred orkanskim vetrom nekoliko zaščitile Alpe, zato bodo pri nas najvišje izmerjene hitrosti vetra nižje kot v nekaterih drugih evropskih državah.
Kako bo pri nas?
Z močnim jugozahodnikom bo k nam dotekal topel, a postopno tudi vse bolj vlažen zrak. Danes bo v večjem delu države še sončno, le na Primorskem in Notranjskem se bo že nekoliko pooblačilo. Jutri se bo oblačnost širila tudi nad osrednjo in južno Slovenijo. Predvsem v hribovitih krajih se bodo začele pojavljati padavine. Ker se bomo nahajali v topli zračni masi, bo snežilo le v visokogorju.
Jutri zvečer bo ob prehodu fronte za krajši čas deževalo v večjem delu Slovenije, ponekod bo lahko tudi zagrmelo. Veter na severovzhodu bo močno oslabel, marsikje drugod pa se bo vetrovno vreme nadaljevalo še v noč na torek.
V torek čez dan lahko pričakujemo menjavanje sonca in oblakov, nastalo bo nekaj kratkotrajnih ploh. Jugozahodnik bo zjutraj povsod ponehal, ponekod bo prehodno zapihal šibak do zmeren severozahodnik.
V sredo bo deloma sončno in povečini brez padavin, podobno vreme pa se bo najverjetneje nadaljevalo tudi v drugi polovici tedna. Vse dni bo za ta čas zelo toplo z najvišjimi temperaturami nad 10 stopinj Celzija in tudi ob jutrih bo marsikje krepko nad ničlo.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.