Kot kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), so v ponedeljek v Sloveniji potrdili 1712 novih okužb. Opravili so 5111 PCR-testiranj.
Po oceni NIJZ je v Sloveniji trenutno 21.362 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje znaša 1352, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa 1013.
Delež pozitivnih testov se je v primerjavi z dnevom prej znižal za 5,2 odstotne točke. Število aktivnih okužb je bilo za 767 nižje kot dan prej, sedemdnevno povprečje je bilo nižje za 34, število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh pa se je glede na dan prej znižalo za 37.
V primerjavi z minulim ponedeljkom nedeljo so potrdili 238 okužb manj, za 2,1 odstotne točke pa se je znižal delež pozitivnih testov. Ocenjeno število aktivnih okužb je za 5885 nižje kot pred tednom dni, sedemdnevno povprečje se je znižalo za 335 primerov, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa za 279.
V ponedeljek so opravili tudi 96.849 antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.238.752 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.171.573.
Dnevi cepljenja
Kot je na novinarski konferenci povedal minister za zdravje Janez Poklukar, so lokalne skupnosti nagovorili k skupni akciji, in sicer da se organizirajo in v lokalnem okolju izvedejo cepilno akcijo. Zdravstvo je skupaj z lokalnimi skupnostmi odločeno, da sleherni občan pride kadarkoli do ustreznih informacij, s katerimi se bo lahko odločil za cepljenje.
Vzpostavljene bodo tudi mobilne enote, in sicer v večjem številu, kot do sedaj, je pojasnil. Dnevi cepljenja bodo organizirani preko dveh oblik delovanja. Na prvem mestu so to cepilni centri, ki bodo na vseh zdajšnjih lokacijah delovali od 8. do 20. ure. V vsaki statistični regiji bo organiziran tudi cepilni center oz. cepljenje na eni lokaciji od 20. ure, do 8. ure zjutraj. Tako ni razlogov in izjem, ki bi ljudem onemogočale dostop do cepljenja, je povedal.
"Ne iščimo več izgovorov, temveč zaupajmo stroki, ki je že ves čas epidemija jasna in enoglasna. Vsako drugo razlaganje stroke je napačno razumljeno ali napačno povzeto. V državah, ki so 80 odstotno ali več precepljeni lahko ugotovimo, da imajo tudi tam relativno veliko število dnevnih okužb. Razlika pa je v zasedenosti in obremenjenosti covidnih oddelkov, še posebej enot intenzivne terapije," je poudaril Poklukar.
V zadnjem valu so iz soboške bolnišnice zaradi prezasedenosti premestili 11 bolnikov
V soboški bolnišnici je za covidne bolnike predvidenih 55 postelj, ta hip sta sicer zasedeni dve več, na oddelku za intenzivno nego z 18 posteljami pa je danes 13 bolnikov. Ker so bile večkrat zasedene vse postelje, so morali v zadnjem valu 11 bolnikov premestiti v druge bolnišnice, predvsem v Sežano in Topolšico, so pojasnili v bolnišnici.
Kot so za STA povedali v bolnišnici, število covidnih bolnikov sicer počasi upada. Na covidnih oddelkih je 70 odstotkov bolnikov, ki niso cepljeni, na intenzivnem oddelku pa je necepljenih kar 80 odstotkov bolnikov. Ta razmerja veljajo za ves zadnji val epidemije. 20 odstotkov cepljenih v intenzivni enoti ima pridružene bolezni s hudim potekom covida-19, niso pa življenjsko ogroženi. Najmlajši bolnik z umetnim predihavanjem je star 40 let.
Ob zmanjševanju števila obolelih s covidom-19 počasi zmanjšujejo zanje namenjene zmogljivosti ter povečujejo obseg zdravljenja necovidnih bolnikov in operativnih dejavnosti. Ambulantna dejavnost poteka nemoteno, operativni program so v tem tednu povečali za 30 odstotkov, izvajajo operativne posege s stopnjo nujno in zelo hitro. V zadnjem letu je zaradi odpovedi delovnega razmerja odšlo iz bolnišnice 19 delavcev zdravstvene nege.
V bolnišnici so prejšnji teden odprli poslovitveni prostor, kjer se lahko svojci dostojno poslovijo od preminulega.
KOMENTARJI (72)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.