Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo zaradi covida-19 v ponedeljek na navadnih oddelkih hospitaliziranih 78 bolnikov, na intenzivni negi pa sedem. Umrl je en bolnik, okužen s koronavirusom.
Skupno je bilo v ponedeljek hospitaliziranih 167 bolnikov s potrjeno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je 16 manj kot dan prej. Na intenzivnih oddelkih je bilo v ponedeljek s potrjeno okužbo skupno 12 bolnikov, kar je tri manj kot dan prej.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov trenutno znaša 1754, kar je 145 več kot dan prej. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 1022, kar je 65 več kot dan prej.
Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno aktivnih 21.553 primerov okužbe, kar je 1357 več kot dan prej.
V Evropi naj bi dolgi covid prizadel 17 milijonov ljudi
V Evropi je t. i. dolgi covid v letih 2020 in 2021 prizadel skoraj 17 milijonov ljudi, je sporočila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). To pomeni, da je bilo prizadetih več kot 16 odstotkov od 102 milijonov ljudi, ki so se v 53 državah evropske regije WHO okužili v prvih dveh letih pandemije covida-19.
Dolgi covid pomeni, da ima posameznik še dalj časa po okužbi simptome, kot so utrujenost, kratka sapa in kognitivne motnje, na primer zmedenost, pozabljivost ali pomanjkanje koncentracije. Simptomi lahko trajajo ves čas od izbruha bolezni ali pa se pojavijo kasneje, lahko izginejo in se nato spet pojavijo, vse to pa lahko vpliva na običajne dejavnosti ljudi.
Za WHO je oceno pripravila medicinska fakulteta v Washingtonu oziroma njen inštitut za metriko in ocene v zdravstvu (IHME). Pri dolgem covidu gre za osebe, pri katerih so simptomi trajali tri mesece ali več.
Model kaže, da imajo ženske dvakrat pogosteje dolgi covid kot moški, tveganje pa se dramatično poveča pri osebah, ki so se zaradi covida zdravile v bolnišnici.
"Čeprav se moramo o dolgem covidu še veliko naučiti, zlasti o tem, kakšno je razmerje med cepljeno in necepljeno populacijo in kako vpliva na ponovne okužbe, ti podatki kažejo, da je treba ljudem, ki se soočajo z dolgim covidom, pomagati oziroma je treba v analize vložiti več sredstev," je dejal regionalni direktor WHO za Evropo Hans Kluge.
Po njegovih besedah je ključno, da vse države dolgi covid prepoznajo kot "resen problem z resnimi posledicami, ki terja resen odgovor", da se stanje prizadetih ne bo še slabšalo. Kot je opozoril, ne gre le za fizične težave, ampak tudi za težave, ki so povezane s finančno varnostjo prizadetih ljudi. Številni namreč zaradi težav izgubijo delo ali padejo v depresijo.
Evropski urad WHO je tako danes napovedal vzpostavitev partnerstva z mrežo Long COVID Europe, ki združuje 19 združenj bolnikov iz različnih držav regije.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.